Logo
Logo
1
Do góry

Muzeum Drzew w Zurychu

Nieopodal Zurychu w Szwajcarii mieści się nietypowe muzeum, w którym eksponaty nie zostały stworzone ręką człowieka. Są żywe – stworzone przez naturę i naznaczone piętnem upływającego czasu. W Muzeum Drzew na terenie 7,5 ha zgromadzono ponad 2000 okazów.

 

Muzeum cichej obserwacji i kontemplacji

14 czerwca 2010 r. nieopodal Zurychu, zostało otwarte pierwsze na świecie Muzeum drzew. Pomysłodawcą oraz architektem tego przedsięwzięcia był znany szwajcarski architekt krajobrazu Enzo Enea.

Spacer po terenie Muzeum Drzew w Zurychu jest niezwykłym doświadczeniem. Wieczne kamienne bloki oraz stare drzewa sprawiają, że czuje się aurę nieśmiertelności oraz świadomość upływającego czasu. Warto odwiedzić Muzeum Drzew choćby tylko po to, aby zobaczyć na własne oczy miejsce, gdzie przyroda zniewala swoim pięknem i prostotą, a ludzie spacerują w ciszy – wsłuchując się tylko we własne myśli.

Muzeum pod gołym niebem

Muzeum Drzew w Zurychu zajmuje powierzchnię 7,5 ha. Zlokalizowane zostało na terenie wcześniej należącym do XIV-wiecznego klasztoru. Podstawowym założeniem Muzeum Drzew było podkreślenie piękna i osobliwości prezentowanych drzew. Sam twórca zadedykował to muzeum właśnie swoim drzewom.

Koncepcja stworzenia muzeum na otwartej przestrzeni (charakterystyczna wszystkim ogrodom stworzonym przez Enea) pozwala wysunąć rośliny na pierwszy plan – nie jako tło kompozycji, ale jako dzieła sztuki, piękne same w sobie. W całym kompleksie jest ponad 2000 okazów drzew.

Zurych Muzeum Drzew
Zurych Muzeum Drzew
Fenomen Muzeum drzew polega nie tylko na niezwykłej urodzie roślin, ale przede wszystkim na nowatorskiemu spojrzeniu Enea na przyrodę i architekturę oraz umiejętnemu połączeniu tych dwóch elementów w spójną całość, fot. Enea
Muzeum Drzew w Zurychu
Muzeum Drzew w Zurychu
Spacerując wśród drzew i kamiennych bloków nie sposób oprzeć się pokusie robienia zdjęć, fot. Enea
Muzeum Drzew w Zurychu
Muzeum drzew w Zurychu
Próżno szukać drugiego takiego miejsca. Na chwilę obecną Muzeum Drzew jest jedynym tego typu założeniem muzealno-parkowym na Świecie, fot. Enea
Muzeum Drzew w Zurychu
Muzeum Drzew w Zurychu

Starych drzew się nie przesadza

W przypadku Muzeum Drzew w Zurychu to przysłowie się nie sprawdza. Enzo Enea przez 17 lat swojej pracy nad projektowaniem ogrodów zgromadził wiele starych drzew. Podczas realizacji projektów wiele z nich musiało zostać usuniętych. Zamiast pozbywać się ich, przesadzał je na swój teren. W ten właśnie sposób Enea stworzył swoją nietypową kolekcję starych drzew. Niektóre z nich mierzą od kilku do kilkunastu metrów wysokości i liczą od 40 do 130 lat.


NAZWA POLSKA


NAZWA ANGIELSKA


NAZWA ŁACIŃSKA


WIEK

Klon palmowy Red Japanese Maple Acer palmatum
130 lat
Sosna drobnokwiatowa Japanese White Pine Pinus parviflora 110 lat
Kasztanowiec pospolity Horsechestnut Aesculus hippocastanum 100 lat
Platan klonolistny London Planetree Platanus x acerifolia 90 lat
Cis pospolity English Yew Taxus baccata 80 lat
Magnolia pośrednia Saucer Magnolia Magnolia soulangeana 80 lat
Różanecznik katawbijski Catawba Rhododendron Rhododendron catawbiense 80 lat
Jałowiec pospolity Common juniper Juniperus communis 70 lat
Parocja perska Persian Irontree Parrotia persica 70 lat
Jabłoń japońska Sargent Crabapple Malus toringo sargentii 70 lat
Klon palmowy Japanese Maple Acer palmatum 60 lat
Sosna pospolita Scotch Pine Pinus sylvestris 50 lat
Cypryśnik błotny Bald Cypress Taxodium distichum 50 lat
Modrzew japoński Japanese Larch Larix kaempferi 50 lat
Klon japoński Fullmoon Maple Acer japonicum 50 lat
Cedr atlantycki Atlas Cedar Cedrus atlantica 40 lat
Wiąz pospolity Field Elm Ulmus minor 40 lat
Miłorząb dwuklapowy Maidenhair Ginko biloba 40 lat
Muzeum drzew w Zurychu Muzeum drzew w Zurychu
W sąsiedztwie drzew wyrastają proste kamienne ściany zbudowane z lokalnego piaskowca. Kamienne bloki są jedynie tłem dla roślin. To właśnie drzewa pełnią rolę pierwszoplanową, fot. Enea
Muzeum Drzew w Zurychu Muzeum Drzew w Zurychu

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: Enea

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (6)

Komentarze

PELARGONIE
Na czasie
PELARGONIE
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 19, Sentencja nr:5
Tydzień 19, Sentencja nr:5
Rabaty bylinowe odchwaszczamy, spulchniamy glebę i ściółkujemy ją torfem, a następnie nawozimy nawozem długo działającym, np. Osmocote.
Tydzień 19, Sentencja nr:4
Tydzień 19, Sentencja nr:4
Nawozimy trawnik. Nawożenie przeprowadzone 3-4 razy w sezonie zapewni murawie odporność i ładny wygląd. W maju można zastosować pełnoskładnikowy nawóz mineralny (np. Azofoska, Polifoska). Po rozsypaniu nawozu murawę trzeba obficie podlać. Nie należy nawozić trawnika w czasie suszy.
Tydzień 19, Sentencja nr:3
Tydzień 19, Sentencja nr:3
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Tydzień 19, Sentencja nr:2
Tydzień 19, Sentencja nr:2
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa. Po posadzeniu rośliny, wokół szyjki korzeniowej formujemy misę, w której będzie zatrzymywać się woda.
Tydzień 19, Sentencja nr:1
Tydzień 19, Sentencja nr:1
Maj jest miesiącem, gdy trawa rośnie intensywnie, należy więc ją kosić regularnie, przynajmniej raz na dwa tygodnie. Kosimy w bezdeszczowe dni, kiedy trawa jest sucha (koszenie wilgotnej murawy może doprowadzić do zniszczenia sprzętu oraz zwiększyć ryzyko powstania chorób grzybowych na trawniku), na wysokość nie mniejszą niż 3,5 cm.
 
Twoja strona ogrodu