Ostatnia z wystaw róż ciętych w Warszawie odbyła się w 1999 roku i zorganizowana była przez Polskie Towarzystwo Miłośników Róż. Po dwóch dekadach cięte róże znów można było oglądać podczas Królewskiej Wystawy Róż, która odbyła się w dniach 11-13 maja 2019 r. w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego.
Kilkadziesiąt tysięcy gości otwartego wydarzenia podziwiało najpiękniejsze róże od hodowców z wielu krajów świata (m.in. Holandii, Hiszpanii, Niemiec, Włoch, Kenii, Ekwadoru i – rzecz jasna – Polski). Ponad 140 odmian o najróżniejszych kolorach, rozmiarach i kształtach pąków w rozkwicie i upojnym zapachu z pewnością zachęciło wielu zwiedzających do wpisania róż w swoją codzienność, czy uświetniania nimi najpiękniejszych chwil.
Róża Avalanche+® – królowa wystawy
Królową pierwszej edycji Królewskiej Wystawy Róż była róża Avalanche+®, odmiana reprezentacyjna i ekskluzywna. Jej eleganckie, pastelowe kolory i dostojna prezencja od lat podkreślają szyk najbardziej luksusowych wydarzeń na świecie – królewskich i celebryckich ślubów, a nawet… papieskich błogosławieństw. Avalanche+® zaprezentowano głównie w efektownych aranżacjach florystycznych.
Aranżacje florystów
Kompozycje i aranżacje przestrzenne przygotowywało kilkudziesięciu florystów, wśród których znaleźli się adepci Szkoły florystycznej Małgorzaty Niskiej i Zygmunt Sieradzan. W pracach uczestniczył też Piotr Marzec z uczniami florystycznego kierunku Szkoły Policealnej Pracowników Służb Społecznych. Wspólnym dziełem florystów było zaaranżowanie niemal 20 000 kwiatów dostarczonych przez 18 hodowców. Na gości wydarzenia czekały też atrakcje takie jak stanowisko zapachowe Polskiego Towarzystwa Różanego i Kutna – Miasta Róż, gdzie ekspert zapachowy opisywał woń róż i demonstrował – na wyselekcjonowanych odmianach – jak złożony potrafi być ich niepowtarzalny zapach.
Otwarcie Ogrodów Dolnych
Królewska Wystawa Róż uświetniła równie prestiżowe Otwarcie Ogrodów Dolnych Zamku Królewskiego, które – zniszczone podczas II wojny światowej – zostały udostępnione publiczności po wieloletnich pracach rekonstrukcyjnych. Obecnie można odpocząć w cieniu grabowych szpalerów, spacerując po żwirowych alejkach, podziwiając kwiatowe partery z roślin sezonowych i wsłuchać się w szum wody z fontann. Rozległa, soczysta murawa na przeciw Arkad Kubickiego to przyjemne miejsce do wypoczynku i zabaw dla dzieci.
Różane kreacje
Z okazji inauguracji połączonych wydarzeń odbył się wernisaż, na którym nie zabrakło różanych niespodzianek. Jedną z nich był pokaz polskich Debiutantek, które zaprezentowały różane kreacje inspirowane ośmioma odmianami Avalanche+®. Debiutantki witały także gości bankietu jako ukwiecone Kobiety-Bukiety.
Czy wiesz, że... Polskie Towarzystwo Miłośników Róż powstało w 1958 roku w Szczecinie. Przez niemal 40 lat w jego działalność była zaangażowana Irena Gołębiowska, piastując funkcję jego prezeski, wiceprezeski bądź członkini prezydium, i będąc niezwykle oddaną celom statutowym organizacji. Za tę pracę została wielokrotnie nagrodzona, między innymi Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski. Dowiedz się więcej na stronie: |
|
2019-05-15
Zdjęcie tytułowe: Olga Borowska, Dawid Krążyński