Logo
Logo

Czy wiesz, jak wykorzystać tabletki do zmywarki poza kuchnią? Odkryj niezwykłe zastosowania w codziennym sprzątaniu

Tabletki do zmywarki to wszechstronny detergent, który usuwa trudne zanieczyszczenia, tłuste plamy i osad z kamienia. Gwarantują dokładne czyszczenie nawet w twardej wodzie. Są do tego bardzo wydajne. To oznacza, że można je wykorzystać na wiele sposobów, a nie tylko jako detergent do zmywarki.

Wiesz, jak działają tabletki do zmywarki i jak można wykorzystać tabletki do zmywarki w domu? Oto 10 sprawdzonych zastosowań!

Spis treści
Jaki jest skład tabletek do zmywarki? Co można myć tabletkami do zmywarki? Jak wyczyścić piekarnik? Jak wyczyścić przypalone garnki? Jak umyć zlew? Jak umyć tabletkami sztućce? Jak wyczyścić tabletkami lodówkę? Jak umyć tabletkami pralkę? Jak umyć wazon tabletkami do zmywarki? Jak wyczyścić plamy po kawie i herbacie? Jak wyczyścić kosz na śmieci? Czyszczenie Thermomixa za pomocą tabletek

Co zawierają tabletki do zmywarki i jak działają?

Kapsułki do zmywarki to mieszanina składników, zapewniająca dokładne czyszczenie zabrudzeń. Znajdują się w nich: detergent, sole mineralne, zmiękczające wodę, enzymy, usuwające tłuszcz i brud oraz substancje nabłyszczające. Tabletki do zmywarki mają specjalną, zwartą formę, dzięki której podczas cyklu mycia w zmywarce na skutek wody stopniowo uwalniane są kolejne składniki, co umożliwia dokładne umycie naczyń.

tabletki do zmywarki
Fot. PhotoMIX-Company / Pixabay
Tabletki do zmywarki ma w domu prawie każdy z nas i może je wykorzystać nie tylko w zmywarce, ale też do czyszczenia sprzętu AGD i naczyń

Do czego jeszcze można wykorzystać tabletki do zmywarki?

Tabletki do zmywarki to doskonały detergent, który sprawdzi się do czyszczenia wielu sprzętów, ułatwiając utrzymanie ich w czystości. Dzięki mocnym składnikom, które usuwają nie tylko brud, ale i osad są niezwykle skuteczne, a do tego można je wszechstronnie wykorzystać. Co można wyczyścić tabletkami do zmywarki?

Jak wykorzystać tabletkę do zmywarki do czyszczenia piekarnika?

Tabletkę do zmywarki trzeba rozpuścić w gorącej wodzie, zrobić z nich pastę, po czym umyć nią wnętrze piekarnika, zwracając szczególną uwagę na mocno zabrudzone miejsca. Pastę można pozostawić na dłuższy czas, a potem dokładnie umyć piekarnik.

Wybierz właściwe tabletki: upewnij się, że tabletki do zmywarki są bezpieczne do stosowania i nie zawierają agresywnych chemikaliów, które mogłyby uszkodzić wnętrze piekarnika.

Zobacz, jak to zrobić krok po kroku:

 1. Przygotuj piekarnik: usuń wszelkie luźne resztki jedzenia i kratki z piekarnika, aby zapewnić lepszy dostęp do powierzchni do czyszczenia.
 2. Namocz tabletki: w małym naczyniu rozpuść 1-2 tabletki do zmywarki w gorącej wodzie, tworząc gęstą pastę.
 3. Nałóż pastę: gąbką lub miękką szmatką nałóż przygotowaną pastę bezpośrednio na trudne do usunięcia plamy i zabrudzenia w piekarniku. Nie stosuj na elementy grzejne ani wentylatory.
 4. Czas działania: pozwól paście działać przez co najmniej 30 minut, a najlepiej przez kilka godzin, aby składniki aktywne mogły skutecznie rozpuścić tłuszcz i zabrudzenia.
 5. Wyczyść piekarnik: po upływie czasu działania, użyj wilgotnej szmatki lub gąbki, aby usunąć pastę wraz z rozpuszczonym brudem. Może być konieczne kilkakrotne przemywanie czystą wodą, aby całkowicie usunąć resztki pasty.
 6. Wykończenie: na koniec, przetrzyj wnętrze piekarnika suchą szmatką, aby nadać mu połysk i upewnić się, że wszystkie resztki czyszczące zostały usunięte.
   
mycie piekarnika i garnków tabletkami do zmywarki
Fot. Octavian AdobeStock, Hans / Pixabay
Wykorzystując tabletki do zmywarki pozbędziesz się nie tylko brudnych naczyń, ale też usuniesz brud z wnętrza piekarnika czy z dna przypalonych garnków

Jak umyć przypalone garnki tabletką do zmywarki?

Przypalone garnki to zmora każdego kucharza, ale nie musisz się martwić! Istnieje prosty trik, który może uratować Twoje garnki i przywrócić im blask. Tabletka do zmywarki to prosty i bardzo skuteczny sposób na usunięcie spalenizny z garnka. Do naczynia włożyć tabletkę do zmywarki i zalać wrzątkiem tak, aby woda przykryła spaleniznę i zostawić na kilka godzin lub całą noc. Po tym czasie umyć garnek. 

Zobacz, jak umyć garnki tabletkami krok po kroku:

 1. Przygotuj potrzebne materiały: przypalone garnki, gorącą wodę, a także tabletki do zmywarki wolne od chloru. Im gorętsza woda, tym lepsze efekty osiągniesz.
 2. Napełnij garnki wodą: wlej do przypalonych garnków wystarczającą ilość gorącej wody, aby pokryła obszar, który chcesz oczyścić. Pozostaw na kilka godzin lub przez noc, aby zabrudzenia zmiękły.
 3. Dodaj tabletki do zmywarki: w zależności od rozmiaru garnków, wrzuć 1-2 tabletki do zmywarki do każdego z nich. Składniki aktywne w tabletkach pomogą rozpuścić przypalone resztki.
 4. Nagrzewaj i gotuj: włóż garnki na płytę grzejną i powoli podgrzewaj wodę z tabletkami. Pamiętaj, że im gorętsza woda, tym skuteczniejsze działanie tabletek. Gotuj mieszankę przez 15-30 minut, aż zabrudzenia zaczną się rozpuszczać.
 5. Szoruj i wyczyść: po gotowaniu, wyłącz płytę i ostudź garnki. Następnie użyj miękkiej gąbki lub szczotki do szorowania, aby usunąć pozostałe zabrudzenia. Tabletki do zmywarki pomogą w łatwiejszym usunięciu przypalonych resztek.
 6. Dokładnie spłucz: po umyciu garnków dokładnie spłucz je czystą wodą, aby usunąć wszelkie pozostałości detergentu.
 7. Wypoleruj garnki: na koniec, aby nadać garnkom połysk, możesz wypolerować je miękką szmatką.

Ta metoda jest bezpieczna dla większości rodzajów garnków, ale zaleca się unikanie jej stosowania w przypadku naczyń z delikatnymi powłokami lub powierzchniami. Metodę można stosować w razie potrzeby, ale z umiarem, aby nie uszkodzić garnków.

Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

Jak wyczyścić zlew przy pomocy tabletki do zmywarki?

Zlew w kuchni może być mocno zabrudzony i pełen drobnoustrojów, dlatego wymaga regularnego i dokładnego czyszczenia. Tabletka do zmywarki nie tylko usunie zabrudzenia, ale i osad z kawy oraz herbaty, pozostawiając sprzęt idealnie czystym bez zbędnego wysiłku.

Aby wyczyścić zlew tabletką do zmywarki należy zatkać odpływ w zlewie, włożyć tabletkę i zalać niewielką ilością gorącej wody. Powstałą mieszaninę rozprowadzić na całym zlewie ściereczką i zostawić na kilka godzin lub na noc. Na koniec dokładnie umyć i wypłukać zlew. Zobacz, jak to zrobić krok po kroku:

 1. Zbierz potrzebne materiały: przygotuj gorącą wodę, gąbkę lub miękką szczoteczkę oraz tabletki do zmywarki. Im gorętsza woda, tym lepsze efekty osiągniesz.
 2. Zapomnij o naczyniach: upewnij się, że zlew jest pusty, bez naczyń ani resztek jedzenia.
 3. Rozpuszczalny roztwór: wlej gorącą wodę do zlewu, a następnie dodaj jedną tabletka do zmywarki. Tabletki rozpuszczą się i stworzą skuteczny roztwór czyszczący.
 4. Szoruj i czyść: użyj gąbki lub miękkiej szczoteczki, aby dokładnie oczyścić powierzchnię zlewu. Skup się na obszarach, które są bardziej zabrudzone lub plamach.
 5. Spłucz: po dokładnym umyciu zlewu spłucz go czystą wodą, aby usunąć wszelkie pozostałości roztworu.
 6. Dokładnie wytrzyj: na koniec, wypoleruj powierzchnię zlewu miękką szmatką, aby nadać mu połysk.

Ta metoda jest bezpieczna dla większości rodzajów zlewów, ale zaleca się unikanie jej stosowania na powierzchniach delikatnych lub marmurowych.

Jak wyczyścić sztućce z tabletką do zmywarki?

Dokładne czyszczenie sztućców to mozolne zajęcie. Tabletkami do zmywarki zrobisz to skutecznie. Jednak nie stosuj jej, jeśli masz sztućce z delikatnymi uchwytami lub ozdobami.

Zobacz, jak wyczyścić sztućce tabletkami krok po kroku:

 1. Przygotuj: gorącą wodę, miskę, gąbkę lub miękką szczoteczkę oraz tabletki do zmywarki. Im gorętsza woda, tym lepsze efekty osiągniesz.
 2. Upewnij się, że sztućce są czyste od resztek jedzenia.
 3. Rozpuszczalny roztwór: wlej gorącą wodę do miski, a następnie dodaj jedną tabletka do zmywarki. Tabletka rozpuści się i stworzy skuteczny roztwór czyszczący.
 4. Zanurz sztućce: umieść sztućce w roztworze tabletki, upewniając się, że wszystkie są zanurzone. Pozostaw na kilka godzin lub przez noc, aby zabrudzenia zmiękły.
 5. Szoruj i czyść: po namoczeniu sztućców, użyj gąbki lub miękkiej szczoteczki, aby dokładnie oczyścić każdą część. Skup się na obszarach, które są bardziej zabrudzone.
 6. Wypłucz: po dokładnym umyciu sztućców spłucz je czystą wodą, aby usunąć wszelkie pozostałości roztworu. Dokładne wycieranie: Na koniec, wypoleruj sztućce miękką szmatką, aby nadać im połysk.

Ta metoda jest zazwyczaj bezpieczna dla większości rodzajów sztućców, ale zaleca się unikanie jej stosowania na sztućce z delikatnymi uchwytami lub ozdobami.

czyszczenie sztućców tabletkami do zmywarki
Fot. congerdesign / Pixabay
Aby mieć błyszczące i czyste sztućce, co jakiś czas warto je porządnie umyć, wykorzystując na przykład  tabletki do zmywarki
Tabletki do zmywarki mogą być skuteczne w czyszczeniu sztućców, w tym posrebrzanych, ale należy zachować ostrożność. Istnieje kilka rzeczy, o które trzeba zadbać.

 • Sprawdź instrukcję producenta: niektóre produkty posrebrzane mogą mieć specjalne zalecenia dotyczące czyszczenia, które różnią się od standardowych sztućców.
 • Unikaj mocnych detergentów: unikaj używania tabletek o bardzo silnym działaniu czyszcząc posrebrzane sztućce, ponieważ mogą one uszkodzić powłokę srebra.
 • Ręczne mycie i konserwacja mogą być bezpieczniejszymi alternatywami, zwłaszcza jeśli sztućce są cenne lub mają wartość sentymentalną.

Jak umyć lodówkę przy pomocy tabletki do zmywarki?

Tabletka do zmywarki pomoże usunąć stare i zaschnięte plamy oraz zapewni dokładne czyszczenie bez zacieków, pozostawiając lodówkę czystą, świeżą i pachnącą.

Oszczędzaj wodę i czas z nowoczesnym sprzętem do nawadniania ogrodu
Przeczytaj także
Oszczędzaj wodę i czas z nowoczesnym sprzętem do nawadniania ogrodu
Aby umyć lodówkę z wykorzystaniem tabletki do zmywarki, najpierw trzeba opróżnić półki w lodówce i przetrzeć je ściereczką, usuwając resztki jedzenia. Następnie tabletkę należy częściowo zanurzyć w wodzie i mokrą częścią potrzeć trudne zabrudzenia.

Potem dokładnie umyć lodówkę i wytrzeć wszystkie elementy do sucha. Przed złapaniem rozpuszczającej się tabletki należy założyć gumowe lub silikonowe rękawiczki.

Jak wyczyścić pralkę z wykorzystaniem tabletki do zmywarki?

Regularne czyszczenie pralki to konieczność, jeśli nie chcemy, aby wydobywał się z niej nieprzyjemny zapach, a pranie było czyste i świeże. Świetnie do tego sprawdzi się tabletka do zmywarki, którą wystarczy wrzucić do bębna pralki i ustawić cykl prania o wysokiej temperaturze. Zobacz, jakie to proste!

 1. Wybierz odpowiednie tabletki: upewnij się, że tabletki do zmywarki, które zamierzasz użyć, są wolne od chloru. Substancje chemiczne zawarte w tabletce są skuteczne w usuwaniu tłuszczu i kamienia, co czyni je idealnymi do czyszczenia pralki.
 2. Włącz pusty cykl prania: umieść tabletkę do zmywarki bezpośrednio w bębnie pralki. Uruchom pusty cykl prania na najwyższej możliwej temperaturze. Gorąca woda wzmocni działanie tabletki, pomagając w usunięciu nagromadzonego brudu i nieprzyjemnych zapachów.
 3. Dodatkowe płukanie: po zakończeniu cyklu możesz uruchomić dodatkowy cykl płukania, aby upewnić się, że wszystkie resztki środka czyszczącego zostały dokładnie usunięte z pralki.
 4. Wyczyść uszczelkę i szufladę na detergent: po zakończeniu cykli prania wyczyść uszczelkę drzwi i szufladę na detergent wilgotną szmatką, aby usunąć wszelkie pozostałości brudu.

Tabletki do zmywarki są zaprojektowane do usuwania tłustych resztek i osadów z naczyń, dzięki czemu są równie skuteczne w rozpuszczaniu nagromadzonego brudu w pralce. Składniki aktywne w tabletce, takie jak cytrynian sodu, działają jako miękki środek czyszczący, który jest bezpieczny dla większości pralek.

Wykorzystanie tabletek do zmywarki do czyszczenia pralki to ekonomiczny i efektywny sposób, by utrzymać ją w czystości i zapobiec nieprzyjemnym zapachom. Ta metoda jest prosta, szybka i może znacznie przedłużyć żywotność Twojego urządzenia.

Jak wyczyścić wazony tabletką do zmywarki?

Tabletka do zmywarki to też doskonały sposób na dokładne umycie wąskich i wysokich wazonów oraz innych naczyń o trudnych do umycia kształtach. Tabletkę do zmywarki rozpuść w kilku litrach gorącej wody, a potem wlać ją do naczyń. Odstaw na pół godziny, a potem umyj i wypłucz.

Jak usunąć plamy po kawie i herbacie za pomocą tabletki do zmywarki?

Kubki z osadem po herbacie to zmora każdego miłośnika tych napojów. Aby je dokładnie umyć, wkruszyć kawałek tabletki do zmywarki i zalej gorącą wodą. Odstaw na pół godziny lub godzinę, a potem dokładnie umyj i wypłucz naczynia. Plamy po kawie i herbacie znikną, a kubki i szklanki będą wyglądać jak nowe.

Plamy z kawy i herbaty możesz też usunąć z tkanin wykorzystując tabletki do zmywarki. Zobacz, jak to zrobić krok po kroku:

 1. Przygotuj plamę: na początek, spłucz świeżą plamę z kawy lub herbaty zimną wodą. Im szybciej to zrobisz, tym łatwiej będzie usunąć plamę.
 2. Przygotuj roztwór: umieść gorącą wodę w naczyniu i wrzuć do niej jedną tabletka do zmywarki. Rozpuszczająca się tabletka stworzy skuteczny roztwór do usuwania plam.
 3. Zanurz plamę: zanurz ubranie lub plamę na kubku w przygotowanym roztworze. Upewnij się, że cała plama jest pokryta roztworem.
 4. Pozostaw na kilka godzin: pozwól roztworowi działać przez co najmniej kilka godzin, a najlepiej przez noc. Składniki aktywne w tabletkach pomogą rozpuścić plamę.
 5. Pranie lub płukanie: po namoczeniu plamy, możesz tkaninę wyprać lub wypłukać zgodnie z zaleceniami na etykiecie ubrania. Upewnij się, że plama została całkowicie usunięta przed suszeniem.

Ta metoda jest zazwyczaj bezpieczna dla większości tkanin, ale zawsze zaleca się przetestowanie na małej, niewidocznej powierzchni przed zastosowaniem na całości. Stosując ją na kubkach, trzeba pamiętać o tym, by nie uszkodzić nadruku.

Jak umyć kosz na śmieci tabletką do zmywarki?

Mycie kosza na śmieci jest nieprzyjemną czynnością, zwłaszcza jeśli zebrała się duża ilość brudu lub coś się wylało i zepsuło.

Idealnym rozwiązaniem jest tabletka do zmywarki, która wykona większość pracy, usuwając zabrudzenia, dezynfekując i odświeżając pojemnik.

Wystarczy do kubła na śmieci wlać gorącą lub mocno ciepłą wodę, wrzucić tabletkę do zmywarki i odczekać godzinę. Po tym czasie można umyć kosz na śmieci.

Jak umyć Thermomix tabletką do zmywarki?

Właściciele Thermomixa i innych tego typu sprzętów mogą je łatwo i dokładnie umyć za pomocą tabletki do zmywarki. Najpierw do garnka należy wlać 1 l wody, a potem wrzucić tabletkę do zmywarki. Ustawić niskie obroty, varomę i czas od 10 do 20 minut. Po zakończonym cyklu włączyć najwyższe obroty na 15 sekund.

W ten sposób z garnka usuniemy wszystkie przebarwienia, trudne zabrudzenia i nieprzyjemne zapachy. Takie mycie warto powtarzać min. raz w miesiącu, aby utrzymać garnek w doskonałym stanie.

Tekst Redakcja ZielonyOgródek, G.T., zdjęcia tytułowe: fotoduets, Octavian, Aleksej, David / AdobeStock, Katzenfee50 / Pixabay 

Autor
Czy wiesz, jak wykorzystać tabletki do zmywarki poza kuchnią? Odkryj niezwykłe zastosowania w codziennym sprzątaniu
Czy wiesz, jak wykorzystać tabletki do zmywarki poza kuchnią? Odkryj niezwykłe zastosowania w codziennym sprzątaniu
Dominika Nowak

Mama na pełen etat i blogerka z zamiłowania, łączy codzienne obowiązki z pasją. Dzieli się swoją praktyczną wiedzą na temat prowadzenia domu, gotowania, oszczędzania, oferując praktyczne i ekologiczne rozwiązania, które możesz wprowadzić od dziś. Jej porady pomagają przekształcić dom w przyjazną dla środowiska przestrzeń, zachęcając do wykorzystania naturalnych produktów w codziennym życiu.

Tagi
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl