Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
17
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Czym zastąpić świeży obornik? Naturalne alternatywy do ogrodu

Pytanie czytelnika: Przeczytałam, że nawożenie obornikiem jest bardzo korzystne, ale mieszkam szeregowcu w mieście i nie mam dostępu do świeżego nawozu. Jakie są dobre zamienniki obornika, które nadają się do ogrodu? Co warto stosować, by naturalnie odżywiać glebę?

 

Co stosować w ogrodzie zamiast świeżego obornika?

Stosowanie świeżego obornika (składającego się z odchodów zwierząt i ściółki) jest bardzo korzystne dla gleby, gdyż oprócz wszystkich składników pokarmowych potrzebnych roślinom, zawiera także cenną materię organiczną oraz miliony pożytecznych mikroorganizmów glebowych. Stosowany jest jednak zwykle tylko w wielkohektarowych gospodarstwach, a dla ogrodników jest trudny do zdobycia. Na szczęście ogrodnicy w swoich ogrodach mogą stosować kilka "zamienników" świeżego ogrodnika, dzięki którym mogą zasilać glebę w pełni naturalnie. Oto one:

Obornik granulowany

Powstaje w wyniku suszenia świeżego obornika, zachowując jego skład oraz właściwości. Wygodna forma granulatu sprawia, że łatwo można go przechowywać (nawet do 3 lat), transportować i stosować. Zawiera nawet do 90 suchej masy, a 1 kg obornika granulowanego odpowiada 4 kg obornika świeżego. Dowiedz się więcej o oborniku granulowanym

Obornik granulowany - zamiennik dla świeżego obornika
Obornik granulowany
Obornik granulowany bydlęcy to skoncentrowany i przefermentowany nawóz ogrodniczy pochodzenia zwierzęcego w formie suchych granul o spowolnionym działaniu przeznaczony do nawożenia wszystkich upraw rolniczych i ogrodniczych, w tym drzew i krzewów owocowych, roślin ozdobnych, truskawek, winorośli czy roślin domowych. Obornik granulowany łączy wszystkie zalety tradycyjnego obornika oraz wygodę i bezpieczeństwo nowoczesnego nawożenia.
SPRAWDŹ W NASZYM SKLEPIE!

Kompost

To doskonały nawóz i polepszacz glebowy z roślinnych resztek z kuchni i ogrodu, które powstały w wyniku tlenowego rozkładu przez mikroorganizmy. Kompost wzbogaca glebę w próchnicę, zwiększa żyzność gleby, zwiększa jej pojemność wodną i powietrzną. Sprawia, że gleba staje się przewiewna i pulchna. Poprawia wzrost i rozwój roślin. Dowiedz się więcej o stosowaniu kompostu

Nawozy zielone

Nawozy zielone to ogólna nazwa roślin, które uprawiane są w celu dostarczenia substancji organicznej i wzbogaceniu gleby w składniki pokarmowe. Mogą być wysiewane, jako plon główny, międzyplon lub poplon. Najpopularniejsze są rośliny motylkowate (np. łubin żółty, seradela, peluszka) z uwagi na symbiozę z bakteriami brodawkowymi żyjącymi w brodawkach korzeniowych roślin. Dowiedz się więcej o stosowaniu roślin na zielony nawóz

Biohumus

Biohumus, wermikompost to płynny nawóz, który powstał w wyniku hodowli dżdżownic kalifornijskich, które żerowały na pryzmach kompostowych z obornikiem, odpadami roślinnymi lub osadami ściekowymi. Nawóz ten to odchody (bogate w materię organiczną i mikroorganizmy) wymieszany z wodą. Dowiedz się więcej o stosowaniu biohumusu

Biohumus - zamiennik obornika
Biohumus Extra
Biohumus Extra Uniwersalny to płynny nawóz naturalny. Zapewnia roślinie odpowiednią gospodarkę nawozową, daje gwarancję zdrowych, wysokich plonów jednocześnie podnosząc walory smakowe warzyw i owoców. Jest bezpieczny (dla ludzi, zwierząt i środowiska), nie zawiera chemii i wyjątkowo wygodny w użyciu. Produkt sprawdzony przez naukowców, działkowiczów i ogrodników!
SPRAWDŹ W NASZYM SKLEPIE!

Kwasy humusowe

Kwasy humusowe, kwasy próchnicowe – mieszanina wielkocząsteczkowych związków organicznych o zmiennym składzie (w zależności od składu materii organicznej, z której powstają) i charakterze kwasowym, wchodzących w skład próchnicy glebowej. Dowiedz się więcej o stosowaniu kwasów humusowych

Podłoże po uprawie pieczarek

Powstaje po zbiorze pieczarek, ale nie musi być traktowane jako odpad, bo doskonale nadaje się na nawóz! Wygląda jak ziemia, choć powstało z torfu lub ze słomy oraz dużej porcji obornika końskiego, nawozu kurzego, wapna lub gipsu (w różnych proporcjach). Dowiedz się więcej o stosowaniu podłoża po pieczarkach

NIE stosuj torfu!

Wielu ogrodników stosuje torf jako alternatywę dla obornika. To błąd! Torf, choć pod wieloma względami ma podobne właściwości fizyczne do obornika lub kompostu, jest pozbawiony składników pokarmowych niezbędnych dla roślin. W sprzedaży można wprawdzie kupić gotowe podłoża torfowe (wzbogacone o nawozy), jednak z uwagi na szkodliwość dla przyrody wynikającej z ekspansywnej eksploatacji torfowisk, lepiej rezygnować z torfu całkowicie i zastąpić go podłożem beztorfowym lub samodzielnie przygotowanym kompostem.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Sabine van Erp / Pixabay

Warto przeczytać
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT