Sośnica japońska

sośnica japońska Sciadopitys verticillata Fot. Grzegorz Falkowski ZSzP

Sośnica japońska to zimozielone drzewo o wyjątkowo oryginalnym ulistnieniu – grubych igłach zwracających uwagę głęboką, ciemnozieloną barwą oraz charakterystycznym, piętrowym ułożeniem na pędach. Jest to gatunek endemiczny, występujący naturalnie w Japonii na wyspach Honsiu (południowa część), Sikoku i Kiusiu, gdzie osiąga imponujące rozmiary 30-40 m wysokości.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
9
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Sośnica japońska (Sciadopitys verticillata) do Europy została sprowadzona w 1861 roku i zaczęto uprawiać ją jako roślinę ozdobną; jednak nigdy nie była sadzona masowo. Ze względu na egzotyczny wygląd sośnicę japońską zalicza się do tzw. biżuterii ogrodowej – grupy gatunków i odmian roślin stosowanych w niewielkiej liczbie, w miejscach eksponowanych, służących wzbogaceniu kompozycji o element skupiający uwagę.

Sośnica japońska tworzy wyraźny pień przewodni, od którego odchodzą liczne, wzniesione gałęzie boczne. Drzewo przyjmuje formę regularnego stożka, u starszych egzemplarzy korona staje się bardziej cylindryczna.

Sośnica japońska rośnie powoli, osiągając po 10 latach uprawy około 1 m wysokości. Najwyższy egzemplarz w Polsce, rosnący w Arboretum w Wojsławicach, ma już ponad 15 m wysokości.

sośnica japońska Sciadopitys verticillata Fot. Grzegorz Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Młode pędy sośnicy są pokryte cienką korą w słomkowym kolorze, która na pniu i starszych gałęziach brązowieje, grubieje i z wiekiem łuszczy się długimi płatami. Sośnica japońska wytwarza dwa rodzaje igieł. Jedne z nich są drobne, łuskowate, brązowe, ściśle przylegają do gałęzi.

Ozdobą sośnicy japońskiej są jednak soczyście ciemnozielone, grube, błyszczące igły zebrane po 20-30 w parasolowatych okółkach na szczytach pędów. To właśnie ze względu na ich osobliwe ułożenie w języku angielskim roślina nosi nazwę „umbrella pine”. Igły te mają do 15 cm długości, są zrośnięte po dwie, od spodu mają dwa białe pasy. Co ciekawe pod względem budowy anatomicznej bardziej przypominają pędy, niż liście.

Sośnica japońska jest gatunkiem rozdzielnopłciowym jednopiennym. Jajowate, szarobrązowe szyszki dojrzewają w drugim roku po kwitnieniu, osiągają 10 cm długości i 5 cm średnicy.

sośnica japońska Sciadopitys verticillata Fot. Grzegorz Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i wymagania

W krajowej literaturze dendrologicznej gatunek ten opisywany jest jako wymagający, trudny w uprawie w naszych warunkach klimatycznych, wrażliwy na mróz. Niemniej obserwacje z ostatnich 20-30 lat pozwalają wyciągać nieco odmienne wnioski – sośnica japońska całkiem dobrze sprawdza się w uprawie nie tylko w najcieplejszych regionach Polski, na Dolnym Śląsku i Pomorzu Zachodnim, ale też na zachodzie i w centrum kraju.

Dzięki szkółkom i centrom ogrodniczym, oferującym kompaktowe odmiany o niedużych rozmiarach i wolnym tempie wzrostu, gatunek ten powoli zyskuje na popularności.

Sośnica japońska preferują gleby żyzne, wilgotne, o kwaśnym odczynie, stanowiska półcieniste lub lekko ocienione. W chłodniejszych rejonach kraju, w przypadku zapowiedzi silnych spadków temperatury zimą, wymaga okrycia, co dzięki niewielkim rozmiarom nie jest kłopotliwe.

Gdzie posadzić?

Na wschodzie kraju rośliny można uprawiać w pojemnikach, które na zimę przenosi się do widnych, nieogrzewanych pomieszczeń. Jest to jeden z najciekawszych gatunków iglastych, ciekawostka dendrologiczna oraz roślina kolekcjonerska, która pomimo teoretycznie niepełnej odporności mrozowej dosyć dobrze sprawdza się w naszym klimacie i z pewnością zasługuje na szerszą popularyzację i upowszechnienie.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Powiązane rośliny

Sośnica japońska 'Mr. Bean' Sciadopitys verticillata

Sośnica Sciadopitys verticillata

Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści