Sośnica (Sciadopitys) to rodzaj zimozielonych drzew i jest jedynym należącym do rodziny sośnicowatych (Sciadopityaceae). Grupę tą reprezentuje tylko jeden gatunek – sośnica japońska, która w środowisku naturalnym występuje wyłącznie w Japonii.
Sośnica w naturze dorasta do 40 m wysokości, a w klimacie umiarkowanym (w tym i w Polsce) zaledwie do 7-8 m. Ma początkowo ma pokrój stożkowaty, później cylindryczny. Kora jest czerwonawo brązowa i łuszczy się płatami. Igły sośnic są charakterystyczne – grube (wrażenie pękatych), długie (do 14 cm), podwójne, ułożone na pędach okółkowo i o zaokrąglonym końcu.
Sośnica kwitnie wczesną wiosną, w kwietniu i na początku maja. Szyszki są jajowate, brązowe o długości ok. 8 cm.
Wymagania i uprawa
Sośnicę powinno się sadzić na stanowisku słonecznym, ciepłym, osłoniętym od wiatru. Lubi podłoża gliniasto-próchnicze, lekko wilgotne o odczynie od kwaśnego po obojętny. Jest wrażliwa na mróz, dlatego zaleca się osłaniać ją na zimę i nie uprawiać w chłodnych regionach kraju.
Roślina przez cały okres uprawy powinna być podlewana, gdyż źle znosi przesuszenie. Warto również ściółkować podłoże. Wymaga dużej wilgotności powietrza – w letnie wieczory oprócz podlewania warto ją zraszać. Drzewo można nawozić nawozami mineralnymi o spowolnionym działaniu lub nawozami organicznymi.
Zastosowanie
Sośnica japońska to ciekawostka dendrologiczna, którą można polecić bardziej doświadczonym ogrodnikom. Roślina posiada niesztampowy wygląd, dzięki czemu nadaje ogrodowi oryginalności. Dobrze wygląda w ogrodach wrzosowych oraz orientalnych. Warto sadzić ją pojedynczo, jako wyeksponowany soliter.
Odmiany
- 'Gold Stuck' – o żółtych igłach
- 'Grüne Kügel' – o jajowatym pokroju, wolno rosnąca
- 'Compacta' – karłowa, o kulistym pokroju
- 'Mr. Bean' – polska odmiana sośnicy japońskiej o bardzo długich igłach
Zdjęcia: Katarzyna Jeziorska, iVerde