Błędy w uprawie róż | Sprawdź, co robisz źle!

Róże mają dość duże wymagania i wymagają solidnej opieki. Zdarza się jednak, że nadgorliwością można im bardziej zaszkodzić niż pomóc. Jakie błędy popełniane są najczęściej?

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
26
Spis treści
Na co zwrócić uwagę, żeby róże pięknie kwitły i nie chorowały? Jak uniknąć błędów w nawożeniu róż? Jak to robić prawidłowo? Jak podlewać krzewy, by nie zaszkodzić różom? Jak przycinać róże bez błędów?

Błędy w uprawie róż | Na co zwrócić uwagę, żeby róże pięknie kwitły i nie chorowały?

Uprawa róż może być trudna, ponieważ rośliny te wymagają odpowiedniego nawożenia, przycinania i podlewania, a także ochrony przed chorobami i szkodnikami. Poniżej przedstawiam kilka najczęstszych błędów popełnianych podczas uprawy róż.

Błędy w nawożeniu róż

Chociaż róże mają dość duże potrzeby nawozowe, nie można w tym temacie przesadzać. Bogate nawożenie nie jest rozwiązaniem wszelakich problemów. Wbrew przeciwnie – nadmiar nawozów może wpłynąć niekorzystnie na jakość gleby (zasolenie). Dlatego róże powinno się nawozić rozsądnie – z uwzględnieniem grup do jakich należą, pory roku oraz parametrów gleby. W każdym z przypadków dobrze sprawdzają się nawozy organiczne, które oprócz dostarczenia składników pokarmowych zwiększają produkcję próchnicy. Błędem jest także zbyt wczesne (marzec) oraz późne (wrzesień, październik) nawożenie. Ostatnie zabiegi wykonuje się w lipcu.
► Dowiedz się więcej o nawożeniu róż

Błędy w podlewaniu róż

Róża nie lubi zarówno przesuszenia (traci liście, kwitnienie jest słabe) jak i nadmiaru wody (choroby grzybowe). Dlatego trzeba umiejętnie to wyważyć. Krzewy (a w zasadzie ich korzenie) przed sadzeniem włożyć do pojemnika z wodą na kilka godzin. Niekorzystne dla roślin jest także moczenie nadziemnych części w czasie podlewania. To istotne, aby unikać polewania wodą róż, np.: przy użyciu węża ogrodowego czy konewki. W ciepłe, upalne dni zmoczone liście mogą ulec oparzeniu, w dodatku zwiększa się ryzyko porażenia przez choroby.
► Dowiedz się więcej o podlewaniu róż

Błędy w cięciu róż

Cięcie róż wbrew ozorom nie jest tak trudne, jednak jest bardzo często źle wykonywane lub całkowicie pomijane. Metoda i termin cięcia (z reguły wiosna) zależą od grupy, do jakiej należy konkretna odmiana. Niewłaściwym cięciem można zniszczyć krzew lub całkowicie nie dopuścić do kwitnienia. Pędy trzeba przycinać ostrym narzędziem, by uniknąć chorób.
►Dowiedz się więcej o przycinaniu róż


Tekst: Michał Mazik, zdjęcie: Alois Grundner/Pixabay


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Obserwuj
Autor
Michał Mazik Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści