Logo
Logo

Dlaczego ogórki nie kwitną i nie zawiązują owoców? 7+ przyczyn i rozwiązań

Niestety, wielu ogrodników spotyka się z problemem, kiedy ich ogórki nie kwitną i nie zawiązują owoców. Zrozumienie przyczyn tego zjawiska oraz zastosowanie odpowiednich metod może pomóc w poprawieniu plonów i cieszeniu się obfitością ogórków w sezonie. W tym artykule przeanalizujemy, dlaczego ogórki mogą nie kwitnąć, jakie są najczęstsze przyczyny braku owoców oraz jakie kroki należy podjąć, aby temu zapobiec.

Ogórki nie kwitną i nie owocują? Oto sposoby, by je do tego skłonić

Ogórki to jedno z najczęściej uprawianych warzyw w polskich ogródkach. Ich soczyste, chrupiące owoce stanowią podstawę wielu letnich dań i przetworów. Niestety, nie zawsze udaje się osiągnąć zadowalające plony. Jednym z najczęstszych problemów, z którymi borykają się ogrodnicy, jest brak kwitnienia i owocowania ogórków

Zadbaj o optymalne warunki

Ogórki potrzebują specyficznych warunków do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Przede wszystkim wymagają one ciepła, dużej ilości światła oraz odpowiedniej wilgotności gleby. Niewłaściwe warunki mogą prowadzić do problemów z kwitnieniem i owocowaniem.

 1. Temperatura: Ogórki są roślinami ciepłolubnymi. Optymalna temperatura dla ich wzrostu to 25-30°C w dzień i nie mniej niż 15°C w nocy. Zbyt niskie temperatury, zwłaszcza w nocy, mogą hamować rozwój roślin i powodować brak kwitnienia.

 2. Światło: Ogórki potrzebują dużo światła. Brak odpowiedniego nasłonecznienia może prowadzić do słabego wzrostu i braku kwitnienia. Dlatego ważne jest, aby sadzić je w miejscach dobrze nasłonecznionych.

 1. Wilgotność gleby: Ogórki wymagają regularnego podlewania, zwłaszcza w okresie kwitnienia i zawiązywania owoców. Niedobór wody może prowadzić do zrzucania kwiatów i owoców. Ważne jest, aby gleba była stale lekko wilgotna, ale nie przelana.

Zasilaj regularnie

Kolejnym częstym powodem braku kwitnienia i owocowania jest niewłaściwe nawożenie ogórków. Ogórki potrzebują odpowiedniego bilansu składników odżywczych, aby mogły prawidłowo rosnąć i owocować.

 1. Niedobór azotu: Azot jest kluczowym składnikiem odżywczym dla wzrostu roślin. Niedobór azotu może prowadzić do słabego wzrostu i braku kwitnienia. Ważne jest, aby regularnie dostarczać ogórkom nawozy zawierające azot.

 2. Nadmierna ilość azotu: Zbyt duża ilość azotu może prowadzić do bujnego wzrostu liści kosztem kwiatów i owoców. Dlatego ważne jest, aby nie przesadzać z nawożeniem azotem i stosować zbilansowane nawozy.

 3. Niedobór fosforu i potasu: Fosfor i potas są kluczowe dla kwitnienia i owocowania roślin. Niedobór tych składników może prowadzić do słabego kwitnienia i braku owoców. Warto stosować nawozy wieloskładnikowe, które zawierają odpowiednie ilości fosforu i potasu.

Zadbaj o kwiaty i owady zapylające

Ogórki są roślinami jednopiennymi, co oznacza, że na jednej roślinie znajdują się zarówno kwiaty męskie, jak i żeńskie. Zapylanie kwiatów ogórków jest niezbędne do zawiązywania owoców. Problemy z zapylaniem mogą być jedną z głównych przyczyn braku owoców.

 1. Brak owadów zapylających: Ogórki są zapylane głównie przez owady, takie jak pszczoły i trzmiele. Brak tych owadów w ogrodzie może prowadzić do problemów z zapylaniem. Aby przyciągnąć owady zapylające, warto sadzić w pobliżu ogórków rośliny miododajne, takie jak lawenda czy nagietki.

 2. Niewłaściwe warunki pogodowe: Deszczowa i wietrzna pogoda może utrudniać zapylanie kwiatów. W takich warunkach warto pomóc roślinom, ręcznie przenosząc pyłek z kwiatów męskich na żeńskie za pomocą pędzelka.

 3. Niewłaściwe proporcje kwiatów męskich i żeńskich: W początkowej fazie wzrostu ogórki mogą produkować więcej kwiatów męskich niż żeńskich. To naturalne zjawisko, które z czasem powinno się wyrównać. Jeśli jednak problem się utrzymuje, warto zastosować odpowiednie nawozy wspomagające kwitnienie.

Jakie narzędzia do prac w ogrodzie? Oto must-have do pielęgnacji roślin
Przeczytaj także
Jakie narzędzia do prac w ogrodzie? Oto must-have do pielęgnacji roślin

Zwalczaj choroby i szkodniki

Choroby i szkodniki ogórków mogą być kolejnym powodem braku kwitnienia i owocowania. Uszkodzenia roślin spowodowane przez patogeny i szkodniki mogą hamować rozwój roślin i prowadzić do zrzucania kwiatów.

 1. Mączniak rzekomy: To jedna z najczęstszych chorób ogórków. Objawia się białym nalotem na liściach, który hamuje fotosyntezę i osłabia rośliny. Regularne stosowanie fungicydów może pomóc w zwalczaniu tej choroby.

 2. Zaraza bakteryjna: Choroba ta objawia się brązowymi plamami na liściach i łodygach. Może prowadzić do całkowitego zniszczenia rośliny. Ważne jest, aby regularnie kontrolować rośliny i usuwać zakażone części.

 3. Mszyce i przędziorki: Te małe szkodniki mogą powodować duże problemy. Ssą soki z roślin, osłabiając je i hamując rozwój. Regularne stosowanie środków ochrony roślin oraz naturalnych metod, takich jak mydło potasowe, może pomóc w ich zwalczaniu.

Nie sadź zbyt gęsto

Ogórki potrzebują przestrzeni do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Zbyt gęste sadzenie może prowadzić do problemów z kwitnieniem i owocowaniem.

 1. Brak przestrzeni: Ogórki powinny być sadzone w odpowiednich odstępach, aby miały miejsce na rozwój. Zaleca się sadzenie ogórków w odległości co najmniej 30-40 cm od siebie.

 2. Brak przewiewu: Zbyt gęste sadzenie może prowadzić do problemów z przewiewem, co sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. Ważne jest, aby zapewnić roślinom odpowiednią cyrkulację powietrza.

Przycinaj, ale z głową

Przycinanie ogórków może mieć duży wpływ na ich kwitnienie i owocowanie. Niewłaściwe przycinanie może prowadzić do problemów z zawiązywaniem owoców.

 1. Brak przycinania: Nieprzycinane ogórki mogą rosnąć zbyt bujnie, co prowadzi do problemów z kwitnieniem. Ważne jest, aby regularnie przycinać pędy boczne, aby pobudzić roślinę do kwitnienia.

 2. Zbyt intensywne przycinanie: Zbyt mocne przycinanie może osłabić rośliny i hamować kwitnienie. Ważne jest, aby przycinać rośliny umiarkowanie, usuwając tylko niepotrzebne pędy boczne.

Podlewaj, ale nie przesadzaj

Podlewanie ogórków ma kluczowe znaczenie dla wzrostu i rozwoju. Niewłaściwe podlewanie może prowadzić do problemów z kwitnieniem i owocowaniem.

 1. Niedobór wody: Ogórki wymagają regularnego podlewania, zwłaszcza w okresie kwitnienia i zawiązywania owoców. Niedobór wody może prowadzić do zrzucania kwiatów i owoców.

 2. Nadmierne podlewanie: Zbyt duża ilość wody może prowadzić do gnicia korzeni i problemów z kwitnieniem. Ważne jest, aby podlewać rośliny umiarkowanie, utrzymując glebę stale lekko wilgotną.

Brak kwitnienia i owocowania ogórków może być spowodowany wieloma czynnikami. Ważne jest, aby zidentyfikować przyczynę problemu i podjąć odpowiednie kroki, aby go rozwiązać. Odpowiednie warunki uprawy, właściwe nawożenie, zapewnienie owadów zapylających, kontrola chorób i szkodników, odpowiednie sadzenie, przycinanie i podlewanie mogą znacząco poprawić plony ogórków. Dzięki zastosowaniu tych metod można cieszyć się obfitością soczystych, chrupiących ogórków w swoim ogródku.


Zdjęcie tytułowe: Monika / AdobeStock

Autor
Dlaczego ogórki nie kwitną i nie zawiązują owoców? 7+ przyczyn i rozwiązań
Dlaczego ogórki nie kwitną i nie zawiązują owoców? 7+ przyczyn i rozwiązań
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl