Opis rośliny
Jabłoń 'Koksa Pomarańczowa' rośnie w młodym wieku dosyć szybko i tworzy kulistą koronę, która z wiekiem przekształca się w bardziej rozłożystą i spłaszczoną. Wielkość drzew zależy od podkładki użytej do szczepienia. Najlepsze są podkładki karłowe i półkarłowe. Ma dość cienkie gałązki.
Owoce są średniej wielkości (średnica 6-7 cm), pachnące, lekko spłaszczone. Ich skórka jest matowa, dosyć gruba, żółta z dużym, mocnym, smugowatym czerwonopomarańczowym rumieńcem obejmującym prawie cały owoc. Miąższ owoców jest żółtawy, delikatny, soczysty i słodki, o smaku z nutami gruszek i pomarańczy.
Owoce tej odmiany uznawane są za jedne z najsmaczniejszych! Jabłka zrywa się pod koniec września. Do jedzenia nadają się po krótkim odleżeniu w chłodzie – w październiku. Można je przechowywać w chłodni w temperaturze 3-4˚C do grudnia (w kontrolowanej atmosferze do marca). Nadają się do bezpośredniego spożycia oraz na przetwory i wypieki.
|
Wymagania i uprawa
Stanowisko do uprawy ‘Koksy Pomarańczowej’ powinno być ciepłe i słoneczne a gleba żyzna o lekko kwaśnym odczynie (drzewa zaszczepione na silniej rosnących podkładkach mogą być z powodzeniem uprawiane na glebach słabszych).
Ze względu na pochodzenie najlepsze tereny do uprawy tej jabłoni w Polsce to pas zachodni i nadmorski (także pogórze) ale i w centralnej Polsce można spotkać jej stare przedwojenne egzemplarze.
Jest odmianą o dużej odporności na parcha i zarazę ogniową. Często jednak jest atakowana przez mączniaka prawdziwego, którego trzeba systematycznie zwalczać. Dobrymi zapylaczami Koksy Pomarańczowej są odmiany: ‘Gala’, ‘Elstar’, ‘Spartan’, ‘Jonatan’ czy ‘James Grieve’.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich zdjęcie tytułowe: Andreas Rother/CC BY-SA 2.5/Wikimedia Commons Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl |