Resztki roslinne i domowe odpadki organiczne warto zbierać i przerabiać na kompost. Otrzymany w ten sposób naturalny nawóz jest niezastapiony w użyźnianiu gleby w ogrodzie.
Ważne jest regularne koszenie trawnika (najlepiej co 3-4 dni lub raz w tygodniu). Ważne, by zabieg ten wykonywać w bezdeszczowe dni i wstrzymywać się z nim w okresach suszy.
Zbierajmy kwiaty na suche bukiety. Rośliny zbiera się w pogodny dzień (nie wilgotny), w godzinach popołudniowych. Suszy się je w luźnych, zawieszonych pęczkach, w przewiewnym, ciemnym pomieszczeniu.