Resztki roslinne i domowe odpadki organiczne warto zbierać i przerabiać na kompost. Otrzymany w ten sposób naturalny nawóz jest niezastapiony w użyźnianiu gleby w ogrodzie.
Ważne jest regularne koszenie trawnika (najlepiej co 3-4 dni lub raz w tygodniu). Ważne, by zabieg ten wykonywać w bezdeszczowe dni i wstrzymywać się z nim w okresach suszy.
Można przycinać rośliny kwitnące wiosną, takie jak wczesne gatunki i odmiany tawuł, jaśminowce, krzewuszki itd.. Systematycznie też usuwamy przekwitłe kwiatostany krzewów oraz bylin.