Cis pospolity 'Elegantissima'

Cis pospolity ‘Elegantissima’ to stara, ale wciąż bardzo popularna krzaczasta odmiana. Dorasta do 1,5 m wysokości i szerokości dzięki czemu doskonale nadaje się do małych ogrodów i w uprawie w doniczkach.

Posłuchaj
00:00
12
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Opis rośliny

Cis pospolity (Taxus bacatta) 'Elegantissima' to krzaczasta odmiana, osiągająca do 1,5 m wysokości przy podobnej średnicy. Jej pędy są sztywne, ustawione ukośnie pod kątem około 45˚. Igły mają do 2 cm długości, młode są złocistożółte, natomiast starsze zielone ze złocistym brzegiem. Na miejscach silnie nasłonecznionych igły mogą ulegać poparzeniom słonecznym.

Jest to odmiana żeńska zawiązująca dużą ilość nasion otoczonych czerwonymi osnówkami. Cisy są roślinami silnie trującymi, ale czerwone osnówki otaczające nasiona są jadalne i słodkie!

‘Elegantissima’ chociaż została wyhodowana bardzo dawno temu (bo w 1852 roku!), to ciągle jest popularna i łatwo dostępna na rynku ogrodniczym. Jej walory zostały dostrzeżone przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (RHS) w 1993r. – gdy nadano jej prestiżowe wyróżnienie AGM. Może trochę późno, bo czekała na nie prawie 150 lat! Ale jak mówią „lepiej późno niż wcale”!

Cis pospolity Elegantissima fot. Grzegorz Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski

Wymagania i uprawa

Cisy mają przeciętne wymagania uprawowe. Źle rosną na glebach suchych. Najlepsze gleby do ich uprawy powinny być stale umiarkowanie wilgotne, próchniczne o odczynie obojętnym lub zasadowym.

Cisy świetnie rosną na stanowiskach półcienistych i cienistych. Chociaż cis pospolity jest gatunkiem o średniej mrozoodporności to odmiana ‘Elegantissima’ charakteryzuje się dobrą mrozoodpornością i z powodzeniem może rosnąć na terenie całego kraju.

Jest także rośliną odporną na choroby. Pewien problem w jej uprawie mogą stwarzać miseczniki, które chętnie zasiedlają jej pędy. Możemy je zwalczać najlepiej w czerwcu, stosując preparaty o działaniu systemicznym.

Gdzie posadzić?

Odmiana ‘Elegantissima’ jest polecana przede wszystkim do uprawy w ogrodach przydomowych, parkach i cienistych rabatach. Dobrze sprawdza się też w uprawie pojemnikowej, do ozdoby różnego rodzaju balkonów i tarasów (szczególnie o północnej wystawie), które dzięki trwałemu ulistnieniu roślin (zimozielone igły) pozostają atrakcyjne przez cały rok.

Krzewy sadzone w gruncie najlepiej prezentują się na tle zielonych bylin okrywowych np. podagrycznika pospolitego ‘Variegatum’, pragni syberyjskiej, dąbrówki rozłogowej czy jasnoty plamistej.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na forum ogrodniczym. Zajrzyj także do naszego sklepu ogrodniczego.

To może się przydać
Nawóz do iglaków Moc Zieleni – 150 g | Target
Nawóz do iglaków Moc Zieleni – 150 g | Target
Nawóz płynny do tui i iglaków, Moc Zieleni – 1 l
Nawóz płynny do tui i iglaków, Moc Zieleni – 1 l
Nawóz dolistny do iglaków – 5 l Pinivit
Nawóz dolistny do iglaków – 5 l Pinivit
Tematy
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Komentarze

Styczeń w ogrodzie – co robić? | Lista prac do zrobienia
Powiązane artykuły
Bestsellery
Pomidor sałatkowy 'Harzfeuer'
Pomidor sałatkowy 'Harzfeuer'
Agrocover Spray – mszyce, przędziorki, wciornastki – 750 ml Target
Agrocover Spray – mszyce, przędziorki, wciornastki – 750 ml Target
Wrotycz ekstrakt – 500 ml Sumin
Wrotycz ekstrakt – 500 ml Sumin
Nawóz płynny do roślin zielonych – Zielone Liście – 0,5 l | Target
Nawóz płynny do roślin zielonych – Zielone Liście – 0,5 l | Target
Odżywka Green Energy, nawóz do roślin zielonych w ampułce – 35 ml
Odżywka Green Energy, nawóz do roślin zielonych w ampułce – 35 ml
Nowe rośliny tygodnia
To Cię zainteresuje
Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Przeczytaj także
Kolumnowe iglaki zimą: jak zabezpieczyć? Jak zabezpieczyć rośliny przed solą drogową? Śnieg: kiedy pomaga roślinom, a kiedy szkodzi? Jak prawidłowo zimować rośliny? Ekspert ogrodniczy podpowiada
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Przeczytaj także
Odśnieżanie ogrodu - narzędzia ręczne Śnieg: kiedy pomaga roślinom, a kiedy szkodzi? Trawnik zimą: lista prac do zrobienia i błędy do uniknięcia Podlewanie roślin zimą. To bardzo ważne | Jak to robić prawidłowo?
Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Tagi
Sprawdź, co dziś czytają inni
Redakcja poleca
Wszyscy to czytają. A Ty?