Teraz w Kauflandzie prymule są w megapromocji. Dobrze się czują tylko w takim miejscu, większość robi błąd

Białe prymule w doniczce na tle innych kolorów

Nie ma chyba osoby, która nie znałaby prymulek. Zasilają regały z roślinami już od połowy lutego. Stają się coraz popularniejsze ze względu na swoje niewielkie rozmiary oraz mnogość kolorów. Nadają się do mniejszych pomieszczeń i mieszkań, takich jak kawalerki. To idealne rośliny zwłaszcza dla tych, którzy cenią rośliny za różnorodność ich kwiatów. Tutaj nie możemy narzekać na nudę, gdyż znajdziemy odcienie pomarańczu, białego, fioletu, różu czy burgundu. Najlepiej rozpowszechnionym jest pierwiosnek bezłodygowy, który bardzo często pojawia się w kwiaciarniach, oraz wyżej wymienionych dyskontach.

Posłuchaj
00:00
10

Niektórzy jednak twierdzą, ze są to rośliny jednorazowe. To nieprawda - urocze byliny, które przy prawidłowej pielęgnacji potrafią zdobić swoje stanowisko przez dłuższy czas. Warto wybierać je parami lub w większych grupkach i tworzyć kompozycje w doniczce. To jedna z wdzięczniejszych roślin, którą możemy rozmnażać na 3 różne sposoby - począwszy od nasion, poprzez kępki czy podział korzeniowy. Ten ostatni należy do najchętniej stosowanego i udanego. Wielokrotnie tak robiłam i teraz mogę pochwalić się odmianami, które już rzadko widzę w sklepach ogrodniczych.

Dorodne prymulki pojawiły się w supercenie w Kauflandzie. Nie popełniajcie tego 1 błędu przy stanowisku

W Kauflandzie widziałam, ze pojawiły się nowe pierwiosnki bezłodygowe. Piękne i okazałe kwiatostany to nie jedyny wyznacznik, który sprawia, że będą zdrowe i obfite. Sprawdzajmy koniecznie stan liści oraz to czy nie pojawiły się drobne plamki czy wyschnięcia. Niekiedy obawiam się, gdy widzę latające wokół dorosłe osobniki ziemiórek.

Wiem, że z łatwością mogę przesadzić roślinę do nowego podłoża, jednak przestrzegam, bo wielokrotnie już zniechęciło mnie to do zakupu. Po przyniesieniu prymulek do domu stawiacie je zwykle na parapecie lub na stole, by móc je podziwiać przez cały dzień?

Muszę was nieco zdziwić, To najczęściej popełniany błąd wśród domowych ogrodników. Pierwiosnki uwielbiają zacienione i chłodne miejsca. Jeżeli decydujecie się na trzymanie ich w domu, koniecznie uciekajcie z nimi z daleka od grzejników. Dobrze będą się czuły na zacienionym tarasie lub na balkonie, gdy temperatura jest już na plusie.

Wyróżniamy kilka pierwiosnków, które najczęściej pojawiają się w naszych ogrodach oraz terenach wiejskich: pierwiosnek bezłodygowy, pierwiosnek omszony, pierwiosnek wyniosły, pierwiosnek gruziński i pierwiosnek japoński.

Czy prymule można sadzić do gruntu i jak to robić?

Prymule można jak najbardziej sadzić do gruntu. Wielokrotnie, po zakupie większej ilości pierwiosnków bezłodygowych, przesadzałam je do gruntu. Zdobią do dzisiaj moje rabaty, gdzie znajduje się clematis, hortensja bukietowa oraz azalie. Upodobały sobie to miejsce na tyle, że mają coraz dorodniejsze liście.

Otrzymują nieco rozproszone światło dzięki zacienieniu, które robią wyższe i bardziej rozgałęzione rośliny. Po zakupie rośliny na wiosnę, możecie zdecydować się na przesadzenie już w połowie marca. Będzie miała dzięki temu idealne warunki do rozrostu w kolejnych latach.

Zadbajcie przede wszystkim o próchnicze podłoże oraz przepuszczalne - w ten sposób zauważycie szybsze efekty swoich działań. Jak pamiętacie, nie lubią być narażone na bezpośrednie promienie słoneczne, dlatego też, gdy zauważycie pierwsze poparzenia, nasadźcie rośliny tworzące cień. 

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: i Marzi / AdobeStock

Obserwuj
Autor
Ewa Kwiatkowska Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia, która dzieli się swoją pasją do uprawy roślin i sprawdzonymi poradami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści