Gdzie w Warszawie szukać ogrodów społecznościowych?
Ogród Wola!
Jest to obszar tworzony przez lokalną społeczność, aktywistów i amatorów ogrodnictwa, którzy wspólnie zagospodarowali niefunkcjonującą przestrzeń, tworząc nowe miejsce spotkań, wypoczynku i wymiany doświadczeń. W Warszawie jest blisko 30 tego typu miejsc, nazywanych ogrodami społecznościowymi – na wspólnym kawałku, każdy kto chce, może siać i uprawiać rośliny, aby później korzystać z ich dóbr.
Ogród Wola powstał z inicjatywy Fundacji Pracowni Dóbr Wspólnych, we współpracy z centrum handlowym Wola Park. Miejsce to odwołuje się do tradycji istniejących kiedyś na tym terenie Zakładów Ogrodniczych C.H. Ulrychów, których historia sięga połowy XIX wieku. To m.in. tutaj istniały kiedyś ogromne szklarnie, szkółki ogrodnicze, oraz ogród pokazowy w stylu angielskim i ananasarnia.
Idea ogrodów społecznościowych
Po co i dla kogo?
Idea ogrodów społecznościowych jest prężnie rozwijana na całym świecie. Jednym z najbardziej znanych miejsc tego typu jest berliński Prinzessinengarten, który powstał na terenie poprzemysłowego gruzowiska. Ogród miejski, który został założony w 2009 roku stał się popularnym miejscem, w którym można nie tylko uprawiać rośliny, ale także wypocząć i pysznie zjeść w restauracji, w której serwowane są posiłki powstałe z warzyw i owoców wyhodowanych przez tworzącą go społeczność. Ogród Wola czerpie z tych doświadczeń.
Każdy może wziąć udział w bezpłatnych zajęciach organizowanych na terenie ogrodu. Poza inspirującymi warsztatami kreatywnymi, zaplanowano także edukacyjne cykle dla najmłodszych. W sezonie 2019 będą się też odbywać zajęcia ze stolarstwa, kreatywnego pisania, tworzenia sitodruku, drzeworytów i olejków eterycznych.
2019-05-20
Zdjęcia tytułowe: Ogród Wola