Logo
Logo

Zbyt mokro? Nie panikuj! Sprawdź, jak uratować przelane rośliny doniczkowe

Każdy ogrodnik, niezależnie od poziomu doświadczenia, prędzej czy później spotka się z problemem przelanych roślin doniczkowych. Nadmiar wody to jedna z najczęstszych przyczyn problemów z roślinami, prowadząca do gnicia korzeni, chorób grzybowych, a w najgorszym przypadku – śmierci rośliny. Nie musisz jednak panikować! W tym artykule dowiesz się, jak skutecznie uratować przelane rośliny doniczkowe i przywrócić im zdrowie oraz piękny wygląd.

Nie można się oszukiwać – najczęstszą przyczyną przelania roślin doniczkowych jest nasza nadmierna troska. W obawie przed przesuszeniem podlewamy rośliny zbyt często lub w zbyt dużych ilościach. Inne przyczyny to niewłaściwy drenaż, brak otworów w doniczce czy też nieodpowiednia mieszanka gleby, która nie odprowadza wody dostatecznie szybko. Jednak i w tym przypadku, do takiego stanu rzeczy doprowadzamy my sami, nie przestrzegając zasad przesadzania roślin doniczkowych.

Jak więc ratować przelaną roślinę doniczkową? Zależnie od stopnia przelania, jest kilka kroków, które dobrze wykonać. 

3 objawy przelania. Jak rozpoznać przelaną roślinę?

Zanim zabierzemy się do działania, trzeba rozpoznać nasilenie problemu, aby móc szybko zareagować i uratować roślinę. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, czy i jak przelewasz swoje rośliny doniczkowe, zwróć uwagę na kilka charakterystycznych objawów:

  • Żółknięcie i opadanie liści: Gdy korzenie są zalane, roślina nie może prawidłowo przyswajać składników odżywczych, co zależne od gatunku skutkuje żółknięciem lub opadaniem liści.
  • Miękkie i brązowe korzenie: Korzenie zaczynają gnić i stają się miękkie oraz brązowe.
  • Pleśń na powierzchni gleby: Nadmiar wilgoci sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów na powierzchni ziemi.

Źródło: Make Your Life Greener / Youtube

 

Natychmiastowe działania: Pierwsza pomoc dla przelanych roślin

Gdy stwierdzisz, że Twoja roślina jest przelana, nie zwlekaj z działaniem. Oto kroki, które należy podjąć natychmiast. Może się okazać, że będą wystarczające do uratowania niezbyt mocno przelanej rośliny!

1. Usuń nadmiar wody

Pierwszym krokiem jest usunięcie nadmiaru wody z doniczki. Jeśli roślina stoi w osłonce bez odpływu, natychmiast ją wyjmij i pozwól, aby woda swobodnie odpłynęła. Możesz również delikatnie przechylić doniczkę, aby pozbyć się nadmiaru wilgoci.

2. Rozluźnij ziemię i przenieś roślinę w suche miejsce

Postaraj się rozluźnić ziemię w doniczce, by powietrze łatwiej dostało się w głąb. Możesz do tego wykorzystać cienki patyczek, a nawet widelec. Potem umieść roślinę w miejscu o dobrej cyrkulacji powietrza. Unikaj bezpośredniego nasłonecznienia, które może doprowadzić do szybszego pogorszenia się stanu rośliny.

Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

3. Usuń uszkodzone liście

Usuń wszelkie zgniłe, miękkie lub brązowe części za pomocą czystych, ostrych narzędzi. Oczyszczając roślinę, zwiększasz szanse na regenerację.

Dalsze kroki: Przesadzenie i rehabilitacja przelanej rośliny

Po udzieleniu pierwszej pomocy, może okazać się, że roślina będzie jednak potrzebować czegoś więcej – przesadzenia. Dzieje się tak wtedy, gdy jej korzenie są już w bardzo złej kondycji lub podłoże, w którym roślinie jest dla niej zupełnie nieodpowiednie.

1. Przesadzając oczyść bryłę korzeniową

Za przesadzenie rośliny nie zabieraj się w pełnym słońcu. Gdy wyciągniesz bryłę korzeniową z doniczki, postaraj się ją oczyścić z martwych korzeni. Mają one zwykle ciemny kolor, są miękkie i rozpadają się w palcach, a nawet mogą się maślić. Odstaw oczyszczoną bryłę na kilka lub kilkanaście minut.

2. Wybierz właściwe podłoże

Dla przelanej rośliny wybierz mieszankę, która dobrze odprowadza wodę. Możesz użyć gotowej ziemi do roślin doniczkowych, dodając do niej perlit lub piasek dla lepszego drenażu. Upewnij się, że nowa doniczka ma odpowiednie otwory odpływowe.

3. Ogranicz podlewanie i zapewnij odpowiednie warunki wzrostu

Po przelaniu roślina potrzebuje czasu na regenerację. Ogranicz podlewanie, pozwalając glebie wyschnąć pomiędzy podlewaniami. Zawsze sprawdzaj wilgotność podłoża przed dodaniem wody. Umieść roślinę w miejscu z odpowiednim oświetleniem, zgodnie z jej wymaganiami gatunkowymi. Unikaj przeciągów i skrajnych temperatur, które mogą dodatkowo stresować roślinę.

Przelewany fikus
Fot. AdobeStock
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Przeczytaj także
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?

Rośliny szczególnie wrażliwe na przelanie

Niektóre gatunki roślin są bardziej wrażliwe na nadmiar wody niż inne, dlatego warto zwrócić na nie szczególną uwagę. Sukulenty i kaktusy, które są przystosowane do życia w suchych warunkach, mogą szybko zginąć w wyniku nadmiaru wody. Należy je podlewać oszczędnie, pozwalając glebie całkowicie wyschnąć między podlewaniami. Nadmiar wody w ich przypadku prowadzi do gnicia korzeni, co jest trudne do odwrócenia.

Rośliny tropikalne, takie jak fikusy, monstery czy kalatea, choć lubią wilgotne środowisko, również mogą ucierpieć z powodu nadmiaru wody. Ich korzenie są wrażliwe na nadmierne nawodnienie, co może prowadzić do ich gnicia. Kluczowe jest zapewnienie dobrze przepuszczalnego podłoża, które pozwoli na swobodny odpływ wody.

Zioła, takie jak bazylia, rozmaryn czy tymianek, także mogą cierpieć z powodu nadmiaru wody. Pomimo że wiele ziół potrzebuje regularnego podlewania, nadmierna wilgotność gleby może prowadzić do chorób korzeni i obumierania roślin. W przypadku ziół kluczowe jest stosowanie doniczek z dobrym drenażem i unikanie nadmiernego podlewania.

Zdjęcie tytułowe, kolaż: Katarzyna Jeziorska, CoinUp / AdobeStock

Autor
Zbyt mokro? Nie panikuj! Sprawdź, jak uratować przelane rośliny doniczkowe
Zbyt mokro? Nie panikuj! Sprawdź, jak uratować przelane rośliny doniczkowe
Dominika Nowak

Mama na pełen etat i blogerka z zamiłowania, łączy codzienne obowiązki z pasją. Dzieli się swoją praktyczną wiedzą na temat prowadzenia domu, gotowania, oszczędzania, oferując praktyczne i ekologiczne rozwiązania, które możesz wprowadzić od dziś. Jej porady pomagają przekształcić dom w przyjazną dla środowiska przestrzeń, zachęcając do wykorzystania naturalnych produktów w codziennym życiu.

Tagi
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl