Perełkowiec japoński ‘Pendula’

perełkowiec japoński (Sophora japonica) 'Pendula'

Perełkowiec japoński, nazywany także soforą japońską, szupinem lub perełkowcem chińskim jest dekoracyjnym drzewem liściastym. Wbrew nazwie nie pochodzi z Japonii lecz z Chin i Półwyspu Koreańskiego. W krajowych szkółkach dostępna jest odmiana ‘Pendula’ tej rośliny o malowniczym, parasolowatym pokroju, która pięknie prezentuje się w przydomowych ogrodach oraz w zieleni osiedlowej.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie sadzic?

Perełkowiec japoński (Sophora japonica) 'Pendula' należy do rodziny bobowatych (Fabaceae). Oferowany jest w formie piennej, w postaci atrakcyjnego drzewa zaszczepionego na wysokiej podkładce, u którego wszystkie pędy zwisają. Wysokość roślin w dużej mierze zależy od wysokości podkładki, zwykle wynosi 2-3 m, ale po latach korona rozrasta się i wypiętrza, nawet do 5-8 m wysokości i 4-6 m szerokości.

Cienkie, łukowato zwisające pędy tej rośliny tworzą gęsty, malowniczy parasol. Liście perełkowca japońskiego są nieparzystopierzaste, złożone z 9-15 eliptycznych, ciemnozielonych listków, które jesienią przybierają jasnożółtą barwę.

Kwiaty u tej odmiany pojawiają się rzadko i zwykle tylko na starszych okazach. Mają kremowobiałą barwę i zebrane są w wiechy. Rośliny kwitną na przełomie sierpnia i września, nadając drzewu dodatkowego uroku.

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

perełkowiec japoński 'Pendula' w ogrodzie
Fot. Grzegorz Falkowski

Główną zaletą perełkowca japońskiego 'Pendula' jest jego atrakcyjna płacząca forma, która doskonale prezentuje się, gdy roślina jest sadzona jako soliter w reprezentacyjnej części ogrodu. Zimą zwisające, pozbawione liści gałęzie, przyprószone śniegiem lub pokryte szronem, przypominają zamarzniętą fontannę.

Ciemnozielone liście, chociaż stosunkowo późno rozwijają się wiosną, zwracają uwagę intensywnością barwy i wysoką zdrowotnością.

Uprawa i wymagania

Perełkowiec japoński 'Pendula' preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste. Jest odporny na suszę i dobrze znosi warunki miejskie, takie jak zanieczyszczenie powietrza czy zasolenie gleby. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym.

W młodości jest wrażliwy na mróz, ale wraz z wiekiem nabiera mrozoodporności. Znosi spadki temperatury do -23°C. W chłodniejszych rejonach młode okazy warto zabezpieczać na zimę. Roślina nie wymaga specjalnej pielęgnacji, rośnie zdrowo, nie jest atakowana przez szkodniki.

Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online

Gdzie posadzić?

Perełkowiec 'Pendula' znajduje zastosowanie jako roślinny element dekoracyjny w ogrodach prywatnych, parkach oraz przestrzeniach miejskich. Ze względu na swój malowniczy pokrój, idealnie nadaje się do nasadzeń soliterowych, gdzie może być wyeksponowany na tle trawnika, oczka wodnego lub rabaty kwiatowej.

W mniejszych ogrodach może stanowić punkt centralny aranżacji, a w większych interesujący element kompozycji.

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści