Zadrzewnia bezogonkowa 'Butterfly'

zadrzewnia bezogonkowa Diervilla sessilifolia Butterfly fot. Grzegorz Falkowski ZSzP

Zadrzewnia (Diervilla) to rodzaj botaniczny zaliczany do rodziny przewiertniowatych, blisko spokrewniony z krzewuszkami. Zaliczają się do niego jedynie cztery gatunki krzewów, trzy występujące naturalnie w Ameryce Północnej, głównie w Kanadzie i USA, oraz jeden gatunek mieszańcowy.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
14
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

W ostatnich latach, dzięki uzyskaniu interesujących odmian ogrodowych, zadrzewnie zaczynają pojawiać w ogrodach prywatnych oraz zieleni publicznej. Krzewy te są doskonale przystosowane do warunków klimatycznych Polski.

Wśród ich zalet, poza oczywistymi walorami dekoracyjnymi, na podkreślenie zasługują wysoka zdrowotność krzewów, właściwie nie obserwuje się na nich występowania szkodników czy chorób, oraz niewielkie wymagania uprawowe.

Zaletą zadrzewni jest też długotrwałe i obfite kwitnienie. Kwiaty produkują nektar stanowiący pożytek dla licznych grup owadów zapylających. Wraz z buddleją Davida stanowią prawdziwą stołówkę dzikich pszczół, trzmieli, motyli i ciem.

Zadrzewnia bezogonkowa (Diervilla sessilifolia) ‘Butterfly’ dorasta do 1,5 m wysokości. Jej cechą charakterystyczną jest brak ogonków liściowych – liście siedzą na łodygach, do tego młode liście są brązowe i od spodu błyszczące. Roślina tworzy też większe i liczniejsze kwiaty w porównaniu do innych zadrzewni. Żółte kwiaty o wąskiej rurce i dwuwargowym brzegu tworzą się na szczytach pędów, są zebrane w drobne kwiatostany.

Zobacz więcej ciekawych zadrzewni

Uprawa i wymagania

Zadrzewnia bezogonkowa ‘Butterfly’ jest roślina łatwą w uprawie, mrozoodporną, niewybredną w stosunku do podłoża.

Jedynym zabiegiem, który warto wykonać co roku na wiosnę, jest przycinanie wszystkich pędów na wysokości 20-30 cm od ziemi. Dzięki temu rośliny pozostaną zwarte, wytworzą liczne młode pędy i obficie zakwitną.

Krzewy dobrze rosną na przeciętnej ziemi ogrodowej, na stanowiskach słonecznych i półcienistych. Do tego tolerują suszę, zasolenie podłoża i zanieczyszczone powietrze miejskie. Cięcie krzewów po kwitnieniu stymuluje rośliny do zawiązywania kolejnych pąków kwiatowych.

Gdzie posadzić?

Zadrzewnie doskonale sprawdzają się sadzone w ogrodach przydomowych, na działkach, cmentarzach. Posadzone w grupie mogą pełnić rolę niewysokich krzewów okrywowych. Są cennymi roślinami do stosowania w przestrzeni miejskiej, sprzyjają utrzymaniu bioróżnorodności.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści