Krótko o pokrzywie
Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica) to bylina osiągająca ok. 1,5 m wysokości. Parzące włoski pokrywają wszystkie części rośliny. Pokrzywa lubi zarówno słońce, półcień, jak i cień. Najczęściej pojawia się na żyznym, próchnicznym podłożu zasobnym w azot.
Zdrowotne i lecznicze właściwości pokrzywy znane były już w starożytności. Apicjusz w swoim dziele O sztuce kulinarnej ksiąg dziesięć pisze: „Kiedy słońce będzie w znaku Barana, spożyj, jeśli chcesz zapobiec chorobie, pokrzywę zwyczajną”. To niezwykle popularne zioło stosowane jest obecnie na choroby reumatyczne, przy nieżytach dróg oddechowych, chorobach serca i naczyń krwionośnych. Pokrzywę można podawać przy kuracjach regenerujących i odtruwających organizm.
Oprócz właściwości leczniczych pokrzywa może stanowić również cenny składnik pokarmowy. Często jest spożywana w formie naparów, dodatku do sałatek czy zup.
Natomiast w ogrodzie coraz chętniej sięgamy po preparaty z pokrzywy (np. gnojówki, wyciągi oraz wywary), które wykorzystuje się do walki z chorobami i szkodnikami roślin.
Co zawiera pokrzywa i jak ją zbierać?
- Witaminy (B6,B12,C,K)
- Sole mineralne (szczególnie żelazo)
Do zbierania pokrzywy należy zabrać się w grubych, gumowych rękawiczkach. Najlepiej zbierać pokrzywę w maju, przed kwitnieniem, ponieważ wtedy ma najwięcej wartości odżywczych. Wybierajmy głównie końce pędów – łodyżki nie mogą być włókniste.
Przepis na zupę z pokrzywy
- Zebrane ziele wypłukać, włożyć do garnka, zalać wrzątkiem i gotować ok. 3-5 minut (jeżeli pokrzywy jest za mało, dodać parę garści szpinaku).
- Po osączeniu na sicie, posiekać pokrzywę drobno tasakiem.
- W garnku rozpuścić 1 łyżkę masła i kosteczkę topionego serka, po czym wrzucić posiekaną pokrzywę.
- Dodać wodę, która została po gotowaniu pokrzywy w takiej ilości, żeby zupa nie była ani za gęsta, ani za rzadka.
- Podgrzać, doprawić solą, odrobiną cukru, pieprzem i łyżką lub dwiema tartego, sparzonego chrzanu.
- Dodać dwie łyżki kwaśnej śmietany i ugotowane osobno różyczki brokułów.
Fot. Barbara Walicka |
Przepis na tartę z pokrzywy
- Na podpieczonym kruchym spodzie ułożyć wcześniej sparzone, osączone i wystudzone ziele pokrzywy.
- Zalać śmietanką z roztrzepanym żółtkiem i dość ostrym tartym serem.
- Włożyć do piekarnika i piec ok. 15 minut.
Tekst i zdjęcie tytułowe: Barbara Walicka