Logo
Logo

10+ pomysłów na mini-ogródki warzywne | Zainspiruj się i wypróbuj!

Uprawa warzyw nie musi być nudna i wcale dużej przestrzeni. Nie trzeba też sadzić warzyw w równych grządkach i na prostokątnych kwaterach. Podobnie jak rośliny ozdobne, warzywa mogą stać się dekoracją ogrodu. Zainspiruj się naszymi pomysłami na mini-ogródki warzywne! 

Spis treści
W jaki sposób uprawiać warzywa na małej przestrzeni? Pomysł na warzywnik z bambusów Pomysł na warzywnik na parapecie Pomysł na warzywnik w słomianej macie Pomysł na wysoki warzywnik Pomysł na piętrowy warzywnik Pomysł na warzywne regały Pomysł na piramidę z truskawkami Pomysł na podwyższoną grządkę Pomysł na warzywnik w skrzyni Pomysł na warzywnik w donicach Pomysł na warzywnik w metalowej skrzynce

Miejsce do uprawy warzyw

W małym ogrodzie, na balkonie lub tarasie warzywa można uprawiać w rozmaitych pojemnikach (tradycyjnych donicach, ale też w starych wiadrach, rynnach, pniach, beczkach czy skrzyniach) oraz tworzyć z nich oryginalne mini-kompozycje. Kluczem do sukcesu jest dobranie do siebie gatunków o podobnych wymaganiach w stosunku do stanowiska i podłoża oraz podobnej sile wzrostu, aby wzajemnie się nie zagłuszały.

Dowiedz się więcej o zakładaniu warzywnika w ogrodzie 

10+ pomysłów na mini-ogródek warzywny bambusy fot. nattapol Depositphotos

Fot. nattapol Depositphotos

Na bambusowych tyczkach

Prosty mini-ogródek warzywny w bambusowych tyczkach jest mocny i łatwiej go pielęgnować niż tradycyjne grządki, ponieważ do roślin nie trzeba się schylać. Naprzemiennie posadzone odmiany o liściach bordowych i zielonych podkreślają budowę tej konstrukcji.

10+ pomysłów na mini-ogródek warzywny -doniczki fot. Flower Council

Fot. Flower Council

Na parapecie

Na tak małej przestrzeni jak parapet sprawdzają się doniczki – każdej roślinie trzeba przeznaczyć jedną, aby stworzyć dla niej najlepsze warunki glebowe. Najmniej miejsca zajmują gatunki pnące, takie jak ogórki, groch, fasole lub karłowe odmiany pomidorów.

10+ pomysłów na mini-ogródek warzywny eko fot. gardenguru Depositphotos

Fot. gardenguru Depositphotos

W słomianej osłonie

Piętrowy ogródek warzywny powiększa optycznie małą przestrzeń. Do budowy podniesionych grządek zamiast betonu lub kamieni można wykorzystać naturalne materiały, np. słomianą matę. W tym mini-ogródku w roli donic wystąpiły jutowe worki. Ze względu na małą trwałość materiałów, to rozwiązanie na 1-2 sezony.

10+ pomysłów na mini-ogródek warzywny fot. Flower Council

Fot. Flower Council

W metalowych, wysokich korytkach

Kto na poważnie chce zająć się uprawą warzyw, może zaopatrzyć się w obszerne metalowe skrzynie na stabilnych, wysokich nogach. Idealnie nadają się do uprawy pomidorów lub papryki, które kochają słońce.

10+ pomysłów na mini-ogródek warzywny fot. lunamarina Depositphotos

Fot. lunamarina Depositphotos

W układzie piętrowym

Bambusowe tyczki pozwalają uprawiać w skrzyniach i donicach gatunki pnące. Konstrukcje trzeba zrobić wczesną wiosną, a dopiero potem posadzić przy nich delikatne sadzonki. Latem, gdy rośliny się rozrosną, stworzą w mini-warzywniku prawdziwą dżunglę.

10+ pomysłów na mini-ogródek warzywny papryki i pomidory fot.  Flower Council

Fot. Flower Council

Praktyczne regały

Nieduże regały z szerokimi stopniami umożliwiają postawienie pojedynczych doniczek i wymianę roślin w razie potrzeby.

10+ pomysłów na mini-ogródek warzywny piramida  fot. Rawlik Depositphotos

Fot. Rawlik Depositphotos

Piramida z truskawkami

Piętrowy ogródek-piramida można łatwo zrobić samemu. Wystarczy zbić trzy kwadratowe ramy z drewna różnej wielkości. Ramy trzeba od środka zabezpieczyć folią, aby woda nie przesiąkała i nie wymywała podłoża.

10+ pomysłów na mini-ogródek warzywny skrzynia fot. ivonnewierink Depositphotos

Fot. ivonnewierink Depositphotos

Podzielona podwyższona grządka

Na własne potrzeby wystarczą dwie lub trzy podwyższone grządki. Nie trzeba też sadzić zbyt dużo roślin jednego gatunku. Lepiej kupić po kilka sztuk różnych warzyw i zawsze pod ręką mieć coś do wykorzystania w kuchni.

Dowiedz się więcej o podwyższonych grządkach

10+ pomysłów na mini-ogródek warzywny z kwiatami fot. gardenguru Depositphotos

Fot. gardenguru Depositphotos

W drewnianej skrzyni

Sąsiedztwo kwiatów (np. aksamitek, nasturcji lub nagietków) daje nie tylko korzyści wizualne. Te gatunki ozdobne chronią warzywa przed atakami szkodników.

• Dowiedz się więcej, jakie gatunki sadzić obok siebie •

10+ pomysłów na mini-ogródek warzywny w ceramicznych donicach fot. Flower Council

Fot. Flower Council

W dużych szkliwionych donicach

W dużych ceramicznych donicach warzywa od wiosny do jesieni wyglądają efektownie. Można je posadzić zamiast kwiatów sezonowych. Biały kolor dodaje lekkości tym wielkim donicom.

10+ pomysłów na mini-ogródek warzywny w metalowej skrzynce fot. Flower Council

Fot. Flower Council

W metalowej skrzynce

Pojedynczą metalową skrzynkę łatwo przenieść. Dlatego taki mini-ogródek warzywny można postawić na stole w czasie letniego przyjęcia w ogrodzie, aby każdy mógł skorzystać ze świeżych plonów.

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: gardenguru / Depositphotos

Autor
10+ pomysłów na mini-ogródki warzywne | Zainspiruj się i wypróbuj!
10+ pomysłów na mini-ogródki warzywne | Zainspiruj się i wypróbuj!
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl