Logo
Logo

Ogórek meksykański – uprawa w ogrodzie | Kiedy siać? Jak pielęgnować? Kiedy zbierać?

Ogórek meksykański znany również jako mysi ogórek lub cucamelon (kukamelon) to niezwykłe warzywo o uroczym wyglądzie i egzotycznym smaku. Z roku na rok staje się coraz popularniejsze, a że w sklepach właściwie nie można go dostać, to najlepiej uprawiać je samodzielnie we własnym ogródku. Zwłaszcza że to doskonały sposób na urozmaicenie swojej kuchni i zaskoczenie gości czymś egzotycznym i rzadko spotykanym. Jak wyglądają i jak jeść ogórki meksykańskie?  Jak uprawiać kukamelon w ogrodzie? Jak wygląda pielęgnacja mysich ogórków?

Jak wygląda i smakuje ogórek meksykański?

Kukamelon (Melothria scabra) posiada owoce o niezwykle uroczym wyglądzie, które przypominają miniaturowe arbuzy. Sama roślina wygląda bardziej, jak ogórek gruntowy lub chmiel zwyczajny i tak też się ją uprawia.

Mysie ogórki dość szybko rosną, a jej delikatne, wiotkie pnącza mogą osiągać nawet 2 metry długości. Liście duże, głęboko powcinane i pokryte delikatnymi włoskami. Jednak najbardziej zaskakujący jest smak mysich ogórków – przywodzi na myśl melona skropionego sokiem z cytryny – to zaskakujące połączenie, dające niezwykłe doznania smakowe.

Kukamelon po przekrojeniu wygląda jak ogórek. Stąd też jego angielska nazwa: cucamelon (cucumber – ogórek i melon – melon), gdyż jest to swego rodzaju, dziwne połączenie ogórka i melona (czy też arbuza).

Pasjonatka ogrodu / YouTube

Jak jeść kukamelony?

Ogórki meksykańskie zazwyczaj spożywa się na surowo, ale można je również kisić lub konserwować. Najczęściej je się samodzielnie, jako ciekawą przekąskę, ale warto dodać je również do sałatki (zarówno warzywnej, jak i owocowej), a nadadzą jej zaskakującego smaku. Kukamelony świetnie pasują również do twarożków, serków i szaszłyków ze względu na swój kwaskowaty smak. Owoce mają dość twardą skórkę, ale nie warto jej obierać, gdyż zawiera wiele cennych składników pokarmowych. Zwłaszcza że obranie tak małych warzyw jest bardzo kłopotliwe.

Właściwości zdrowotne ogórka meksykańskiego

Kumamelony są małe, ale za to bardzo zdrowe. Są pełne witamin i minerałów, przeciwutleniaczy i błonnika, a także mają mało kalorii. Dostarczane przez nie składniki odżywcze mogą pomóc obniżyć ryzyko wystąpienia chorób serca, udaru i raka.

Jak uprawiać w ogrodzie ogórki meksykańskie?

Ogórek mysi (poza owocami) bardzo przypomina dobrze wszystkim znane ogórki i też jest pnączem. Ich uprawa też jest bardzo do siebie zbliżona, więc osoby, które w ogrodzie mają ogórki, nie będą miały problemu z wyhodowaniem kukamelonów.

Wymagania
Rośliny te są dość odporne na choroby i nie mają dużych wymagań, ale najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych, dobrze osłoniętych od wiatru. Kukamelony można z powodzeniem uprawiać w gruncie w ogrodzie i na balkonie w donicach.  

Ziemia
Podłoże dla ogórka meksykańskiego powinno być żyzne, próchnicze i dobrze przepuszczalne o obojętnym odczynie, dlatego glebę mocno kwaśną lub zasadową należy odpowiednio przygotować.

Podlewanie
Ogórki meksykańskie potrzebują dość wilgotnej gleby, dlatego nie wolno doprowadzać do jej przesuszenia, a latem rośliny trzeba regularnie podlewać. Ważne jest również, aby ich nie przelać, gdyż może to doprowadzić do gnicia korzeni.

Nawożenie
Mysie ogórki mają dość duże wymagania pokarmowe, dlatego trzeba je regularnie nawozić, najlepiej wykorzystując do tego nawozy organiczne np. biohumus. Wynika to przede wszystkim z faktu, że rośliny szybko rosną, do czego niezbędna jest duża ilość związków mineralnych.

Podpory
Warto zapewnić mu podporę, po której będzie się wspinał za pomocą wąsów czepnych. Dobrze w tej roli sprawdzi się siatka ogrodzeniowa, rozciągnięty sznurek, czy balustrada, a nawet powbijane ziemie suche gałązki, gdyż roślina nie jest ciężka, więc nie wymaga też dużego wsparcia. Bez podpory ogórki meksykańskie również dobrze rosną, ale narażone na kontakt z wilgotną glebą owoce mogą szybko gnić. Oczywiście uprawa bez podpory wymaga również większej ilości miejsca.

 

Mieszkanka roślin o ciekawych owocach
Mieszanka roślin o ciekawych owocach
Mieszanka zawierająca nasiona jednorocznych roślin z rodziny dyniowatych. Rośliny pnące o ciekawych, nietypowych owocach. Owoce te mają walory ozdobne i użytkowe. Atrakcyjny wygląd owoców dzięki paskom i kolcom, a także różnym odcieniom zieleni. Ozdobne owoce są przydatne na długo po zbiorze i osuszeniu, stanowiąc ozdobę w okresie jesienno-zimowym. Wysokość roślin/długość pędów do 2 m.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Wysiew nasion i sadzenie ogórków meksykańskich

Tak jak wiele innych roślin warzywnych, kukamelony uprawia się z nasion, pozyskując w ten sposób sadzonki, które można przenieść do gruntu.

Rozsada
Wysiew nasion kukamelona należy przeprowadzić w kwietniu, umieszczając nasiona w niewielkich pojemniczkach lub wielodoniczkach, które ustawia się na parapecie w ciepłym miejscu. Do jednej doniczki możesz włożyć od 1 do 4 nasionek. W połowie maja, gdy rośliny będą miały co najmniej kilka listków, można je przesadzić do gruntu. Glebę warto zasilić naturalnym nawozem np. kompostem lub biohumusem.

Siew do gruntu
Oczywiście nasiona można wysiewać również bezpośrednio do gruntu (w maju), ale oznacza to mniejsze i późniejsze plony. Sadzonki należy wysadzać w rozstawie 75 x 25 cm lub pojedynczo w docelowych donicach.

Sadzenie bulw
Rzadszą metodą na pozyskanie roślin jest zbieranie bulw, które wytwarzają ogórki i ich przechowywanie w suchym, chłodnym miejscu. Mało kiedy udaje się w ten sposób uzyskać sadzonki, więc zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zakup nasion w dobrym sklepie ogrodniczym.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez @thestonedgardener

Zbiory ogórków meksykańskich

Kukamelon obradza w pyszne warzyw przez długi czas, a zbierać je można od lipca aż do października, czyli do pierwszych przymrozków. Warto je zbierać regularnie jak tylko osiągną 2–3 cm długości, dzięki czemu na roślinie będą się pojawiać kolejne kwiaty i owoce. To oznacza większe plony i możliwość cieszenia się pysznymi owocami swojej pracy przez cało lato i część jesieni.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: FotoHelin / Depositphotos

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl