Berberys Juliany

zimozielony berberys Juliany (Berberis julianae)

Do rodzaju "berberys" należy około 400 gatunków krzewów, które spotkać można na naturalnych stanowiskach w Europie, Ameryce i Afryce. W Polsce dziko rośnie tylko jeden gatunek, berberys pospolity, natomiast najbardziej popularny w uprawie jest berberys Thunberga – dostępny w dziesiątkach lub nawet setkach odmian. Znacznie mniej znane i rzadko uprawiane są berberysy o zimotrwałym ulistnieniu, takie jak przedstawiony tutaj berberys Juliany. 

Posłuchaj
00:00
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie sadzić?

W odróżnieniu od gatunków gubiących jesienią liście, krzewy zimozielone wymagają lepszych warunków glebowych i cieplejszych stanowisk. Rośliny te zachowują bogate walory ozdobne przez cały rok.

Berberys Juliany (Berberis julianae) pochodzi ze środkowych Chin. Jest to luźny, wyprostowany krzew dorastający do około 2 m wysokości. Jego pędy są bruzdowane i pokryte długimi, ostrymi cierniami. Młode krzewy są bardziej zwarte, starsze luźniejsze, z łukowato przewieszającymi się gałązkami.

Liście berberysu Juliany są skórzaste, mają lancetowaty kształt i długość do 10 cm; z wierzchu są ciemnozielone i błyszczące, a od spodu seledynowe. Późną jesienią i zimą czerwienieją.

W maju pojawiają się małe, zabrane po kilka w pęczkach, ciemnożółte kwiaty, z zewnątrz zaczerwienione. Owocem berberysu Juliany jest elipsoidalna, granatowoczarna jagoda, pokryta niebieskawym, woskowym nalotem. Owocki dojrzewają jesienią.

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i wymagania

Berberys Juliany najlepiej rośnie na glebach żyznych, umiarkowanie stale wilgotnych, w miejscach słonecznych lub ewentualnie półcienistych, ciepłych, zacisznych i osłoniętych od wiatru, zwłaszcza zimą. Jest to krzew wystarczająco odporny na mróz w zachodniej części kraju. W centrum i na wschodzie wymaga okrywania na zimę stroiszem.

Gdzie posadzić?

Berberys Juliany jest przydatny do sadzenia w ogrodach przydomowych, do tworzenia kompozycji z innymi krzewami liściastymi oraz do tworzenia oryginalnych, swobodnych żywopłotów (ale tylko w najcieplejszych rejonach kraju).

Szczególnie efektownie krzewy prezentują się w okresie kwitnienia oraz jesienią i zimą, gdy ciemna barwa liści jest przełamana czerwonym rumieńcem.

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera i obserwuj nas w Google News.

Redakcja poleca
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Podwyższone grządki betonowe. Uprawa własnych warzyw nigdy nie była prostsza... i przyjemniejsza
Komentarze

Podwyższone grządki betonowe. Uprawa własnych warzyw nigdy nie była prostsza... i przyjemniejsza
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści