Logo
Logo
13
Okazje

Ogród społecznościowy na warszawskiej Woli

W Warszawie na Woli po raz kolejny zakwita i wypełnia się życiem wspólny kawałek zieleni – to ogród społecznościowy, w którym okoliczni mieszkańcy mogą siać, uprawiać i pielęgnować zioła, warzywa oraz kwiaty.

 

Ogród Wola

Jest to obszar tworzony przez lokalną społeczność, aktywistów i amatorów ogrodnictwa, którzy wspólnie zagospodarowali niefunkcjonującą przestrzeń, tworząc nowe miejsce spotkań, wypoczynku i wymiany doświadczeń. W Warszawie jest blisko 30 tego typu miejsc, nazywanych ogrodami społecznościowymi – na wspólnym kawałku, każdy kto chce, może siać i uprawiać rośliny, aby później korzystać z ich dóbr.

Bardzo chętnie angażujemy się w inicjatywy, które mogą pozytywnie wpłynąć na życie okolicznych mieszkańców. Ogród Wola wpisuje się w lokalny krajobraz, jest źródłem inspiracji i miejscem spotkań naszych sąsiadów. W tym roku razem z Fundacją Kulturotwórczą Grupa w Działaniu planujemy wiele aktywności na świeżym powietrzu, związanych bezpośrednio z pielęgnacją roślin i relaksem, ale także edukacją na temat ogrodów, miasta i architektury. – Kamila Popławska-Bernatowicz, Marketing Manager Wola Parku

Ogród Wola powstał z inicjatywy Fundacji Pracowni Dóbr Wspólnych, we współpracy z centrum handlowym Wola Park. Miejsce to odwołuje się do tradycji istniejących kiedyś na tym terenie Zakładów Ogrodniczych C.H. Ulrychów, których historia sięga połowy XIX wieku. To m.in. tutaj istniały kiedyś ogromne szklarnie, szkółki ogrodnicze, oraz ogród pokazowy w stylu angielskim i ananasarnia.

Idea ogrodów społecznościowych

Idea ogrodów społecznościowych jest prężnie rozwijana na całym świecie. Jednym z najbardziej znanych miejsc tego typu jest berliński Prinzessinengarten, który powstał na terenie poprzemysłowego gruzowiska. Ogród miejski, który został założony w 2009 roku stał się popularnym miejscem, w którym można nie tylko uprawiać rośliny, ale także wypocząć i pysznie zjeść w restauracji, w której serwowane są posiłki powstałe z warzyw i owoców wyhodowanych przez tworzącą go społeczność. Ogród Wola czerpie z tych doświadczeń.

Nasz ogród to miejsce, w którym można relaksować się, jednocześnie robiąc coś pożytecznego dla siebie i środowiska. W tym roku zaplanowaliśmy szereg spotkań edukacyjnych, podczas których będziemy uczyć się pielęgnacji roślin, a także rozmawiać na temat zieleni i naszego miasta. Ogród Wola jest ważnym elementem miejskiego krajobrazu, o czym świadczy duże zainteresowanie okolicznych mieszkańców w tą inicjatywę – Martyna Ciszewska, architektka krajobrazu i Prezes Zarządu Fundacji Grupa w Działaniu.

Każdy może wziąć udział w bezpłatnych zajęciach organizowanych na terenie ogrodu. Poza inspirującymi warsztatami kreatywnymi, zaplanowano także edukacyjne cykle dla najmłodszych. W sezonie 2019 będą się też odbywać zajęcia ze stolarstwa, kreatywnego pisania, tworzenia sitodruku, drzeworytów i olejków eterycznych.

2019-05-20

Zdjęcia tytułowe: Ogród Wola

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Warto przeczytać
Lista zakupów


NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu