Naprawa trawnika zniszczonego po zimie | Pierwsze zabiegi pielęgnacyjne

wiosenna wertykulacja trawnika fot. maykal - Depositphotos

Trawnik to wizytówka naszego ogrodu, miejsce relaksu i rekreacji. To tutaj wspólnie grillujemy z rodziną oraz wypoczywamy ze znajomymi. Aby zachwycił piękną, gęstą trawą wczesną wiosną należy poświęcić trochę czasu na jego pielęgnację. Wbrew pozorom koszenie trawnika to nie wszystko!

Wraz z marką GARDENA przygotowaliśmy dla Was praktyczny poradnik wiosennej reanimacji trawnika! Kieruj się naszymi wskazówkami i napraw zniszczoną murawę raz a dobrze! Zobacz, jak i czym skutecznie zreanimować trawnik po zimowej hibernacji, aby wyglądem przypominał najpiękniejsze angielskie ogrody.

Posłuchaj
00:00
256
Spis treści
Jak uporządkować trawnik po zimie i przygotować go do wiosennej reanimacji? Jak zregenerować murawę? Na czym polega wertykulacja i aeracja? Jakie narzędzia wybrać do regeneracji trawnika? Jak uzupełnić ubytki w murawie i dosiać nową trawę? Co robić, gdy młoda trawa wykiełkuje? Kiedy rozpocząć nawożenie? Kiedy pierwszy raz skosić trawnik po regeneracji?
Wczesna wiosna to najlepszy czas na reanimację zniszczonego trawnika. Dni stają się coraz dłuższe i cieplejsze – nowy sezon ogrodniczy jest tuż za rogiem. Regeneracja nie zajmie wiele czasu, a jak wiadomo, najlepsze efekty osiąga się małymi krokami. Nie martw się, jeśli Twój trawnik po zimie nie wygląda tak dobrze, jak w zeszłym sezonie. Nawet jeśli jest przerzedzony, miejscami pożółkły i zniszczony, wystarczy zaledwie kilka czynności, by przywrócić mu blask!

Reanimacja trawnika w 5 krokach
Przygotowanie do nowego sezonu

W kwietniu okres zimowego spoczynku trawnika dobiega końca, kiedy średnia temperatura zarówno w ciągu dnia, jak i nocy utrzymuje się powyżej zera. Wówczas na dobre już rozmarza gleba, a świeże, młode i zielone pędy trawy zaczynają rosnąć – to znak, że trawnik gotowy jest do rozpoczęcia reanimacji po zimie. Pierwsze zabiegi pielęgnacyjne wykonywane wczesną wiosną (zwykle pod koniec marca, przez cały kwiecień, aż do połowy maja) wymagają szczególnej dokładności, ponieważ od nich zależy stan trawnika w całym nadchodzącym sezonie.

Rozpoczynając naprawę zniszczonego trawnika powinniśmy dać murawie czas na obeschnięcie. W tym celu najlepiej jest nie chodzić po trawniku, aby nie pozostawić w nim głębokich śladów. Następnie możemy przystąpić do szeregu prac związanych z regeneracją trawnika.

Warto wybrać odpowiedni sprzęt, który ułatwi czas wytężonej pracy w ogrodzie. Marka Gardena posiada w asortymencie wszechstronne produkty, które pomogą w efektywnej odnowie i pielęgnacji zielonej murawy. Trawnik znów stanie się ozdobą ogrodu i odzyska dawny, intensywny, zielony blask. Sprawdź pełną ofertę narzędzi do pielęgnacji trawnika marki Gardena.

1. Zacznij od porządków

Wiosenną pielęgnację trawnika należy rozpocząć od dokładnego wygrabienia naszej posesji, aby oczyścić i przygotować darń na dalsze zabiegi. Posługując się grabiami wachlarzowymi lub specjalnymi grabiami do trawnika (z ostrymi pazurkami), pozbywamy się z powierzchni darni obumarłych źdźbeł trawy (filc), mchu oraz patyków, liści i igieł opadających z pobliskich drzew i krzewów. Filc należy usunąć, ponieważ utrudnia on dopływ powietrza do gleby, a tym samym do korzeni roślin, zatrzymując wilgoć na jej powierzchni. Zalegająca warstwa starej trawy sprzyja rozwojowi rozmaitych chorób i pogarsza wygląd trawnika.

grabienie trawnika jest ważne po zimie Sprzątanie trawnika po zimie należy przeprowadzić bardzo starannie, ale na tyle delikatnie, by aby nie uszkodzić wrażliwej po zimie darni. Niekiedy tworzący się filc nie jest możliwy do usunięcia za pomocą grabi, wówczas polecanym zabiegiem jest wertykulacja lub aeracja.

Warto przyjrzeć się trawnikowi z bliska i zwrócić uwagę na ewentualne uwypuklenia jego powierzchni. Zgromadzona bowiem pod powierzchnią ziemi woda często uszkadza darń podczas zimy. Proces zamarzania i odmarzania powoduje podnoszenie kęp trawy i tym samym odrywanie ich korzeni. Aby zapobiec usychaniu trawy na wiosnę, konieczne jest jej zwałowanie, które dociśnie kępy do podłoża. Dowiedz się więcej o wałowaniu trawnika

2. Zregeneruj murawę

Pozbycie się mchu i sfilcowanej trawy sprawi, że do gleby trafi więcej składników odżywczych. Dzięki temu trawa odzyska formę i co najważniejsze – zacznie znowu oddychać. To natomiast zwiększy zdolności regeneracyjne trawnika i poprawi jego odporność na uszkodzenia mechaniczne. Dwa najważniejsze zabiegi regeneracyjne to wertykulacja i aeracja. Aby utrzymać trawnik w dobrym stanie, przynajmniej dwa razy do roku powinniśmy poświęcić mu więcej uwagi!

W przypadku bardzo młodych trawników wertykulacja nie jest niezbędna, aczkolwiek warto mocno je zgrabić, by "rozczesać" zbitą darń, zebrać starą trawę i umożliwć dostęp tlenu do korzeni, co powoduje lepsze krzewienie się kęp trawy.

Wertykulacja – usuwanie filcu

Polega na płytkim, pionowym nacinaniu darni. Przeprowadza się ją po to, by poprawić warunki dopływu powietrza, wody i innych składników pokarmowych do strefy korzeniowej. Z trawnika usuwany jest nie tylko filc (stara, zbita trawa z poprzedniego sezonu), ale także mech, obumarłe resztki organiczne oraz chwasty. Wertykulację najlepiej wykonywać pasmo po paśmie, a następnie w przeciwnym kierunku, tworząc wzór „szachownicy". Zabieg należy przeprowadzać nie częściej niż 1-2 razy w ciągu roku. Dowiedz się więcej o wertykulacji trawnika

Aeracja – napowietrzanie trawnika

Ma na celu napowietrzenie i rozluźnienie ziemi. Wykonywana za pomocą aeratora polega na nakłuwaniu gleby - wówczas tlen lepiej dostaje się do systemów korzeniowych trawy, dzięki czemu trawa rośnie szybciej i jest zdecydowania zdrowsza. Otwory, które powstały podczas zabiegu w trawniku pozwolą także na lepsze pobieranie wody czy nawozów. Aerację można przeprowadzać wielokrotnie w ciągu okresy wegetacji. Dowiedz się więcej o aeracji trawnika

jak wygląda wertykulator

Jak wygląda wertykulator?

 Wertykulator przypomina niewielką kosiarkę, z tym, że zamiast noży tnących trawę w poziomie posiada zakrzywione ostrza, które "wgryzają" się w darń na głębokość kilku milimetrów, usuwając mech i suche, martwe źdźbła. Głębokość nacinania można łatwo regulować przy pomocy wygodnej przekładni. 

jak przeprowadzić aerację

Jak przeprowadzić wertykulację trawnika?

 Po ustawieniu odpowiedniej głębokości nacinania (najlepiej na początku ustawić 1-najpłycej, a w razie potrzeby zwiększyć głębokość) i podłączeniu urządzenia do prądu, rozpoczynamy wertykulację. Wertykulator lekko się prowadzi, a sam zabieg przebiega bardzo sprawnie. Najpierw wertykulujemy działkę w jedną stroną, a w razie potrzeby poprawiamy w poprzek. Warto zaopatrzyć się w wertykulator z koszem, co ułatwi zbieranie ścinków darni. Zdziwisz się, jak dużo ich będzie!

 

 

Nie martw się, jeśli po wertykulacji wydaje Ci się, że murawa wygląda gorzej niż przed zabiegiem! Po mocnym wygrabieniu i usunięciu filcu może sprawiać wrażenie mocno zniszczonej, ale już za 2-3 tygodnie zobaczysz, jaką przejdzie przemianę. Teraz, gdy ma dostęp do światła, powietrza, wody i składników pokarmowych, szybko się zregeneruje i zachwyci Cię gęstą i soczystą zielenią!

Jakie narzędzia wybrać do regeneracji trawnika?

Decydując się na zakup odpowiedniego sprzętu do wertykulacji i aeracji powinniśmy wziąć pod uwagę kilka istotnych szczegółów. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na moc silnika i szerokość roboczą urządzenia. Powinny być one dopasowane do rozmiarów trawnika.

Do terenów o większej powierzchni należy wybrać urządzenie o większej mocy silnika, dzięki czemu praca będzie przebiegała szybko i bez utrudnień. Maszyna powinna być również funkcjonalna i posiadać duże, stabilne oraz składane uchwyty, co umożliwi łatwiejsze jej przechowywania. Jeśli chcemy natomiast, aby maszyny służyły przynajmniej kilka sezonów, należy zwrócić uwagę z jakiego materiału wykonano korpus i noże tnące urządzenia.

wertykulator do trawnika

Elektryczny wertykulator EVC 1000

Kompaktowy, zwrotny wertykulator do usuwania sfilcowanych resztek roślin i mchu z trawnika. Posiada mocny, uniwersalny silnik elektryczny, który zapewnia łatwe uruchamianie a także niezakłóconą pracę urządzenia. Noże maszyny są bardzo trwałe dzięki specjalnie hartowanej, ocynkowanej stali. Za pomocą ręcznie regulowanej dźwigni można w prosty sposób ustawić głębokość pracy noży. Istnieje możliwość wygodnego transportu bez potrzeby zagłębiania noży w ziemi. 

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

aerator do trawnika

Elektryczny aerator ES 500

Zwrotny aerator do wygodnego usuwania mchu i sfilcowań z trawnika. Uniwersalny silnik elektryczny umożliwia łatwe uruchamianie oraz niezakłóconą pracę urządzenia. Maszyna posiada trudno ścieralne, hartowane sprężyny wykonane ze stali szlachetnej, z możliwością pojedynczej wymiany. Za pomocą ręcznie regulowanej dźwigni można w prosty sposób ustawić głębokość pracy noży. Istnieje możliwość wygodnego transportu bez potrzeby zagłębiania noży w ziemi.

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

3. Uzupełnij ubytki, dosiej trawę

Ważnym elementem regeneracji trawnika jest także uzupełnienie obumarłych miejsc. Powstają zwykle w miejscach, gdzie ziemia jest najbardziej zbita, w wyniku uszkodzeń mechanicznych lub zalegania wody i śniegu. Przerzedzenia to zjawisko całkowicie normalne i nie powinniśmy się nim przejmować, bo bardzo szybko można je naprawić. Dowiedz się więcej o uzupełnianiu ubytków

Na dosiewki najlepiej użyć tych samych nasion, z których zakładaliśmy trawnik, a jeśli już ich nie mamy, warto kupić specjalną mieszankę renowacyjną, którą wiosną łatwo dostaniemy w każdym sklepie ogrodniczym. Trawa renowacyjna zawiera szybko kiełkujący i szybko rosnący rajgras angielski (syn. życica trwałą). Przy sprzyjającej pogodzie nasiona wykiełkują już po 7 dniach (w temperaturze powyżej 7° C) i szybko zazielenią puste miejsca. Warto także rozsypać nasiona równomiernie na całym trawniku, tak by nowa darń miała jednolity kolor. Z nowej murawy w pełni będziesz mógł korzystać po kilku tygodniach, dopiero gdy odpowiednio wyrośnie i się wzmocni!

disiewanie trawy na zniszczoym trawniku Do wysiewania nasion traw wykorzystaj siewnik do nawozów. Równomiernie rozprowadzi nasiona na ziemi, a Ty zaoszczędzisz czas!

4. Ważne pierwsze nawożenie: wzmocnij murawę!

Aby mieć zdrowy, zielony trawnik, nie można zapomnieć o nawożeniu. Częstotliwość przeprowadzania tego zabiegu uzależniona jest od typu nawozu, jaki będzie stosowany. Pierwszą opcją jest jednokrotne zasilenie nawozem długo działającym typu Osmocote (działa nawet do 6 miesięcy!), którego składniki powoli uwalniane są do gleby podczas całego sezonu wegetacyjnego (granulki tego preparatu rozrzuca się na powierzchni trawnika od końca marca do końca kwietnia).

Druga opcja to zastosowanie nawozów stu-dniowych, które działają przez około 3 miesięcy. Stosuje się je dwa razy podczas sezonu (po rozpoczęciu wegetacji i drugi raz - po trzech miesiącach). Ostatnią metodą jest użycie cztero- lub pięciokrotnie w sezonie popularnych nawozów granulowanych. Dowiedz się więcej o nawożeniu trawnika

siweniki do nawozów Gardena
Niewielka solarka ręczna doskonale sprawdzi się do rozsypywania nawozów. Poręczną, dużą głowicę dozownika można wygodnie przekręcać, dostosowując otwory do rozmiary granulatu (grubo- lub drobnoziarnistego).

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

siewnik do nawozów z kołowrotkiem Siewnik ręczny świetnie sprawdzi się do rozsypywania nawozów na niewielkich powierzchniach. Zapewnia prostą obsługę dzięki mechanizmowi korbowemu. Prędkość obrotów decyduje o zasięgu wyrzutu. Tarcza obrotowa zapewnia optymalne działanie i równomierne rozsiewanie.

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

duży siewnik do nawozów Siewnika uniwersalnego  można używać do rozsiewania materiałów o cząstkach różnej wielkości: nawozów, nasion, granulatu, piasku i soli. Dzięki temu można go używać zarówno latem, jak i zimą.

Uchwyt z funkcją otwierania/zamykania umożliwia precyzyjne dozowanie materiału. Specjalny walec wysiewający zapewnia równomierne rozsiewanie materiału. Dwa duże, wyprofilowane koła zapewniają dobrą przyczepność na każdej nawierzchni.

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

 

5. Skoś trawnik, skróć źdźbła

Pierwsze koszenie należy przeprowadzić, gdy trawa wypuści pierwsze nowe źdźbła, tak aby je nieznacznie skrócić. Kiedy trawa osiągnie 6 cm wysokości, skracamy ją do około 4 cm. Jeśli jednak przeprowadziliśmy dosiewanie nowych nasion, żeby uzupełnić ubytki, warto poczekać z pierwszym koszeniem, aż trawa w tych miejscach osiągnie 10 cm wysokości.

pierwsze koszenie trawnika po zimie Regularne koszenie trawy ma ogromny wpływ na to, jak będzie prezentował się nasz ogród przez najbliższe miesiące. Trzeba robić to regularnie w sezonie raz w tygodniu!

Kosiarka elektryczna sprawia, że nie musisz martwić się to, czy uda Ci się ją uruchomić. Nie musisz uzupełniać benzyny ani ładować akumulatora. Wystarczy podłączyć ją do prądu i natychmiast można kosić.

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

Konieczne jest, aby noże kosiarki były naostrzone, co gwarantuje właściwe cięcie. Maksymalnie można zredukować 1/3 wysokości trawy, aby nie spowodować jej uszkodzenia. Należy przy tym pamiętać, że niekorzystne jest koszenie mokrej murawy, ponieważ może to skutkować zbijaniem się ścinków w jednolitą masę. Dlatego, w celach prewencyjnych, trawnik koszony powinien być wyłącznie na sucho. Dowiedz się więcej o koszeniu trawnika

Czasami na skutek długo utrzymującej się pokrywy śnieżnej, wczesną wiosną wytwarza się tzw. pleśń śniegowa. Ten biały nalot grzybni szczególnie widać podczas dużej wilgotności. Ustawiając kosiarkę na najmniejszą wysokość koszenia, można całkowicie pozbyć się pleśni.

 

Gardena_logo

Artykuł powstał we współpracy z marką GARDENA.
Więcej porad i narzędzi ogrodniczych znajdziesz na: www.gardena.pl

 

Obserwuj
Autor
Paweł Romanowski Paweł Romanowski

Redaktor naczelny portalu. Ogrodnik z pasji i doświadczenia. Dba o zielony ogródek od ponad 10 lat.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści