Logo
Logo

Paprotnik szczecinkozębny 'Proliferum'

Początki ewolucji paprotników sięgają 400 milionów lat, są to jedne z najstarszych ewolucyjnie roślin, które opanowały ląd. Współcześnie występujące na świecie paprotniki mają nieduże rozmiary w porównaniu do roślin drzewiastych, ale są potomkami prawdziwych olbrzymów – widłaków, skrzypów i paproci, które w czasach dewonu i karbonu osiągały do 30 m wysokości. To z ich szczątków powstały pokłady węgla kamiennego.

Poznaj paprotnik szczecinkozębny 'Proliferum' – niezwykłą paproć, która ma zimozielone liście i doskonale sprawdza się w zacienionych miejscach oraz nad zbiornikami wodnymi.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie sadzić?

Pod względem możliwości zastosowania paprotników do celów dekoracyjnych w parkach i ogrodach, największe znaczenie mają paprocie, które tworzą bardzo ciekawie zbudowane, ozdobne liście, na wiosnę rozwijające się w formie pastorału.

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) ‘Proliferum’  jest wartym uwagi gatunkiem, który można bez problemu uprawiać na terenie całego kraju. To zimozielona paproć, która tworzy płaskie rozety dekoracyjnych, ażurowych liści. Wyrastają one z grubych, podziemnych kłączy.

 
Paprotnik szczecinkozębny Polystichum setiferum Proliferum w ogrodzie Fot. Grzegorz Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Ta roślina dorasta do 40 cm wysokości i około 1 m szerokości. Blaszki liściowe paprotnika szczecinkozębnego 'Proliferum' są wydłużone, w zarysie lancetowate, mają do 0,5 m długości i do 15 cm szerokości, są złożone, potrójnie pierzaste. Osadki liści pokrywają brązowe łuski.

Drobne listki tworzące liść złożony są drobne, grube, ząbkowane, równomiernie ułożone w jednej płaszczyźnie po obu stronach osadek, na wzór rybiego szkieletu. Najmłodsze liście są jasnozielone, starsze liście ciemnozielone i błyszczące.

Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania

Uprawa i wymagania

Paprocie są grupą roślin o niewielkich, aczkolwiek specyficznych wymaganiach uprawowych. Poza nielicznymi wyjątkami preferują miejsca cieniste i wilgotne, gleby próchniczne, zasobne w materię organiczną i wodę.

Ta grupa roślin nie tworzy nasion; paprocie są sporofitami rozmnażającymi się przez zarodniki. Drobne jak pył zarodniki powstają w umieszczonych na liściach zarodniach i są roznoszone przez wiatr. Kiełkują w samodzielne roślinki będące drugim pokoleniem, gametofitem, ale zwykle o bardzo niewielkich rozmiarach, np. wielkości paznokcia.

Na gametoficie tworzą się komórki płciowe, które po połączeniu (niezbędna do tego jest woda – dlatego paprocie zasiedlają stanowiska wilgotne lub podmokłe) rozwijają się w nowy sporofit.

Gdzie posadzić?

Paprotnik szczecinkozębny ‘Proliferum’ doskonale będzie rósł w cieniu drzew i wysokich krzewów, od północnej strony budynków oraz nad brzegami strumieni i oczek wodnych.

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl

Autor
Paprotnik szczecinkozębny 'Proliferum'
Paprotnik szczecinkozębny 'Proliferum'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi