Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Polecane odmiany Gdzie kupić?

Nachyłek barwierski (Coreopsis tinctoria) jest jednoroczną rośliną z rodziny astrowatych (Asteraceae). Gatunek pochodzi z Ameryki Północnej, a jego odmiany są uprawiane w wielu innych rejonach świata jako rośliny ozdobne do ogrodów.

Wygląd nachyłka barwierskiego

Nachyłek barwierski to roślina jednoroczna, która może dorastać do wys. 40-90/120 cm. Tworzy sztywne, nagie, obłe, rozgałęzione w górnej części pędy, pokryte licznymi, zielonymi, cienkimi, pierzastymi liśćmi.

Nachyłek barwierski kwitnie późną wiosną (VI). Roślina rozwija na szczytach pędów duże, pojedyncze, talerzowate, koszyczkowe kwiatostany, złożone z brunatno-bordowych kwiatów rurkowych, skupionych wewnątrz kwiatostanu i otaczających je szerokich, rozłożystych, powcinanych na końcach kwiatów języczkowych. U gatunku kwiaty są żółte, ale u odmian często posiadają wewnątrz korony kontrastową, czerwono-bordową plamę. Mogą być też czerwone, kremowe, białe, dwukolorowe lub cętkowane. Kwiaty rozwijają się sukcesywnie przez całe lato aż do jesieni.

 
 

Wymagania i uprawa nachyłka barwierskiego

Nachyłki barwierskie oczekują słonecznego stanowiska i próchniczej, przepuszczalnej, lekko wilgotnej gleby o odczynie pH podłoża od obojętnego do lekko kwaśnego (5,5-6,5).

Roślinę rozmnaża się przez nasiona, które wysiewa się wczesną wiosną pod osłonami (III-IV). Siewki następnie się pikuje i w drugiej połowie maja wysadza na miejsce stałe. Nasiona można też siać wprost do gruntu (IV-V), przerywając zbyt gęste wschody. Rośliny uprawiane na odpowiednim stanowisku, mogą dawać samosiew.

Pielęgnacja nachyłka barwierskiego

W okresie kwitnienia warto systematycznie ścinać przekwitłe kwiatostany, co pobudzi go do tworzenia większej ilości pąków kwiatowych.

Szkodniki i choroby nachyłka barwierskiego

Nachyłki (zarówno barwierski jak i gatunki bylinowe) mogą być porażane przez szarą pleśń. Musimy unikać ich nadmiernego i częstego moczenia, a gdy zauważymy chorobę można zastosować oprysk przeciw chorobom grzybowym (np. Signum).

Ze szkodników, dla nachyłka niebezpieczne są ślimaki, które bardzo lubią tą roślinę.

Zastosowanie nachyłka barwierskiego

Nachyłek szczególnie dobrze prezentuje się w ogrodach wiejskich, angielskich, romantycznych i naturalistycznych. Doskonale nadaje się do uzupełniania kompozycji z bylin i krzewów ozdobnych. Może być też uprawiany w grupie, tworząc rodzaj łąki kwietnej. Jego karłowe odmiany znakomicie sprawdzają się jako obwódki rabat. Można też uprawiać je w pojemnikach na balkonach i tarasach.

 
 

Na rabacie rośliny dobrze komponują się z krwawnikami, margerytkami, liatrą kłosową, przetacznikiem, gailardią, rudbekią, szałwią omszoną, cyniami i ostróżkami ogrodowymi.

Jego kwiaty są miododajne, dlatego warto uprawiać go także w pobliżu uli. Kwiaty wyższych odmian nadają się też na kwiaty cięte.

Wybrane odmiany nachyłka barwierskiego

  • 'Złoty Karzeł' – karłowa odmiana o żółtych, dużych kwiatach, zebranych w gęste, półkuliste kępy, wys. ok. 20-30 cm
  • 'Dwarf Red' – kwiaty duże, czerwono-bordowe, wys. ok. 40-50 cm
  • 'Incredible! Swirl' – kwiaty białe z bordowym oczkiem, wys. ok. 1-1,2 m

 
 

Gdzie kupić nachyłka barwierskiego?

Nasiona nachyłka barwierskiego do samodzielnego wysiana można znaleźć w wielu sklepach ogrodniczych, szczególnie wiosną. Warto jednak rozglądać się za nasionami w Internecie, ponieważ łatwiej znaleźć ciekawe odmiany rośliny. Wśród sklepów online oferujących nasiona nachyłków można wymienić:


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Alexandra, Oksana / AdobeStock