Logo
Logo

Jak skutecznie wyczyścić zmywarkę bez chemii? Odkryj sprawdzone, domowe sposoby, które świetnie działają i są tanie

Zmywarka to ogromne udogodnienie, wygoda, a także oszczędność czasu i pieniędzy. Dawniej synonim luksusu, a dziś obecna niemal w każdym domu ułatwia życie i zmniejsza ilość obowiązków domowych. Jednak o zmywarkę, jak o każdy sprzęt domowy należy odpowiednio dbać, a jedną z podstawowych czynności jest mycie zmywarki.

Dlaczego i czym trzeba myć zmywarkę? Jakie są domowe sposoby na czyszczenie zmywarki – bez użycia chemii?

Spis treści
Co ile dni należy czyścić zmywarkę? Jakie są domowe preparaty do czyszczenia zmywarki? W jaki sposób myć zmywarkę? Jak umyć zmywarkę sodą? Jak umyć zmywarkę octem? Jak umyć zmywarkę cytryną i kwaskiem cytrynowym? Jak umyć zmywarkę boraksem?

Dlaczego regularne mycie zmywarki jest ważne?

Niektórzy uważają, że ze względu na rodzaj wykonywanej pracy, zmywarka jest zawsze czysta i nie wymaga mycia. Jednak nie jest to prawda – pozostałości detergentów i resztki jedzenia pozostają na ściankach i w szczelinach oraz osadzają się na filtrze. To powoduje, że naczynia tracą swój blask, ze zmywarki wydobywa się nieprzyjemny zapach, a naczynia mogą być niedomyte. Zmywanie jest więc mniej skuteczne, a dodatkowo urządzenie szybciej się psuje. Jak często czyścić zmywarkę?

Eksperci zalecają dokładne umycie wnętrza zmywarki i filtra co 30 cykli mycia. To oznacza, że jeśli zmywarka używana jest codziennie, należy czyścić ją raz w miesiącu.

Co zamiast chemicznego środka do czyszczenia zmywarki?

W sklepach dostępne są gotowe preparaty do mycia zmywarki. Wystarczy je włożyć do urządzenia i ustawić cykl mycia z wysoką temperaturą. Dostępne są proszki, tabletki i płyny do czyszczenia zmywarek, które są skuteczne, ale dość drogie i niekoniecznie dobre dla środowiska.

Dlatego, zamiast stosować chemię, można wybrać domowe sposoby, które często są równie skuteczne, a dodatkowo bardzo tanie, proste i łatwo dostępne. Do mycia zmywarki można wykorzystać: sodę, ocet, cytrynę lub kwasek cytrynowy. Niezależnie od wybranego preparatu, należy pamiętać, aby podczas czyszczenia komora zmywarki była pusta.

czerwony kubek we wnętrzu zmywarki
Fot. manfredrichter / Pixabay
Regularne mycie wnętrza zmywarki sprawia, że urządzenie będzie dłużej i sprawniej działać

Jak wyczyścić zmywarkę domowymi sposobami?

Często domowe sposoby na wyczyszczenie sprzętów okazują się najlepsze, dlatego warto je poznać i wypróbować w swoim domu.

Zanim przystąpi się do mycia zmywarki środkami, warto usunąć wszystkie resztki jedzenia, które mogą zgromadzić się w filtrze i na dole komory zmywania.

Od czasu do czasu warto też wyczyścić dysze, z których leci woda. Dysze można łatwo wyciągnąć, a otwory wyczyścić wykałaczką. Dzięki temu po zakończeniu mycia zmywarka będzie idealnie czysta, a zmywanie dużo wydajniejsze i dokładniejsze.

Czyszczenie zmywarki sodą

Do umycia zmywarki sprawdzi się soda oczyszczona, która jest świetnym środkiem czyszczącym, a dodatkowo ma właściwości dezynfekujące.

  • Do pojemnika na tabletki należy wsypać 3 łyżki sody i ustawić intensywne mycie. Po zakończeniu zmywania urządzenie jest gotowe do użytku.
  • Inną opcją jest wsypanie dwóch opakowań sody na dno zmywarki i włączenie krótkiego cyklu o wysokiej temperaturze. Zmywarka będzie czysta i pachnąca.

Mycie zmywarki octem

Czyszczenie zmywarki octem jest proste i bardzo tanie.

  • Do filiżanki lub kubka wlać ocet i ustawić naczynie na dole zmywarki. Następnie włączyć program zmywania z najwyższą temperaturą.
  • Zawarte w occie kwasy zniwelują wszelkie nieczystości, a dodatkowo pomogą pozbyć się osadu z kamienia, dzięki temu zmywarka znów będzie skutecznie myła.

Czyszczenie zmywarki cytryną lub kwaskiem cytrynowym

Kwasek cytrynowy umożliwia jednoczesne mycie naczyń i czyszczenie zmywarki, ale nie należy myć naczyń ze wzorami ani metalowych, gdyż kwasek może im zaszkodzić.

  • Do pojemnika na detergent trzeba włożyć tabletkę do zmywarki i wsypać trochę kwasku cytrynowego.
  • Z kolei połówkę cytryny można wkładać do każdego cyklu mycia (najlepiej na dno zmywarki) – wnętrze będzie pięknie pachniało, a naczynia będą błyszczące.

Boraks do mycia zmywarki

Boraks świetnie sprawdzi się do mocno zabrudzonej zmywarki, zwłaszcza że całkowicie usuwa pleśń.

  • Z boraksu i wody trzeba przygotować papkę i umyć nią wnętrze zmywarki.
  • Drugim sposobem jest wsypanie boraksu do pojemnika zamiast detergentu i włączenie cyklu zmywania.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek, G.T., zdjęcie tytułowe:  HappyLenses, wertinio / AdobeStock

Autor
Jak skutecznie wyczyścić zmywarkę bez chemii? Odkryj sprawdzone, domowe sposoby, które świetnie działają i są tanie
Jak skutecznie wyczyścić zmywarkę bez chemii? Odkryj sprawdzone, domowe sposoby, które świetnie działają i są tanie
Dominika Nowak

Mama na pełen etat i blogerka z zamiłowania, łączy codzienne obowiązki z pasją. Dzieli się swoją praktyczną wiedzą na temat prowadzenia domu, gotowania, oszczędzania, oferując praktyczne i ekologiczne rozwiązania, które możesz wprowadzić od dziś. Jej porady pomagają przekształcić dom w przyjazną dla środowiska przestrzeń, zachęcając do wykorzystania naturalnych produktów w codziennym życiu.

Tagi