Logo
Logo

Jak stworzyć świąteczną atmosferę bez wysiłku? Oto 20 pomysłów na świąteczny stroik

Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, kiedy nasze domy wypełniają się ciepłem i radością. Centralnym punktem świątecznych dekoracji jest stroik, który może przybierać różnorodne formy i style. W tym artykule odkryjesz 20 inspirujących pomysłów na świąteczne stroiki, które nie tylko ozdobią Twój dom, ale także wprowadzą wyjątkową atmosferę. Dowiedz się, jak wykorzystać naturalne materiały, takie jak gałązki, szyszki, czy owoce, aby stworzyć niepowtarzalne dekoracje, które zachwycą Twoich gości.

Spis treści
Z jakich materiałów robi się świąteczne stroiki? Ważny wygląd ale i zapachy! Gwiazda betlejemska idealną rośliną do stroików

Okres Bożego Narodzenia to czas, gdy rośliny zapraszamy do domu w postaci świątecznych stroików. Najczęściej umieszczamy je na stole, ale równie dobrze można postawić dekorację przy wejściu do domu albo zawiesić na drzwiach czy furtce w postaci wianka. Mini ozdoby przydają się tam, gdzie miejsca jest wyjątkowo mało. Zobacz, jakie propozycje przygotowaliśmy z tej okazji!

Szukasz świątecznego nastroju? Te stroiki wprowadzą magię do Twojego domu

Stworzenie świątecznej atmosfery wcale nie jest trudne i nie trzeba do tego dysponować ani dużym domem, ani ogrodem. Miniaturowy stroik można zrobić nawet wkładając kilka gałązek świerkowych do kieliszka, układając je na plecionej podstawce lub zawieszając malutki wianek pod kołatką na drzwiach wejściowych do domu.

20 pomysłów na świąteczny stroik
Fot. artur63, StockSnap, Sonja Kalee/Pixabay

Materiały na świąteczny stroik

Do tworzenia dekoracji najlepiej wykorzystywać żywe gałązki gatunków zimozielonych (jodły, świerka, jałowca, cyprysika, żywotnika, ostrokrzewu lub mahonii). Niewielki dodatek w postaci kolorowych owoców ognika szkarłatnego, jarzębiny lub dzikiej róży, spryskanych srebrną farbą szyszek lub ozdób świątecznych sprawi, że dekoracja zyska świąteczny charakter.

20 pomysłów na świąteczny stroik
Fot. JillWellington, uwantjacqui, Tomasz Mikołajczyk, Free-Photos/Pixabay

Dekoracje świąteczne w ogrodzie muszą być bardzo trwałe, by nie zniszczył ich silny wiatr. Dlatego rolę stroika w ogrodzie najlepiej pełni wieniec, w którym gałązki są mocno powiązane drutem.
 
 

20 pomysłów na świąteczny stroik
Fot. Bruno Glätsch, PhotoMIX-Company, Jenia Nebolsina, Alexas_Fotos, Sonja Kalee/Pixabay

Przyjemne zapachy

Stroik nie tylko powinien efektownie wyglądać, ale też może pachnieć – dlatego pomiędzy gałązkami warto by znalazły się świece zapachowe, kawałki kory cynamonowej, suszone plastry cytrusów lub nawet całe owoce albo pierniki.

Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania

20 pomysłów na świąteczny stroik
Fot. Efes Kitap, Sonja Kalee/Pixabay

Na długim stole doskonale sprawdzają się podłużne stroiki, np. wykonane na niekłujących gałązkach jodłowych. Kto ceni sobie oryginalność i chciałby, by stroik wyglądał jak najbardziej naturalnie, może stworzyć kompozycję z kilku gatunków gałązek roślin iglastych mchu i wszystko ułożyć na podstawie zrobionej z kawałka brzozy.

Żywe rośliny w stroikach – gwiazda betlejemska

Przy tworzeniu świątecznych stroików nie zapominajmy, że możemy używać żywych roślin doniczkowych, a przede wszystkim gwiazd betlejemskich. Te królowe świątecznych kwiatów świetnie komponują się w szkle, na tle gałązek sosnowych, szyszek i ozdób choinkowych.

20 pomysłów na świąteczny stroik
Fot. Stars for Europe

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: artur63, Sonja Kalee, PhotoMIX-Company, Tomasz Mikołajczyk/Pixabay, Stars for Europe

Autor
Jak stworzyć świąteczną atmosferę bez wysiłku? Oto 20 pomysłów na świąteczny stroik
Jak stworzyć świąteczną atmosferę bez wysiłku? Oto 20 pomysłów na świąteczny stroik
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl