Pod nazwą euryops najczęściej kryje się (łac.) Euryops chrysanthemoides syn. Gamolepis chrysanthemoides. Należy do rodziny astrowatych (Asteraceae) i pochodzi z południowych i południowo-wschodnich terenów Afryki.

Roślina ta nie ma ustalonej polskiej nazwy choć czasem możemy ją spotkać jako "krzewiasta stokrotka afrykańska" (co wzięło się z jej angielskiej nazwy – African Bush Daisy).

Euryops jest liściastym krzewem, krzewinką lub byliną zimozieloną. W naturze dorasta 2 metrów (w doniczkach do 50 cm). Ma zwarty, gęsty pokrój i jest mocno rozgałęziony. Liście tej rośliny są naprzemianległe, jajowate, pierzastodzielne.

Kwiaty typowe dla rodziny są zebrane w koszyczki kwiatowe na dość długich łodygach. Są żółte, osiągają do 4 cm średnicy i są lubiane przez pszczoły i motyle. Euryops kwitnie jesienią, aż do zimy (pierwszych przymrozków).

Należy do grupy roślin dnia krótkiego (tak jak chryzantemy) – potrzebują chłodu i przynajmniej 14-godzinnego zaciemnienia w ciągu doby, żeby zakwitnąć!

Wymagania i uprawa

W Polsce euryops traktowany jest najczęściej jako roślina doniczkowa na jeden sezon (jednoroczna), choć można uprawiać go dłużej jeśli będzie chowany na zimę do chłodnego pomieszczenia.

Eryops chrysanthemoides wymaga stanowiska słonecznego, gleby przepuszczalnej i żyznej. Bardzo dobrze reaguje na nawożenie (nawozy dla roślin doniczkowych, balkonowych) i wymaga systematycznego podlewania.

Jest łatwo atakowana przez mszyce i przędziorki, dlatego wymaga regularnej ochrony przed tymi szkodnikami.

Roślinę można rozmnażać przez sadzonki wierzchołkowe, które na ok. 2 tyg. umieszczamy w wodzie, aż do wypuszczenia korzonków. Roślina łatwo poddaje się "sterowaniu" i hodowcy mogą zaplanować kwitnienie roślin na dogodny dla nich moment.

Zastosowanie

W Polsce euryops jest typową rośliną doniczkową na parapety i tarasy. Jest niezastąpionym kwiatem późnej jesieni i wygląda pięknie w zestawieniu z uprawianymi w doniczkach wrzosamiastrami czy chryzantemami.

W Afryce, gdzie wyrasta jako krzew, roślina jest czasem sadzona jako żywopłoty. Ciekawostką jest, że jej żywicy/soku roślinnego używano niegdyś do konserwacji skóry (buty, siodeł itp.).

Ciekawe odmiany

  • 'Sonnenschein' – kompaktowa, bardzo niska, do 15 cm wysokości
  • 'Purfled' – odmiana niska; posiada żółto obrzeżone iście.
  • 'Sunshine Double' – odmiana o kwiatach pełnych


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Myriam Zilles, Hans Braxmeier, Phúc Mã/Pixabay; Ewa Smolarek