Rabaty kwiatowe późnego lata | 7 gotowych pomysłów
Późnym latem rabaty kwiatowe mogą być bardzo efektowne i kolorowe. Dominują kwiaty w żółtym i fioletowym kolorze, jest też wiele gatunków czerwonych. Poza bylinami wśród bujnej roślinności pojawiają się lekko przebarwiające na złoto trawy ozdobne, często ozdobione już puszystymi kwiatostanami.
Zobacz, co posadzić, by późnym latem ogród tętnił kolorami i jak stworzyć piękną kompozycję.
Choć sezon powoli się kończy, późnym latem kwiatowe rabaty mogą nam jeszcze wiele zaoferować. Nie są tak krzykliwe i jaskrawe jak wiosenne kompozycje, zieleń jest bardziej stonowana, a kępy roślin oświetla delikatniejsze i mniej intensywne światło sierpnia i września. Między roślinami mogą snuć się wdzięczne pajęczyny, z nektaru kwiatów korzysta wiele owadów, kolorowe motyle, a może się zdarzyć, że pojawią się też modliszki. Rośliny mają piękne tło z bujnie wyglądających o tej porze roku krzewów lub traw ozdobnych.
Co zakwita późnym latem? O tej porze na rabatach możemy przede wszystkim liczyć na różnokolorowe astry. Wśród roślin które są najbardziej efektowne na rabatach o tej porze są też dzielżany, wdzięczne jeżówki, a także rośliny nie zimujące w gruncie, ale dopiero o tej porze wyglądające najlepiej – mieczyki, dalie, pacioreczniki czy słoneczniki. Nie można zapomnieć też o słonecznych rudbekiach, które fantastycznie wyglądają od późnego lata do jesieni.
Niezawodnymi roślinami, które kwitną późnym latem są też jednoroczne cynie, kosmosy, aksamitki, nagietki oraz begonie czy kleome. Pod koniec lata rabaty mogą zdobić jeszcze zaschnięte kwiatostany mikołajków i przegorzanów. Na sztywnych pędach utrzymują się też fioletowe kwiaty werbeny patagońskiej oraz strzeliste kwiatostany trytomy groniastej.
Późnym latem kwiaty rozwijają się nie tylko na bylinach i roślinach jednorocznych, ale również na krzewach, takich jak hortensje i róże, a także na krzewinkach – wrzosy mienią się o tej porze kolorami, więc tworząc rabaty lub kompozycje z roślin wrzosowatych nie można o nich zapominać.
Zestawienia roślin późnego lata na rabacie
Rośliny towarzyszące kwiatom późnego lata
Gatunki kwitnące na rabatach późnego lata warto skomponować z roślinami ozdobnymi z liści, które doskonale wypełnią przestrzenie pomiędzy kwitnącymi kępami i sprawią, że te okazy będą ładnie wyeksponowane. Późnym latem na rabatach wspaniale wyglądają kępkowe trawy ozdobne, takie jak niewysokie odmiany miskantów, rozplenice japońskie czy tworzące wdzięczne łany ostnice – one też pod koniec lata zakwitną, więc uzyskamy dodatkowy efekt, utrzymujący się nieraz aż do wiosny. Pomiędzy kępami bylin można też wkomponowywać strzeliste trzcinniki, które dodają kompozycjom wyrazistości.
W środkowej i przedniej części rabaty można posadzić różnokolorowe żurawki, kwitnące bardzo efektownie aż do jesieni rozchodniki, a także rośliny o srebrzystym ulistnieniu, takie jak czyściec wełnisty, modrzewnica czy lawenda wąskolistna.
Zestawienia kwiatowe warto tworzyć nie tylko w części ozdobnej ogrodu, ale także w części użytkowej. W warzywniku, sadzie czy jagodniku warto sadzić kwiaty rozwijające się późnym latem, gdyż razem z dojrzałymi owocami lub warzywami można uzyskać bardzo efektowne zestawienie. Poza tym kwiaty przyciągną w pobliże grządek wiele pożytecznych owadów i zwiększą różnorodność biologiczną w ogrodzie. Dynie, bakłażany, fasole czy późno dojrzewające odmiany pomidorów i papryczki świetnie prezentują się wśród bujnych kwiatów późnego lata.
Zdjęcia tytułowe peopleimages.com, franconiaphoto, Nancy J. Ondra / AdobeStock
Komentarze