Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2022
28
Okazje

Ogród z klonami palmowymi | 15 pomysłów

Klony palmowe to niezwykle atrakcyjne krzewy lub nieduże drzewa o orientalnym pokroju i delikatnych, powcinanych liściach. Aby w pełni cieszyć się ich urodą, nie wystarczy posadzenie w odpowiednim podłożu i stanowisku. Trzeba jeszcze zapewnić klonom towarzystwo i pasujące tło. Zobacz galerię 15 ogrodów z kolonami palmowymi!

 

Pomysł na ogród z klonami palmowymi

Klon palmowy (Acer palmatum) to wolno rosnące drzewo, w naszych warunkach klimatycznych osiągające ok. 3-5 m wysokości. Jego charakterystyczne liście, w zależności od odmiany, są mniej lub bardziej powcinane, mają nieraz postrzępione brzegi i przede wszystkim zachwycają barwą – soczyście zieloną, intensywnie żółtą, czerwoną lub bordową, albo nieco pomarańczową. Drugą charakterystyczną cechą klonów palmowych, z powodu której tak często wybierane są przez właścicieli ogrodów, jest ich pokrój – pędy często są ciekawie powyginane albo wdzięcznie przewisają, dlatego roślina wygląda atrakcyjnie nie tylko od wiosny do jesieni, ale też wtedy, gdy jej liście opadną. Wiele odmian jesienią zaskakuje niezwykłymi, nieraz ognistymi barwami.

Najczęściej klony palmowe wykorzystuje się w ogrodach w stylu orientalnym, w zestawieniu z azaliami, różanecznikami i sosnami. Wspaniale prezentują się na tle grabionego żwiru i roślin zimozielonych. Krzewy te najlepiej rosną w jasnych, zacisznych miejscach, w słońcu lub półcieniu (w zależności od odmiany), na lekko kwaśnym, umiarkowanie wilgotnym podłożu. Jeśli więc nie mamy ogrodu w stylu japońskim, z możemy skomponować klon palmowy z innymi roślinami, sadząc krzew w sąsiedztwie funkii, kęp paproci, bambusów czy niskich traw ozdobnych, albo na tle żywopłotu z żywotników czy cisów. W małych ogrodach karłowe odmiany klonów palmowych można sadzić przy karłowych i strzyżonych iglakach. Wiosną te rośliny mogą stworzyć (np. na brzegach zbiorników wodnych) wspaniałe tło dla tulipanów, liliowców czy kolorowych pierwiosnków.

Zobacz galerię 15 ogrodów z klonami palmowymi.

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcia tytułowe: PantherMediaSeller/Depositphotos, iVerde

Autor
Ogród z klonami palmowymi | 15 pomysłów
Ogród z klonami palmowymi | 15 pomysłów
Małgorzata Wójcik
Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.
Dowiedz się więcej
Powiązane rośliny
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (8)Komentarze


Twoja strona ogrodu