Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2019
1
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

Jak uprawiać azalię w ogrodzie i w doniczce?

Kwitnąca azalia dostarcza mnóstwo radości. Posadź ją w ogrodzie lub w doniczce, by już od maja cieszyć się kaskadą kwiatów. Dowiedz się, jak ją uprawiać.

Azalia (Azalea) to roślina ogrodowa o wielu obliczach. Wygląda fantastycznie w prawie każdym ogrodzie, od hiperminimalistycznego po naturalny. Kwitnie obficie i elegancko – w maju i czerwcu roślina jest obsypana romantycznymi kwiatami w kolorze białym, różowym, czerwonym lub bordowym, ale są też odmiany z dwukolorowymi kwiatami.

Kształt azalii jest tak różnorodny jak paleta kolorów kwiatów: od standardowego krzewu do drzewa-lizaka lub rośliny w kształcie piramidy. Kwiaty również są zróżnicowane: duże i małe, podwójne i pojedyncze. Co ciekawe, spotkasz też azalie o jasnozielonych lub „czarnych” liściach.

Azalie istnieją od 70 milionów lat. Rośliny pochodzą z Japonii i Chin. Znanych jest ponad 150 gatunków azalii. Są one spokrewnione z rodendronami (Rhododendron) i należą do rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Nazwa botaniczna azalii pochodzi od greckiego słowa azeleos, co oznacza „suchy” i odnosi się do drzewiastych gałęzi rośliny.

azalia w doniczce fot. Flower Council Holland kwiaty azalii fot. Flower Council Holland

Uprawa i pielęgnacja

  • W ogrodzie
    Azalia to roślina odporna na mróz, która preferuje półcieniste miejsce w ogrodzie, jako że gleba jest tu zwykle nieco bardziej wilgotna. Azalię sadzimy głęboko: dołek powinien być dwukrotnie większy i szerszy od bryły korzeniowej.
  • W doniczce
    Można ją także uprawiać w pojemnikach, np. na tarasie lub na balkonie. W takim wypadku trzeba jej zapewnić odprowadzanie wody (otwór odpływowy w donicy).

Tekst i zdjęcia: Flower Council Holland

Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Nowe treści
Wieści z branży

 

Remont ogrodu
Temat miesiąca
Remont ogrodu
Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 34, Sentencja nr:6
Tydzień 34, Sentencja nr:6
Czyścimy kwiaty balkonowe w skrzynkach i donicach, aby przedłużyć ich kwitnienie. Usuwamy uschnięte liście i przekwitnięte kwiatostany. Podlewamy i nawozimy rośliny regularnie.
Tydzień 34, Sentencja nr:5
Tydzień 34, Sentencja nr:5
W sierpniu należy zakończyć nawożenie drzew i krzewów nawozami azotowymi, aby gałązki zdążyły zdrewnieć przed nadejściem zimy.
Tydzień 34, Sentencja nr:3
Tydzień 34, Sentencja nr:3
Pod koniec miesiąca po raz ostatni przycinamy krzewy (glicynia, jaśminowiec, żylistek) i krzewinki, które zakończyły już kwitnienie, aby ich pędy zdążyły zdrewnieć przed zimą.
Tydzień 34, Sentencja nr:2
Tydzień 34, Sentencja nr:2
Z tegorocznych pędów krzewów iglastych (cyprysiki, jałowce, żywotniki) pobieramy sadzonki. W tym celu trzeba oderwać końcówki pędów o długości 6-10 cm (powinny one obejmować piętkę, czyli fragment starszego pędu). Po zanurzeniu sadzonki w ukorzeniaczu umieszcza się ją w doniczce z torfem.
Tydzień 34, Sentencja nr:1
Tydzień 34, Sentencja nr:1
W przypadku obniżenia się poziomu wody w stawie i braku prognozy na opady uzupełnijmy jej niedobór. Zmącenia wody unikniemy stawiając na dnie stawu wiadro z umieszczoną w nim końcówką węża ogrodowego.
Twoja strona ogrodu