Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane odmiany

Sośnica (Sciadopitys) to rodzaj zimozielonych drzew i jest jedynym należącym do rodziny sośnicowatych (Sciadopityaceae). Grupę tą reprezentuje tylko jeden gatunek – sośnica japońska, która w środowisku naturalnym występuje wyłącznie w Japonii.

Sośnica w naturze dorasta do 40 m wysokości, a w klimacie umiarkowanym (w tym i w Polsce) zaledwie do 7-8 m. Ma początkowo ma pokrój stożkowaty, później cylindryczny. Kora jest czerwonawo brązowa i łuszczy się płatami. Igły sośnic są charakterystyczne – grube (wrażenie pękatych), długie (do 14 cm), podwójne, ułożone na pędach okółkowo i o zaokrąglonym końcu.

Sośnica kwitnie wczesną wiosną, w kwietniu i na początku maja. Szyszki są jajowate, brązowe o długości ok. 8 cm.

Wymagania i uprawa

Sośnicę powinno się sadzić na stanowisku słonecznym, ciepłym, osłoniętym od wiatru. Lubi podłoża gliniasto-próchnicze, lekko wilgotne o odczynie od kwaśnego po obojętny. Jest wrażliwa na mróz, dlatego zaleca się osłaniać ją na zimę i nie uprawiać w chłodnych regionach kraju.

Roślina przez cały okres uprawy powinna być podlewana, gdyż źle znosi przesuszenie. Warto również ściółkować podłoże. Wymaga dużej wilgotności powietrza – w letnie wieczory oprócz podlewania warto ją zraszać. Drzewo można nawozić nawozami mineralnymi o spowolnionym działaniu lub nawozami organicznymi.

Zastosowanie

Sośnica japońska to ciekawostka dendrologiczna, którą można polecić bardziej doświadczonym ogrodnikom. Roślina posiada niesztampowy wygląd, dzięki czemu nadaje ogrodowi oryginalności. Dobrze wygląda w ogrodach wrzosowych oraz orientalnych. Warto sadzić ją pojedynczo, jako wyeksponowany soliter.

Odmiany

  • 'Gold Stuck' – o żółtych igłach
  • 'Grüne Kügel' – o jajowatym pokroju, wolno rosnąca
  • 'Compacta' – karłowa, o kulistym pokroju
  • 'Mr. Bean' – polska odmiana sośnicy japońskiej o bardzo długich igłach


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcia: Katarzyna Jeziorska, iVerde