Logo
Logo

Co stosować zamiast kompostu? 3 naturalne zamienniki!

Kompost to nawóz naturalny, dzięki któremu możemy wzbogacić glebę o substancje niezbędne do wzrostu roślin. Można go zakupić, ale i zrobić samemu z resztek roślinnych, które zbierzemy w ogrodzie. Nie każdy jednak ma możliwość samodzielnego stworzenia kompostownika, więc wówczas warto wiedzieć, na który dostępny w sklepie ogrodniczym "zamiennik" warto się zdecydować.

Spis treści
Zamienniki kompostu, które warto kupić! Obornik granulowany Biohumus, wermikompost Gnojówki z roślin Dlaczego nie warto kupować torfu?

Alternatywa dla kompostu | Zamienniki, które warto kupić!

Kompostowaniem nazywamy metodę produkcji, która pozwala zagospodarować odpady roślinne z domu i ogrodu, a dzieje się to za sprawą przetworzenia materii organicznej w naturalny nawóz. Do wytworzenia tego nawozu potrzebne są dżdżownice, czy pożyteczne mikroorganizmy glebowe, które rozkładają substancje organiczne, co pozwala wytworzyć energię cieplną (dlatego pryzma kompostowa często jest gorąca i paruje). To dzięki niemu ziemia w ogrodzie staje się pulchna i przewiewna, a dodatkowo wzbogaca glebę w cenne składniki odżywcze.

Kompost suszony granulowany w worku
Kompost granulowany
Kompost granulowany w worku to wygodna alternatywa dla wszystkich, którzy nie mają własnego kompostu a potrzebują wzbogacić i użyźnić glebę pod swoimi uprawami. Szczególnie polecany do warzyw i owoców, roślin ozdobnych oraz trawników, nowych nasadzeń oraz regeneracji gleb.
Kup w naszym sklepie!

Gotowy kompost jest brązowy, pachnie przyjemnie "ziemią" i ma sypką lub grudkowatą konsystencję. Jest bezpieczny dla środowiska i dość łatwy w użyciu. Zawiera potrzebną glebie próchnicę, wobec czego rośliny zyskują odporność na choroby i "rosną jak na drożdżach". Można go stosować jako nawóz do wszystkich roślin ogrodowych lub jako podłoże do wysiewania lub sadzenia roślin.

Nie masz kompostownika? Nie martw się! Zastosuj jeden z jego 3 zamienników

Kompost łatwo i tanio można zrobić samemu we własnym ogrodzie, ale nie ma także problemu w znalezieniu w sklepie ogrodniczym dobrego zamiennika (jeśli nie mamy miejsca na kompostownik). Do naturalnych alternatyw zaliczamy m.in. obornik granulowany oraz biohumus, a także gnojówki roślinne -np. z pokrzywy.

Obornik granulowany

To doskonała alternatywa dla świeżego obornika, który jest trudny do zdobycia i kłopotliwy do stosowania. Suszony obornik zachowuje wszystkie właściwości świeżego, a forma granulek zapewnia wygodne przetransportowanie nawozu do ogrodu i jego stosowanie. Jednym z polecanych oborników granulowanych jest ten bydlęcy, choć często stosowany jest także ptasi. Dostarczy on roślinom materię organiczną i niezbędne związki mineralne, dzięki czemu pobudzi życie mikrobiologiczne gleby. Stosuje się go podobnie jak kompost, podsypując rośliny w okresie wiosennym, ale również i na jesień. Dowiedz się więcej o oborniku granulowanym

Obornik granulowany bydlęcy
Granulowany obornik bydlęcy
Obornik granulowany bydlęcy to skoncentrowany i przefermentowany nawóz ogrodniczy pochodzenia zwierzęcego w formie suchych granul o spowolnionym działaniu przeznaczony do nawożenia wszystkich upraw rolniczych i ogrodniczych, w tym drzew i krzewów owocowych, roślin ozdobnych, truskawek, winorośli czy roślin domowych.
Kup w naszym sklepie!
granulowany obornik ptasi
Granulowany obornik ptasi
W 100% nawóz naturalny pochodzenia zwierzęcego. Dzięki nowoczesnej technologii przetwarzania i oczyszczania obornik zachowuje wszystkie substancje próchnicze, odżywcze i mineralne, a jednocześnie pozbawiony jest patogenów oraz nasion chwastów.
Kup w naszym sklepie!

Biohumus

Nawóz ten nazywany bywa często wermikompostem (humusem od dżdżownic), bo powstaje z odchodów dżdżownic kalifornijskich, które żerują na pryzmach kompostowych (z resztek roślinnych, słomy i obornika). Jest to wodny roztwór, wygodny do stosowania wraz z podlewanie. Dowiedz się więcej o biohumusie

Biohumus - zamiennik kompostu
Biuhumus
Biohumus Life Uniwersalny to wieloskładnikowy nawóz organiczny przeznaczony do nawożenia wszystkich roślin. Jest w 100% naturalny i bezpieczny dla środowiska. Produkt jest dozwolony w uprawach ekologicznych.
Kup w naszym sklepie!

Gnojówki z roślin

Powstają w wyniku beztlenowej fermentacji resztek roślinnych (np. z pokrzywy) w wodzie. Z uwagi na bardzo nieprzyjemny zapach ich przygotowanie bywa jeszcze bardziej kłopotliwe niż robienie kompostu. Na szczęście można kupić gotowe gnojówki w butelkach! Dowiedz się więcej o gnojówkach roślinnych

Nawóz z pokrzywy
Nawóz z pokrzywy
Nawóz z pokrzywy przeznaczony jest do doglebowego i dolistnego nawożenia w okresie wegetacji. Nadaje się także do zwalczania chorób i szkodników.
Kup w naszym sklepie!

Torf – nie taki dobry, jak go malują

Torf, mimo że jest naturalnym zamiennikiem, to nie jest on bardzo korzystny dla wzrostu roślin. Wynika to stąd, że nie ma on tylu substancji odżywczych, których potrzebują rośliny. Wówczas niezbędne będzie dodatkowe nawożenie roślin, a więc użycie torfu mija się z celem. Nie można mu jednak odmówić tego, że ma dobry wpływ na strukturę i pojemność absorpcyjną gleby. Warto jednak pamiętać, że pozyskiwanie torfu jest szkodliwe dla środowiska, dlatego też branża ogrodnicza powoli odchodzi od tego podłoża! Dostępnych jest już coraz więcej podłoży beztorfowych, które z roku na rok zyskują uznanie ogrodników.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie: elenathewise / Depositphotos

Autor
Co stosować zamiast kompostu? 3 naturalne zamienniki!
Co stosować zamiast kompostu? 3 naturalne zamienniki!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Wieśka

07-11-2022 15:21

Ja kupuję od lat kompost w workach i stosuję go do uprawy roślin na balkonie. Nie mam ogrodu, bo mieszkam w bloku, więc to jedyny sposób na pozyskanie kompostu. Wszystko w nim uprawiam: tuje, warzywa, kwiaty. Nie stosuję torfu od lat i długo szukałam jakiejś alternatywy. Kompost w ...

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl