Ciekawym i wartym upowszechnienia reprezentantem przetacznikowców jest przetacznikowiec wirginijski – oferowany przez szkółki i centra ogrodnicze w kilku interesujących odmianach. Jedną z nich jest ‘Red Arrows’ – kultywar o wyrazistej, jasnofioletowej barwie kwiatów, ładnie eksponowanych na tle soczyście zielonych liści.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Przetacznikowiec wirginijski (Veronicastrum virginicum) ‘Red Arrows’ jest kępiastą byliną o bardzo ładnym pokroju, tworzy sztywne, proste łodygi, dorasta do 1-1,2 m wysokości. Jest to najprawdopodobniej mieszaniec przetacznikowca syberyjskiego z przetacznikowcem wirginijskim, uzyskany w Holandii przez Coena Jansena.
Lancetowate, soczyście zielone liście są zebrane po kilka w okółkach, rozmieszczonych na łodygach piętrowo w równych odstępach. Drobne, pięciopłatkowe, różowofioletowe kwiaty są zebrane w gęste, okazałe, 30-40 cm długości szczytowe kłosy; rozwijają się w lipcu i sierpniu. Kwiatostany drugiego rzędu, wyrastające poniżej nasady centralnego kłosa, także są rozmieszone piętrowo.
Struktura kwiatostanu przypomina kandelabr. W czasie kwitnienia roślina wabi liczne owady zapylające. Ścinanie przekwitniętych kwiatostanów stymuluje roślinę do zawiązywania kolejnych pąków kwiatowych.
Zobacz więcej ciekawych przetacznikowców
Uprawa i wymagania
Przetacznikowiec 'Red Arrows' to roślina nietrudna w uprawie, zadowala się przeciętną glebą ogrodową, umiarkowanie wilgotną i przepuszczalną. Preferuje stanowiska od słonecznych po półcieniste. W okresie suszy wymaga podlewania. To bylina odporna na mróz. Pomimo wzniesionego pokroju nie wymaga podpór.
Gdzie posadzić?
Ta ciekawa i efektowna odmiana przetacznikowca wirginijskiego dobrze komponuje się z różnymi bylinami w ogrodach angielskich i naturalistycznych. Nadaje się do tworzenia kompozycji na rabatach bylinowych.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl |