Logo

Zawilec hupeheński 'Prinz Heinrich'

Zawilec hupeheński 'Prinz Heinrich' to dekoracyjna bylina o ciemnozielonym ulistnieniu i dużych, intensywnie wybarwionych kwiatach, dorastająca do 60-80 cm wysokości w czasie kwitnienia. Kwitnienie rozpoczyna się w sierpniu i trwa aż do pierwszych jesiennych chłodów.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Wiosną z podziemnego, zdrewniałego kłącza wyrastają 2-3 liście odziomkowe osadzone na długich, sztywnych ogonkach. Blaszki liściowe są duże, złożone, trójdzielne, nieregularnie klapowane, o ząbkowanych łatkach. Liście łodygowe mają krótkie ogonki, są również podzielone, ale mniejsze od liści odziomkowych. W łagodne zimy liście pozostają półzimozielone. Łodygi są sztywne i wyprostowane, a całe rośliny są słabo owłosione.

Na wierzchołkach rozgałęzionych pędów tworzą się kuliste, ozdobne pąki kwiatowe. Kwiaty mają do 6 cm średnicy, są półpełne, zbudowane z licznych, purpurowoczerwonych listków okwiatu, lekko wywiniętych na brzegach i wzniesionych ku górze.

Anemone hupehensis Prinz Heinrich fot. Agnieszka Zukowska

Fot. Agnieszka Żukowska

W środku kwiatu znajdują się żółte pręciki otaczające słupki. Słupki są początkowo zielone, ale w miarę dojrzewania żółkną.

Wszystkie elementy są osadzone na kulistym dnie kwiatowym. Kwitnienie rozpoczyna się w sierpniu i trwa aż do pierwszych jesiennych chłodów.

 
Chcesz wiosną ogród pełen kolorów? Tulipany to najlepszy wybór. Zbliża się idealny moment na sadzenie cebulek
Przeczytaj także
Chcesz wiosną ogród pełen kolorów? Tulipany to najlepszy wybór. Zbliża się idealny moment na sadzenie cebulek

Uprawa i wymagania

Zawilec hupeheński (Anemone hupehensis ) odmiana 'Prince Henry' wymaga miejsc półcienistych, gleb żyznych, próchniczno-gliniastych, stale wilgotnych i dobrze zdrenowanych.

Jest odporny na mróz, ale w chłodniejszych rejonach kraju rośliny warto okrywać na zimę suchymi liśćmi lub stroiszem, zwłaszcza w pierwszym roku po posadzeniu.

Gdzie posadzić?

Jest to piękna bylina do stosowania na lekko cienistych rabatach bylinowych w ogrodach przydomowych, zwłaszcza utrzymywanych w charakterze ogrodów angielskich.

Doskonale komponuje się z innymi bylinami. Nadaje się do sadzenia pojedynczo, ale ciekawiej prezentuje się w niewielkich grupach liczących 2-3 rośliny. Dobrze komponuje się z tawułkami Arendsa, paprociami i innymi bylinami wymagającymi lekko kwaśnego podłoża.

Kwiaty nadają się do ścinania i wykorzystywania w bukietach, chociaż niestety ich trwałość jest krótka.

związek szkółkarzy polskich logo Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
zdjęcie główne: Agnieszka Żukowska (APZ)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl
Autor
Zawilec hupeheński 'Prinz Heinrich'
Zawilec hupeheński 'Prinz Heinrich'
Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Tagi
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny