Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021
164
Do góry
Artykuł na: 4-5 minut

Jak wyhodować nową odmianę róży?

Hodowla róż to tworzenie nowych odmian poprzez krzyżowanie dwóch roślin matecznych. Z czego jedna przyjmuje rolę ojca – jest źródłem pyłku, natomiast druga staje się matką i na niej będą się tworzyły nasiona. Szczegóły hodowli róż tłumaczy Robert Szlązkiewicz – prezes Polskiego Stowarzyszenia Hodowców Róż.

 

Hodowla róż czy uprawa?

Często termin hodowla mylony jest z uprawą. A właśnie w naszych ogrodach uprawiamy różne rośliny sadząc je, podlewając i przycinając. Rozmawiając z miłośnikami róż powszechną opinią jest, że hodowla to trudny, pracochłonny proces, wymagający specjalnego przygotowania. Prawdą jest, że aby uzyskać nową odmianę trzeba się wykazać cierpliwością i konsekwencją. Natomiast sam proces krzyżowania jest prosty i postaram się go opisać w dalszej części artykułu.

Róża schneeknirschen PixabayFot. schneeknirschen/Pixabay

W poszukiwaniu idealnej róży

Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia tego, jakie rośliny mateczne wybrać do pierwszego krzyżowania. I tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Możemy w niewielkim zakresie przewidywać jakie otrzymamy potomstwo, jednak w większości przypadków jest to niespodzianka. Z czasem każdy hodowca nabiera doświadczenia i jego nowe kreacje osiągają coraz większą perfekcję. I właśnie poszukiwanie idealnej róży nadaje sens pracy hodowców.

Krzyżowanie róż – krok po kroku

Zima to dobry okres, aby przygotować się teoretycznie, dowiedzieć się więcej o różach, które chcemy wykorzystać do krzyżówek. Jeśli posiadamy tunel foliowy i róże w doniczkach, możemy znacząco przyspieszyć termin wykonania zabiegu. Ale jeśli nie posiadamy takich warunków, zapylanie przeprowadźmy w ogrodzie na różach rosnących w gruncie. Im wcześniej wykonamy zabieg zapylania, tym dłuższy będzie czas dojrzewania owoców i nasion.

Pobieranie pyłkuPobieranie pyłku z pylników, fot. Robert Szlązkiewicz

1. Pobieranie pyłku

Z odmiany, którą wybraliśmy na ojca musimy pobrać pyłek. Tuż po rozwinięciu się pąka kwiatowego za pomocą nożyczek lub pęsety zbieramy pylniki do przygotowanych czystych naczynek.

2. Uwalnianie pylników

Naczynko przykrywamy i pozostawiamy na 24-48 godz. w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej. W tym czasie drobiny pyłku uwalniają się z pylników.

Dobieranie pąka i usuwanie pylnikówUsuwanie płatków i pylników, fot. Robert Szlązkiewicz

3. Dobieranie pąka

Teraz potrzebujemy róży, która w naszej pracy hodowlanej będzie odgrywać rolę matki. Bardzo ważne jest, aby wybrać pąk kwiatowy przed rozwinięciem się płatków korony, ponieważ mamy pewność, że nie jest zapylony obcym pyłkiem.

ZapylanieZapylanie znamion słupka, fot. Robert Szlązkiewicz

4. Zapylanie

Delikatnie usuwamy wszystkie płatki. Potem za pomocą nożyczek usuwamy pylniki. Czynność ta nosi nazwę kastracji. Wcześniej przygotowany pyłek możemy wreszcie nałożyć na znamiona słupka. Możemy to zrobić za pomocą palca, pędzelka lub drewnianej szpatułki. Bardzo ważne, aby znamiona słupka były gotowe do przyjęcia pyłku, a poznajemy to po tym, że na ich powierzchni znajduje się lepka substancja. Zabieg nanoszenia pyłku powtarzamy jeszcze 2-3 razy.

Oznaczanie zapylonych roślinFot. Robert Szlązkiewicz

5. Oczekiwanie na efekt

Po naniesieniu pyłku przykrywamy zapylony pąk osłonką, a na szypułkę zawieszamy etykietkę z numerem naszej krzyżówki. To samo notujemy w naszym zeszycie krzyżowań zapisując nazwy rodziców, datę oraz numer naszej krzyżówki.

I to już wszystko. Przy odrobinie szczęścia owocnia rozwinie się w owoc, w którym będą znajdowały się nasiona. To one są dla najcenniejszym skarbem w pracy hodowlanej, ponieważ to z nich uzyskamy na przyszłą wiosnę siewki, które mogą się stać najpiękniejszymi królowymi naszych ogrodów. Oczywiście pozostaje jeszcze wiele pytań typu – jak przygotować nasiona do siewu, kiedy je wysiewać, gdzie i jak opiekować się małymi siewkami, jak selekcjonować nowe odmiany. Na te i wiele innych odpowiem w następnych artykułach.

Polskie Stowarzyszenie Hodowców Róż

Tekst i zdjęcia: Robert Szlązkiewicz
Polskie Stowarzyszenie Hodowców Róż
www.hodowcyroz.pl/

   

 


Komentarze

Powiązane artykuły
Pokaż więcej (1)
Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 15, Sentencja nr:5
Tydzień 15, Sentencja nr:5
Możemy wyściółkować glebę pod krzewami, używając torfu, rozdrobnionej kory drzew iglastych, kompostu liściowego lub igliwia sosnowego. Warstwa ściółki o grubości 5 cm utrudni parowanie wody z gleby i ograniczy rozwój chwastów.
Tydzień 15, Sentencja nr:4
Tydzień 15, Sentencja nr:4
Do połowy kwietnia można sadzić rośliny balotowane (z bryłą korzeniową ściśle owiniętą tkaniną jutową).
Tydzień 15, Sentencja nr:3
Tydzień 15, Sentencja nr:3
Jeśli na trawniku pojawił się mech, dobrze jest przeprowadzić piaskowanie. Zabieg ten poprawi porowatość i przepuszczalność podłoża, a tym samym umożliwi wzrost nowym źdźbłom trawy.
Tydzień 15, Sentencja nr:2
Tydzień 15, Sentencja nr:2
W kwietniu rozpoczyna się intensywny wzrost traw. Wymaga to rozpoczęcia cotygodniowego koszenia, które sprzyja prawidłowemu krzewieniu darni.
Tydzień 15, Sentencja nr:1
Tydzień 15, Sentencja nr:1
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin domowych bo właśnie teraz intensywnie rosną. Kwiaty domowe w dalszym ciągu możemy przesadzać i przygotowywać sadzonki.
 
Twoja strona ogrodu