Mszyce na iglakach | Jak się ich pozbyć?

Mszyce na iglakach Jak sie ich pozbyc

Mszyce to niewielkie owady, żerujące na dolnej stronie igieł (przez co są słabo widoczne). Szkodniki żerują w dużych skupiskach, zwykle na najmłodszych przyrostach. Na iglakach najczęściej występuje mszyca świerkowa.

Posłuchaj
00:00
36
Spis treści
Jakie rośliny atakuje mszyca świerkowa? Jakie są objawy? Jak zwalczyć mszycę świerkową?

Uwaga na mszycę świerkową!

► Jakie rośliny atakuje?

Mszyca świerkowa najczęściej atakuje świerki kłujące (łac. Picea pungens) ale w dogodnych warunkach można ją znaleźć też na innych gatunkach świerków.

► Jakie są objawy?

Mszyce świerkowe to niewielkie owady, żerujące na dolnej stronie igieł, przez co są słabo widoczne. W trakcie żerowania wytwarzają jednak charakterystyczne białe "kłaczki", które są dobrze widoczne na roślinach. Szkodniki żerują w dużych skupiskach, zwykle na najmłodszych przyrostach. W wyniku żerowania igły żółkną, brązowieją, zasychają i opadają.

UWAGA! Przy licznym występowaniu szkodnika może dojść do zamierania całych roślin i szybkiego rozprzestrzeniania się inwazji na sąsiednie drzewa!

► Jak zwalczać szkodnika?

Przy niewielkiej liczbie szkodników świerki warto opryskać silnym strumieniem wody. Przy masowym występowaniu najlepiej zastosować odpowiedni preparat na mszyce (np. Mospilan). Opryski na mszyce należy wykonywać już w marcu lub w kwietniu, w ciepły dzień, podczas bezdeszczowej pogody. Zabieg powtarzamy po 7-10 dniach.

Przed sezonem (koniec lutego, początek marca) można zastosować opryskiwanie preparatami olejowymi (np. Emulpar).

Tekst: ZielonyOgródek.pl, zdjęcie: Petr Kapitola/Central Institute for Supervising and Testing in Agriculture/Bugwood.org/CC BY 3.0 

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści