Reklama
Twój partner w ogrodzie

Teatr traw | Jakie kompozycje można wyczarować z traw ozdobnych

trawy ozdobne - kwiatostan miskanta w ogrodzie zimą

Trawy ozdobne szturmem wkroczyły na rabaty i nigdzie się z nich nie wybierają, bo ich popularność ciągle rośnie. Są wszechstronne, uniwersalne, efektowne i łatwe w pielęgnacji. Mogą pełnić pierwszoplanową lub drugoplanową rolę, podkreślając urodę kwiatów. Zapewniają wspaniałe tło i współtworzą ogrodową scenografię.

Na łamach magazynu Gardeners' World Edycja Polska Bożka Piotrowska i Łukasz Skop przedstawiają ponad 20 sposobów na wykorzystanie traw ozdobnych w ogrodzie.

Posłuchaj
00:00
Artykuł pochodzi z magazynu:
Gardeners' World. Edycja Polska
Gardeners' World. Edycja Polska
Listopad-Grudzień 2023
Przejrzyj i kup
5
Spis treści
Co można stworzyć z traw ozdobnych? Dlaczego warto sadzić trawy ozdobne w ogrodzie? Jak trawy wyglądają wiosną? Jak trawy wyglądają latem? Jak trawy wyglądają jesienią? Jak trawy wyglądają zimą? Jakie rośliny pasują do traw ozdobnych? Jak zapleść warkocz z traw ozdobnych?


Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Listopad-grudzień 2023

10 pomysłów na trawy ozdobne

  1. Stwórz żywopłot z wysokich traw. Najlepiej nadają się do tego wysokie miskanty posadzone w dwóch, naprzemiennych rzędach.
  2. Dodaj trawy do kompozycji kwiatowych w donicach. Wykorzystaj puszystą rozplenicę, niebieską kostrzewę lub podobną do traw sitniczkę zwisłą (Isolepis cernua)
  3. Zbierz i zasusz kwiatostany traw ozdobnych zanim zakwitną, aby nie osypywały się w suchych bukietach, wiankach i innych dekoracjach
  4. Zaprojektuj rabatę preriową, która jest odporna na suszę i nie wymaga dużo pielęgnacji, wykorzystując trzcinnik ostrokwiatowy (Calamagrostis acutiflora) ’Karl Foerster’
  5. Uzupełnij luki w rabatach wielobarwnym schizachyrium miotlastym (Schizachyrium scoparium), które w trakcie kwitnienia przypomina tryskającą wodę 
  6. Posadź trawy na pionowych powierzchniach, wykorzystując doniczki modułowe lub kieszeniowe – stworzą wspaniałą zieloną ścianę. Obsadź krawędzie rabat niską seslerią jesienną (Sesleria autumnalis) i połącz ją z kwitnącą na fioletowo liriope szafirkową (Liriope muskari)
  7. Pozwól trawom ozdobnym rozsiać się w nieoczekiwanych miejscach – przy kompostowniku, na zielonym dachu, pomiędzy warzywami
  8. Wykorzystaj rośliny o trawiastych liściach – np. liliowce lub konwalniki – aby płynnie połączyć trawy z atrakcyjnymi kwiatami
  9. Większość traw ozdobnych zasycha na zimę, lecz podobne do nich turzyce są zimozielone – dodaj je do nasadzeń dla większej różnorodności 
  10. Zamiast trawnika lub łąki kwietnej, posadź rozległy łan traw ozdobnych, wybierając jeden gatunek – jesienią dadzą niesamowity efekt
kobieta w ogrodzie z wachlarzem z traw ozdobnych
Fot. Bożka Piotrowska
Alicja Maj ze szkółki roślin ozdobnych Daglezja w Rykach, specjalizującej się w trawach ozdobnych, prezentuje pióropusz i wachlarz wykonane z kwiatostanów miskantów przez florystkę Jolantę Supel. Trawy można wykorzystywać nie tylko na rabatach, ale także do żywych i suszonych bukietów oraz różnego rodzaju dekoracji florystycznych
miejski mural – mężczyzna w kapeluszu z wąsami z trawy ozdobnej
Fot. Bożka Piotrowska
Miejski mural w ciekawy sposób wykorzystujący turzycę włosistą – wąsy namalowanej postaci wykonano z żywej rośliny rosnącej w donicach umieszczonych w zagłębieniu w ścianie
łany traw ozdobnych w ogrodzie
Fot. Bożka Piotrowska
Planując posadzenie traw w ogrodzie wybierz dla nich miejsce, w którym ciekawie operuje słońce. Ogromną część swojego uroku trawy zawdzięczają jego promieniom – tym porannym, mocnym, prześlizgującym się po źdźbłach i tym wieczornym, które dodają kłosom miedzianych refleksów. Tutaj, w porannym słońcu błyszczy kostrzewa (Festuca) ‘Miedzianobrody’
ogród wypełniony trawami ozdobnymi i kolorowymi bylinami
Fot. Bożka Piotrowska
Ogród wypełniony trawami od stóp do głów – trawa rośnie także na zielonym dachu, który porastają zimotrwałe sukulenty (w tym rojniki i rozchodniki). Trawy należą do roślin pionierskich, które doskonale radzą sobie w wielu trudnych warunkach, znoszą też brak wody. Reagują na niego brązowieniem, ale szybko się regenerują

Cztery pory roku z trawami

Większość traw zasycha na zimę, przez co – niesłusznie – uważane są za rośliny ozdobne sezonowo, szczególnie na przełomie lata i jesieni, w porze kwitnienia. W tym czasie zakwitają te najbardziej spektakularne gatunki, jak miskanty czy kortaderie (trawy pampasowe), ale trawy potrafią być całoroczną dekoracją ogrodu – turzyce utrzymują zielone liście przez cały rok, a śmiałki, kostrzewy czy ostnice kwitną już w czerwcu. Mają zróżnicowany pokrój i wysokość – osiągająca 15-30 cm wysokości zimozielona turzyca rzędowa (Carex siderosticha) wygląda jak karzełek przy miskancie nadbrzeżnym (Miscanthus lutarioriparius), który dorasta do zdumiewających 6 m wysokości, każdego roku startując z poziomu gruntu.

Trawy ozdobne sprawdzają się na rabatach i w donicach, w których mogą rosnąć przez wiele lat.

Jedne są ekspansywne i rozrastają się przez podziemne rozłogi (imperata, trzcina, niektóre miskanty), a pozostałe tworzą zwarte kępki i nie uciekają z miejsc, w których zostały posadzone. To wszystko sprawia, że trawy to idealne rośliny na wszystkie cztery pory roku.

wiosenna rabata z bylinami i kępami traw ozdobnych
Fot. Bożka Piotrowska

Wiosna

Trawy ozdobne zaczynają intensywny wzrost. Zanim pojawią się pierwsze zielone przyrosty, należy wyciąć suche źdźbła z poprzedniego roku. Można zastosować nawóz o wysokiej zawartości azotu, który przyspieszy zagęszczanie się kęp i wybarwianie liści na intensywny zielony kolor. Pod koniec wiosny trawy wypełniają już ściśle luki na rabatach, tworzą tło dla pierwszych letnich kwiatów i zasłaniają puste miejsca po znikających wiosennych roślinach cebulowych.

letnia rabata z niebieskimi i fioletowymi bylinami i kępami traw ozdobnych
Fot. Bożka Piotrowska

Lato

W czerwcu kwitną już najwcześniejsze gatunki traw, jednak większość zakwitnie na przełomie kalendarzowego lata i jesieni. Latem trawy dodają rabatom świeżości i lekkości. Dobrze komponują się z okazałymi kwitnącymi bylinami – tutaj z bodziszkami, szałwiami i kocimiętką. Pomagają też zróżnicować wysokość rabat i rozmyć plamy intensywnych kolorów kwiatów. Zmiękczają ostre krawędzie nisko skoszonego trawnika.

jesienna rabata w ogrodzie z bylinami i trawami ozdobnymi z kwiatostanami
Fot. Bożka Piotrowska

Jesień

Trawy wychodzą na pierwszy plan. Płynnie łączą się z jesiennymi kwiatami i nie odwracają od nich uwagi, ponieważ same nie mają tak intensywnych barw. Wypełniają nasadzenia formą i strukturą, ale też ruchem i dźwiękiem, bo poruszają się majestatycznie przy najlżejszym wietrze, wydając przy tym przyjemny szelest. Na puszystych kwiatostanach rankiem zatrzymuje się rosa, a wieczorem podświetla je zachodzące słońce.

zima w ogrodzie i kępy traw ozdobnych na tle śniegu
Fot. Bożka Piotrowska

Zima

Wraz z pozostawionymi na rabatach suszkami kwiatów trawy ozdobne wciąż zdobią ogród, opierając się śniegom i wiatrom. Zapewniają schronienie dzikim stworzeniom i dostarczają im pożywienia w postaci ziaren. Osłaniają także bardziej wrażliwe gatunki roślin posadzonych w ich sąsiedztwie. Pod koniec zimy, gdy śnieg i mróz ustąpią, zaschnięte źdźbła należy wyciąć 10-15 cm nad ziemią, aby zrobić miejsce dla świeżych przyrostów.

Jak uzyskać taki efekt?

kwitnące na fioletowo czosnki ozdobne w łanie traw ozdobnych
Fot. Bożka Piotrowska
kule z sukulentów w łanie traw ozdobnych
Fot. Bożka Piotrowska

Dryfujące kule

Ostnica cieniutka (Stipa tenuissima) ‘Pony Tails’ wytwarza puszyste, zwiewne kwiatostany już od czerwca, kiedy kwitną czosnki ozdobne. Trawa zasłania zasychające liście czosnków i tworzy fale, na których wydają się unosić ich purpurowe kwiatostany. W drugim przypadku pośród ostnicy umieszczono kule z metalowym stelażem wypełnione podłożem i obsadzone gęsto sukulentami – rojnikami i eszewerią. Rabatę uzupełniają kraspedia kulista i czosnek główkowaty o kulistych kwiatostanach.

łan czerwonej imperaty cylindrycznej Red Baron - trawy ozdobnej efektownej jesienią
Fot. Bożka Piotrowska
łan traw ozdobnych wzdłuż ścieżki w ogrodzie
Fot. Bożka Piotrowska

Trawiasty potok

Największy efekt dają trawy posadzone w dużych łanach. Tutaj stworzono szemrzącą na wietrze rzekę z imperaty cylindrycznej (Imperata cylindrica) ‘Red Baron’, meandrującą pomiędzy rozkwitniętymi hortensjami (po lewej) oraz obwódkę okalającą krętą żwirową ścieżkę z hakonechloi smukłej (Hakonechloa macra) ‘Albovariegata’ (po prawej). Imperata rozmnaża się przez podziemne kłącza, więc dla uzyskania gęstego łanu nie należy jej sadzić w agrotkaninie.

trawy ozdobne w kompozycji z fioletowymi łubinami w ogrodzie
Fot. Bożka Piotrowska
trawy ozdobne na rabacie w ogrodzie w kompozycji z bylinami
Fot. Bożka Piotrowska

Czysta matematyka

Proste linie, geometryczne kształty i gładkie powierzchnie tworzą sterylny, niezwykle uporządkowany ogród. Ażurowa chmura kwitnących polnych traw, poprzetykana złocieniami, z której wyłaniają się posągowe łubiny, zmiękcza wszystkie silne kontrasty. Jesienna purpurowo-seledynowa rabata bazuje na różnych odcieniach tych samych kolorów. Swój udział mają w niej imperata cylindryczna i proso rózgowate (Panicum virgatum) ‘Hänse Herms’, a także upodabniające się do żółknących traw liście liliowców.

Zrób to sam: zaplatanie traw ozdobnych

Giętkie i elastyczne źdźbła traw ozdobnych, nawet tych najwyższych, są niezwykle odporne na silny wiatr i rzadko ulegają wyłamaniu. Pod wpływem ulewnego deszczu mogą się mocno przytulić do ziemi, jednak gdy tylko otrząsną się z wody, to szybko odzyskują swój wyprostowany pokrój. Dopóki trawy są zielone, zwykle nie wymagają podpierania czy związywania.

Dopiero późną jesienią, kiedy liście traw zasychają, stają się kruche i podatne na wyłamanie. Aby temu zapobiec można je związać sznurkiem lub zapleść źdźbła w warkocze i stworzyć trawom wyjątkowe fryzury.

Zaplatanie traw, chociaż może wydawać się zupełnie niewinną czynnością, budzi wiele kontrowersji – ma tylu zagorzałych zwolenników, co przeciwników. Dla jednych związane trawy wyglądają estetycznie i schludnie, a dla innych tracą wówczas swój naturalnie luźny pokrój i dziki charakter.

Związywanie w snopki może zabezpieczyć kępy przed deszczem i mrozem, ale może też ograniczyć cyrkulację powietrza i wysychanie zawilgoconych wcześniej roślin, co ostatecznie będzie sprzyjać pojawianiu się chorób grzybowych. Najlepiej sprawdzić na własnych roślinach, czy trawiaste fryzury wyglądają lepiej i czy zaplatanie im służy, co w dużym stopniu zależy od panujących w ogrodzie warunków. Zobacz, jak zapleść koronę na kępie turzycy sabińskiej (Carex umbrosa subsp. sabynensis).

zaplatanie warkocza z traw ozdobnych krok po kroku
Fot. Bożka Piotrowska
KROK 1
Wybierz gęstą kępę trawy o miękkich liściach. Liście rosnące na krawędziach kępy zaczesz palcami na zewnątrz, a te wyrastające w środku zbierz w kitkę.
zaplatanie warkocza z traw ozdobnych krok po kroku
Fot. Bożka Piotrowska
KROK 2
Zacznij pleść warkocz, rozpoczynając w dowolnym miejscu. Chwyć trzy pasma liści – częściowo tych rosnących przy krawędziach, a częściowo tych rosnących w środku.
zaplatanie warkocza z traw ozdobnych krok po kroku
Fot. Bożka Piotrowska
KROK 3
Na zmianę dobieraj liście raz ze środka, a raz z krawędzi kępy, posuwając się wokół coraz chudszej wewnętrznej kitki liści. Każde pasmo zaplataj nieco wyżej.
zaplatanie warkocza z traw ozdobnych krok po kroku
Fot. Bożka Piotrowska
KROK 4
Zaplataj liście na tyle wysoko, na ile pozwoli ci ich długość. Kiedy będziesz już w połowie kępy, zaplataj dalej na tej samej wysokości.
zaplatanie warkocza z traw ozdobnych krok po kroku
Fot. Bożka Piotrowska
KROK 5
Kiedy zabraknie już nowych pasm liści, zakończ zaplatanie warkocza i ciasno zwiąż jego końcówkę sznurkiem lub kilkoma źdźbłami.
zaplatanie warkocza z traw ozdobnych krok po kroku
Fot. Bożka Piotrowska
KROK 6
Końcówkę warkocza wpleć w jego nasadę, aby uformować zgrabną fryzurę. Zaplatanie traw wymaga trochę wprawy, dlatego nie zrażaj się początkowymi niepowodzeniami.

Tekst: Łukasz Skop, zdjęcia: Bożka Piotrowska

 

Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Listopad-grudzień 2023


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Obserwuj
Autor
Gardeners' World. Edycja Polska Gardeners' World. Edycja Polska

To wydanie licencyjne największego brytyjskiego magazynu ogrodniczego. W zielonym ogródku publikowane są wybrane artykuły.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Tagi
Najnowsze treści