Baptysja błękitna Baptisia australis

Baptysja błękitna (Baptisia australis)
Baptysja błękitna (Baptisia australis) | To roślina, która łączy w sobie niezwykłą trwałość, odporność na suszę i bajecznie niebieskie kwiaty, przyciągające owady zapylające. Wymaga słońca, przepuszczalnej gleby i cierpliwości, bo pierwsze kwiaty pojawiają się dopiero po kilku latach. Głęboki system korzeniowy sprawia, że nie lubi przesadzania, ale za to świetnie sprawdza się jako roślina okrywowa. Jeśli szukasz rośliny, która będzie cieszyć oczy przez dekady, a przy tym nie wymaga nawożenia, baptysja błękitna to doskonały wybór.
Posłuchaj
00:00
Dekoracyjność: kwiaty
Gleba: przepuszczalna, lekka, piaszczysta
Kolor kwiatów: niebieskie, fioletowe
Kwiatostan: grono
Kwiaty: pojedyncze, duże
Odczyn gleby: obojętna, lekko zasadowa
Owoce: strąki
Pokrój: kępy, wzniesiony, rozłożysty
Zapach: kwiaty
Wysokość: 1,5 m
Okres kwitnienia: VI, VII
Kolor owoców: brunatne
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie sucha
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: sadzona przy ogrodzeniach, roślina dekoracyjna, nasadzenia naturalistyczne, pojedynczo, ogrody przydomowe, bukiety, ogrody wiejskie, skalniaki
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Wybrane odmiany

Baptysja błękitna (Baptisia australis) to duża, długowieczna bylina z rodziny motylkowatych (bobowatych) (Fabaceae). Naturalnie występuje w Ameryce Północnej, gdzie najchętniej zasiedla prerie i stanowiska z przepuszczalnym, kamienistym podłożem, ale jest też uprawiana w ogrodach jako roślina ozdobna.

Jak wygląda baptysja błękitna?

Baptysja błękitna może dorastać do ok. 1-1,5 m wys i osiągać ok. 1 m szer. Roślina tworzy sztywne, grube, nagie, wzniesione, w górnej części rozgałęzione pędy, zebrane ponad ziemią w gęste, szerokie, rozłożyste kępy. Pędy na całej długości pokryte są układającymi się naprzemianlegle dłoniastymi liśćmi, złożonymi z trzech nagich, jajowatych, szerszych u góry i węższych u dołu, krótkoogonkowych, szarozielonych, rozpostartych na boki listków z widocznymi u podstawy dwoma małymi przylistkami.

Baptysja zakwita wczesnym latem (VI-VII), tworząc dość duże, motylkowe, niebieskofioletowe kwiaty, zebrane na szczytach pędów w krótkie, wzniesione grona. Kwiaty w kwiatostanie rozwijają się stopniowo od dołu do góry. Po przekwitnieniu przekształcają się w krótkie, pękate, początkowo zielone, po dojrzeniu brunatne, ostro zakończone owocostany (strąki), zawierające po kilka lub kilkanaście małych, fasolowatych, ciemnych nasion.

Baptysja błękitna tworzy głęboki, palowy i rozbudowany system korzeniowy z rozłogami. Na korzeniach posiada bakterie brodawkowe, wiążące azot z powietrza, z którymi żyje w symbiozie.

Wymagania i uprawa babtysji błękitnej

Baptysja błękitna preferuje słoneczne stanowiska i przepuszczalne, lekkie, piaszczyste lub żwirowe podłoża. Dobrze znosi przejściową suszę i jest dostatecznie mrozoodporna. Nie lubi natomiast cienia i nie toleruje mokrej, ciężkiej gleby.

Baptysję najlepiej rozmnażać za pomocą siewu nasion. Nasiona przed siewem warto namoczyć lub poddać stratyfikacji w niskich temperaturach. Można też dzielić karpy większych okazów, ale ze względu na palowy system korzeniowy roślina ciężej to znosi.

Pielęgnacja rośliny – podlewanie, nawożenie, cięcie

Baptysja jest wytrzymała na braki wody (lubi umiarkowanie suche podłoża), ale tak jak w przypadku większości roślin, w trakcie przedłużających się okresów bez deszczu należy ją podlać. Ponieważ żyje w symbiozie z bakteriami brodawkowymi, sama zaopatruje się w azot i nie wymaga nawożenia. W ogrodzie należy jednak od razu wybrać dla niej docelowe stanowisko, gdyż ze względu na palowy i rozbudowany system korzeniowy nie lubi przesadzania. Trzeba przy tym pamiętać, że roślina tworzy rozłogi i może być ekspansywna, dlatego najlepiej ograniczyć jej nadmierny rozrost za pomocą barier korzeniowych lub zapewnić baptysji stanowisko, na którym będzie mogła rozrastać się bez przeszkód jako roślina okrywowa. Decydując się na uprawę tego gatunku, trzeba też uzbroić się w cierpliwość, gdyż baptysja potrafi zakwitnąć dopiero po 3-4 latach od wysiewu, kiedy już dobrze zadomowi się w ogrodzie.

Baptysja błękitna nie jest rośliną szczególnie wymagającą, ale jeśli ma dobrze się prezentować przez cały sezon, po kwitnieniu powinna zostać przycięta, aby mogła się zregenerować. Roślinę należy też ściąć przed zimą.

Choroby i szkodniki – na co uważać?

Baptysja błękitna nie jest szczególnie podatna na choroby i szkodniki, choć czasami bywa atakowana przez mszyce i przędziorki, a jej korzenie padają ofiarą nornic.

Zastosowanie babtysji błękitnej w ogrodzie

Baptysja błękitna w ogrodzie może być wykorzystywana jako element kompozycji rabatowych, gdyż dobrze wygląda w zestawieniu z jeżówkami, pysznogłówkami, liatrami kłosowymi, irysami, łubinami czy rozchodnikami okazałymi.

Dobrze prezentuje się także posadzona przy schodach ogrodowych, altanach, ogrodzeniach lub w ogródkach żwirowych. Nadaje się też do tworzenia łąki kwietnej na terenie suchym i piaszczystym. Najlepiej wygląda w ogrodach naturalistycznych, wiejskich i preriowych.

Wysuszone strąki rośliny mogą być też wykorzystywane przy tworzeniu suchych bukietów.

Polecane odmiany babtysji błękitnej

  • 'Minor' – kwiaty większe niż u gatunku, wys ok. 60 cm
  • 'Carolina Moonlight' – kwiatostany długie, żółte, wys ok. 1-1,2 m

Zdjęcia: Nancy J. Ondra, photohampster, Alexandra, Angela / AdobeStock


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera i obserwuj nas w Google News.

Redakcja poleca
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Podwyższone grządki betonowe. Uprawa własnych warzyw nigdy nie była prostsza... i przyjemniejsza
Komentarze

Podwyższone grządki betonowe. Uprawa własnych warzyw nigdy nie była prostsza... i przyjemniejsza
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści