Logo
Logo

Zakochaj się w swoim ogrodzie: 5 kroków do wiosennego piękna!

Czy też tak masz, że gdy przychodzi kolejna wiosna, znowu żałujesz, że w Twoim ogrodzie nie ma kwiatów cebulowych? Czas na zmiany! Nie zapomnij posadzić ich w tym roku. Tym razem zasadź je już teraz, aby cieszyć się potem pierwszymi kolorami wiosny w swoim ogrodzie.

Spis treści
Jakie wiosenne cebulki wybrać i kiedy sadzić? Jak szybko i prawidłowo posadzić cebulki kwiatowe?

Termin sadzenia i wybór cebulek kwiatowych

Przede wszystkim czas! Termin sadzenia cebulek jest ważny, po inaczej mogą nie zakwitnąć. Powinno się je sadzić w trakcie kilku jesiennych (i zimowych) miesięcy – od września do końca grudnia. Ważne jest, aby zostały zasadzone, zanim ziemia zacznie zamarzać. Na szczęście okres sadzenia cebulek kwiatowych jest wystarczająco długi i o ile nie zapomnimy o naszych "bulbach" zupełnie, raczej zdążymy je posadzić.

Kiedy już zaplanujesz posadzenie cebulek kwiatowych, musisz dokonać wyboru spośród naprawdę długiej listy dostępnych gatunków i odmian. Najbardziej znane i powszechne kwiaty cebulowe to tulipany (Tulipa). Innymi ulubionymi kwiatami do ogrodu są narcyzy (Narcissus), hiacynty (Hyacinthus) i krokusy (Crocus). Ale czy znasz już może śnieżyczkę (Galanthus), szachownicę cesarską (Fritillaria imperialis) czy śnieżnik (Chionodoxa)?

Jak sadzić wiosenne cebulki kwiatowe?
Fot. flowercouncil.co.uk

Sadzenie cebulek w 5 krokach!

Po prostu je zasadź! Po kupieniu cebulek kwiatowych i wybraniu dla nich miejsca w ogrodzie można przystąpić do sadzenia. Ale jak to zrobić? Na całe szczęście to proste. Wystarczy zaledwie pięć kroków.

  1. Wykop jedno zagłębienie dla grupy cebulek kwiatowych lub przygotuj pojedyncze zagłębienia, w których posadzisz poszczególne cebulki kwiatowe. O wielkości zagłębień decyduje rozmiar sadzonej cebulki kwiatowej. Duże cebulki kwiatowe (o średnicy 5 cm lub większej) należy sadzić na głębokości 15 cm, a małe (o średnicy 2,5–5 cm) – na głębokości od 7 do 10 cm.

  2. Usuń chwasty i małe kamienie, a następnie wykop zagłębienie w glebie, aby dodać nieco ziemi ogrodniczej i poprawić drenaż.

  3. Wciskaj cebulki kwiatowe delikatnie w glebę tak, aby ich cienkie końce były skierowane w górę. Uważaj, by nie naciskać zbyt mocno na cebulki kwiatowe, ponieważ mogłoby to spowodować ich uszkodzenie. Duże cebulki kwiatowe należy sadzić w odstępie od 7 do 20 cm, a małe – od 3 do 7 cm od siebie.

  4. Przykryj cebulki kwiatowe glebą z wykopanych zagłębień.

  5. Podlej jeśli gleba jest sucha.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, źródło: iBulb, zdjęcie tytułowe: rois010 / Adobe Srock oraz iBulb

Autor
Zakochaj się w swoim ogrodzie: 5 kroków do wiosennego piękna!
Zakochaj się w swoim ogrodzie: 5 kroków do wiosennego piękna!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (1)