Onychium japońskie Onychium cryptogrammoides

Onychium japońskie
Onychium japońskie (Onychium cryptogrammoides) | To paproć, która zachwyca delikatnymi, pierzastymi liśćmi przypominającymi natkę marchwi. Doskonale sprawdzi się w półcienistych zakątkach ogrodu, tworząc eleganckie, ażurowe kępy. Preferuje żyzne, przepuszczalne gleby i podwyższoną wilgotność powietrza, ale wymaga ochrony przed mrozem. Onychium japońskie jest idealne do ogrodów leśnych, na skalniaki i jako ozdoba strefy przy zbiornikach wodnych. Dowiedz się, jak uprawiać tę wyjątkową roślinę i cieszyć się jej urokiem przez lata
Posłuchaj
00:00
Dekoracyjność: ulistnienie
Gleba: przepuszczalna, żyzna, próchniczna
Odczyn gleby: lekko kwaśna
Pokrój: kępy
Wysokość: 40-80 cm
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba wilgotna, gleba stale wilgotna
Stanowisko: półcień, cień
Zastosowanie: brzegi zbiorników wodnych, murki, roślina okrywowa, pod koronami drzew, nasadzenia naturalistyczne, ogrody przydomowe, pojemniki, skalniaki, rabaty
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Wybrane odmiany

Onychium japońskie (Onychium cryptogrammoides), nazywane też paprocią marchewkową, to bylina z rodziny paprotkowatych (Polypodiaceae). Naturalnie występuje w Azji Wschodniej (min. Chiny, Japonia, Korea), gdzie najchętniej zasiedla wilgotne lasy, brzegi strumieni, leśne polany i kamieniste, górskie zbocza, ale jest uprawiane w wielu innych krajach jako ogrodowa roślina ozdobna.

Jak wygląda onychium japońskie? Jaka to paproć?

Onychium japońskie może dorastać do ok. 40-50/80 cm wys. Z podziemnego, długiego, płożącego się kłącza, pokrytego ciemnymi łuskami, rozwija liczne, pierzaste, delikatne, żywo zielone liście, z których każdy jest wielokrotnie złożony z drobnych, smukłych, wąskolancetowatych, zaostrzonych na wierzchołku, delikatnych, miękkich listków, osadzonych na cienkim, sztywnym, ciemnym lub żółtozielonym ogonku (liście bardzo podobne do liści marchwi, stąd popularna nazwa rośliny - paproć marchewkowa). Liście w górnej części przewieszają się na zewnątrz lub rozkładają na boki, tworząc nad ziemią rozłożystą, parasolowatą, ażurową kępę.

Jesienią (IX-X) paproć tworzy skupiska brązowych, słabo widocznych zarodników, rozmieszczonych na całej długości spodniej strony blaszki liściowej pojedynczych, drobnych listków tworzących liść.

Jakie wymagania uprawowe ma onychium?

Onychium japońskie najlepiej rośnie na półcienistych, zacisznych stanowiskach i żyznych, próchniczych, przepuszczalnych, dobrze zdrenowanych, ale jednocześnie stale lekko wilgotnych glebach, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie pH. Bardzo lubi podwyższoną wilgotność powietrza, nie znosi natomiast suszy ani wody zalegającej w pobliżu korzeni.

Paproć nie jest w pełni mrozoodporna (znosi mróz do ok. -17/-18°C, a odmiany ozdobne są jeszcze bardziej wrażliwe na niskie temperatury), dlatego poleca się uprawiać ją w najcieplejszych rejonach kraju, na ciepłych, osłoniętych stanowiskach. Delikatne odmiany warto uprawiać w pojemnikach i przechowywać zimą w chłodnym (ok. 8-10°C), widnym pomieszczeniu.

Ponieważ wiosną późno rozpoczyna wegetację (V-IV), jesienią należy oznaczyć miejsce jego uprawy, aby nie uszkodzić rośliny podczas wiosennych prac ogrodowych.

Onychium w warunkach domowych rozmnaża się głównie za pomocą sadzonek kłączowych i przez podział rozrośniętych egzemplarzy (najlepiej pod koniec lata).

Pielęgnacja

Paproć nie wymaga przycinania (wiosną wystarczy usunąć obumarłe liście), będzie natomiast wdzięczne za okresowe nawożenie dobrze rozłożonym kompostem lub ziemią liściową.

Na zimę rośliny należy też okrywać stroiszem lub warstwą naturalnej ściółki (np. z trocin, kory).

Choroby i szkodniki

Onychium japońskie nie jest szczególnie wrażliwe na choroby, jednak bardzo lubiane przez ślimaki, które mogą obgryzać jego liście. Korzenie rośliny bywają też uszkadzane przez nornice i karczowniki.

Jakie zastosowanie w ogrodzie może mieć onychium?

Onychium japońskie w ogrodzie pięknie prezentuje się na ciepłych stanowiskach pod drzewami i krzewami jako roślina okrywowa. Może być też uprawiane wraz z innymi paprociami na zacienionych skalniakch, kamienistych murkach lub w pobliżu zbiornika wodnego. Ładnie prezentuje się także na zacienionych rabatach w towarzystwie funkii, żurawek, innych paproci oraz bluszczu. Najlepiej sprawdza się w ogrodach leśnych i naturalistycznych.

Odmiany onychium japońskiego

Wyróżnia się dwie odmiany botaniczne gatunku:

  • Onychium japonicum var. japonicum – posiadające słomkowozielony ogonek liściowy
  • Onychium japonicum var. lucidum – posiadające brunatny ogonek liściowy i osiadające większe rozmiary

Jedną z wyjątkowo popularnych odmian wartych uwagi jest 'Sichuan Lace', która posiada delikatne, koronkowe liście i ażurowy pokrój.


Zdjęcia: Keisotyo / CC BY-SA 3.0 / Link


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera i obserwuj nas w Google News.

Redakcja poleca
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Podwyższone grządki betonowe. Uprawa własnych warzyw nigdy nie była prostsza... i przyjemniejsza
Komentarze

Podwyższone grządki betonowe. Uprawa własnych warzyw nigdy nie była prostsza... i przyjemniejsza
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści