Opis rośliny
Powojnik (Clematis) 'Bill MacKenzie' to stara, sprawdzona odmiana powojnika należącego do grupy Tangutica, wyhodowana w 1968 roku w Wielkiej Brytanii przez W. G. MacKenziego. W 1993 roku zyskała prestiżowe wyróżnienie Award of Garden Merit (AGM) przyznawane przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (RHS).
Pnącze to charakteryzuje się silnym wzrostem, dorasta do 6 m wysokości. Kwitnie długo – od lipca do listopada. Kwiaty tworzy małe, ale liczne, złocistożółte, czteropłatkowe, z charakterystycznie podwiniętymi końcami płatków, do 7 cm średnicy. Wnętrze kwiatów zajmują purpurowo-brązowe pylniki. Po przekwitnięciu rośliny pokrywają się masą jedwabistych, srebrzystych owocostanów. Liście trójlistkowe, pierzaste, jasnozielone. Rośliny chwytają się podpór przy pomocy ogonków liściowych.
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP) |
Wymagania i uprawa
Odmiana o małych wymaganiach uprawowych. Dobrze rośnie na każdej przeciętnej glebie ogrodowej, zdrenowanej i przepuszczalnej. Dobrze znosi okresowe niedobory wody. Stanowisko do uprawy powinno być słoneczne (ewentualnie tylko lekko ocienione).
Powojnik ‘Bill MacKenzie’ właściwie nie wymaga corocznego cięcia, ale jeżeli jest to konieczne to może być ono wykonywane praktycznie na dowolnej wysokości z zastrzeżeniem, że krótsze cięcie będzie o kilka tygodni opóźniać kwitnienie roślin. Ewentualne cięcie powinno być wykonywane na przełomie marca i kwietnia.
Ogromną zaletą tego powojnika jest wyjątkowa zdrowotność, szczególnie dotycząca odporności na tzw. choroby uwiądu, na które wiele powojników jest wrażliwych. Ponieważ powojniki czepiają się podpór ogonkami liściowymi, bardzo ważny jest dobór podpory. Powinny być one zrobione z elementów cienkich takich jak np. siatki czy wąskie pręty.
Gdzie posadzić?
Powojnik 'Bill MacKenzie' to świetne pnącze do uzyskiwania szybkich efektów, gdyż jego roczne przyrosty mogą osiągać nawet 3-4 m długości! Warto je wykorzystać do pokrywania wszelkiego rodzaju ogrodzeń, szczególnie zrobionych z siatek. Można nim także pokrywać podpory wolnostojące np. drzewa. Oczywiście powojniki z grupy Tangutica można także z powodzeniem stosować do pokrywania różnego rodzaju bramek, trejaży czy altan.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP) Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl |