Logo
Logo

Runianka japońska ‘Variegata’

Runianka japońska należy do rodziny bukszpanowatych. Naturalnie występuje w Japonii i na Sachalinie, gdzie porasta ocienione górskie stoki. W Europie pojawiła się w drugiej połowie XIX wieku. Jednym z mniej znanych kultywarów ogrodowych tego gatunku jest odmiana ‘Variegata’ o biało obrzeżonych liściach.

Dowiedz się, gdzie posadzić tę ciekawą odmianę runianki i jakie ma wymagania. Poznaj jej wyjątkowe zastosowanie w ogrodzie.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie sadzić?

Runianka japońska to niska, zwarta krzewinka o zawsze zielonych liściach. Rozrasta się dzięki podziemnym rozłogom, ale nie jest ekspansywna. Pędy rośliny są nagie, zielone i mięsiste, dorastają do 20 centymetrów wysokości.

Pojedyncze, odwrotnie jajowate listki runianki są zebrane na wierzchołkach pędów w skupiny, przypominające rozety. Liście u podstawy są klinowate, zaś na wierzchołkach grubo ząbkowane, mięsiste, nagie, ciemnozielone.

Runianka japońska (Pachysandra terminalis) ‘Variegata’ ma liście srebrzystozielone, matowe, na brzegach z białym marginesem o nieregularnej szerokości. Drobne, białe kwiaty rozwijają się w maju i są zebrane w szczytowe, wyprostowane, kłosokształtne grona, do pięciu centymetrów długości. Owoce bardzo rzadko zawiązują się w naszym klimacie, są to kuliste, białe pestkowce.

 
zimozielona runianka japońska Pachysandra terminalis Variegata w ogrodzie
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i wymagania

Runianka preferuje żyzne, próchnicze, wilgotne gleby z dobrym drenażem. Najlepiej rośnie w miejscach półcienistych i cienistych. Nie wymaga nawożenia, podlewania ani odchwaszczania (zwarty dywan nie pozwala na rozwój chwastów), ponadto jest w pełni mrozoodporna.

Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania

Gdzie posadzić?

Ponieważ runianka japońska zachowuje walory dekoracyjne przez cały rok jest często stosowana w zieleni parkowej i osiedlowej.

Doskonale zadarnia trudne tereny pod koronami drzew i dużych krzewów oraz wszędzie tam, gdzie ze względu na niedostatek światła trudno utrzymać inne rośliny.

Ta mało znana, ale cenna roślina najlepiej prezentuje się sadzona w dużych grupach, tworzących wyraziste plamy, dzięki białemu obrzeżeniu liści nieco rozjaśniające kompozycje. Ciekawie wygląda przy brzegach ścieżek, ogrodowych alejek albo nad brzegami strumieni.

Jest niezastąpiona przy umacnianiu ocienionych zboczy – stabilizuje je, chroniąc glebę przed erozją i rozmywaniem w trakcie obfitych opadów deszczu. Nadaje się do tworzenia bylinowych kwietników, komponując się m.in. z funkiami, pragnią syberyjską oraz ułudką wiosenną. Z powodzeniem może być uprawiana w dużych pojemnikach na tarasach i balkonach.

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl

Autor
Runianka japońska ‘Variegata’
Runianka japońska ‘Variegata’
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny