Logo
Logo

Jakie rośliny są wrażliwe na wiosenne przymrozki? Jak chronić przed i jak ratować po?

Każdy ogrodnik wie, że wiosenne przymrozki mogą być zgubne dla wielu roślin. Mimo że powietrze zaczyna powoli się ocieplać, niespodziewane spadki temperatury w nocy lub wczesnym rankiem mogą wyrządzić szkody roślinom, które już rozpoczęły swoją wegetację. Artykuł ten oferuje wyczerpujące informacje na temat roślin szczególnie wrażliwych na przymrozki, metod ich ochrony przed nimi oraz sposobów na pomoc roślinom, które już doznały szkód zimowych. Dowiedz się, jak skutecznie chronić swoje rośliny i zapewnić im zdrowy rozwój przez cały sezon.

Jakie rośliny są najbardziej wrażliwe na wiosenne przymrozki?

Wiosenne przymrozki to dla wielu roślin poważne wyzwanie. Do gatunków szczególnie wrażliwych należą te, które wczesną wiosną rozpoczynają wegetację. W Polsce przymrozki mogą wystąpić nawet pod koniec maja, dlatego istotne jest, aby znać rośliny, które wymagają szczególnej ochrony. Do najbardziej wrażliwych roślin należą:

 • Brzoskwinie - ich kwiaty i młode pędy są bardzo delikatne i łatwo ulegają uszkodzeniom.
 • Hortensje - wczesne pąki kwiatowe mogą zostać zniszczone przez niskie temperatury.
 • Róże - szczególnie nowe odmiany, które mogą być mniej odporne na zimno.
 • Winogrona - pąki kwiatowe są bardzo wrażliwe na przymrozki.
 • Azalie i peonie - wczesne kwitnienie sprawia, że są one narażone na uszkodzenia.
 • Magnolie - ich wczesne i delikatne kwiaty mogą nie przetrwać spadków temperatur.
 • Pelargonie i surfinie - popularne rośliny balkonowe, które mogą być narażone na wiosenne przymrozki ze względu na ich lokalizację na zewnątrz.

Jak skutecznie chronić rośliny przed przymrozkami?

Ochrona roślin przed przymrozkami wymaga odpowiedniego przygotowania. Istnieje kilka skutecznych metod:

 1. Okrywanie roślin - użycie agrowłókniny, folii bąbelkowej, czy specjalnych kapturów ochronnych jest jednym z najpopularniejszych sposobów. Materiały te pomagają utrzymać temperaturę wokół rośliny i chronić ją przed zimnym powietrzem.
 2. Wybór odpowiedniego stanowiska - unikanie sadzenia wrażliwych roślin w zagłębieniach terenu, gdzie zimne powietrze może się kumulować.
 3. Zadymianie - w większych sadach można stosować zadymianie, co pomaga podnieść temperaturę wokół roślin.
 4. Nawożenie - zastosowanie nawozów bogatych w potas może zwiększyć odporność roślin na niskie temperatury.
 5. Podlewanie - podlewanie roślin przed spodziewanym przymrozkiem może pomóc, gdyż wilgotna gleba lepiej zatrzymuje ciepło.

Marta Potoczek - Leniwa niedziela / YouTube


 

Ochrona roślin balkonowych przed przymrozkami

Rośliny balkonowe takie jak pelargonie czy surfinie są szczególnie narażone na przymrozki, gdyż często znajdują się w miejscach narażonych na chłodne noce. Oto kilka sposobów na ich ochronę:

 • Przenoszenie roślin do środka - jeśli jest to możliwe, najlepiej przenieść rośliny balkonowe do wnętrza na noc, zwłaszcza gdy prognozowane są niskie temperatury.
 • Używanie osłon - specjalne osłony balkonowe, takie jak folie lub maty izolacyjne, mogą zabezpieczyć rośliny przed zimnym powietrzem.
 • Okrywanie roślin - lekkie, przepuszczające powietrze tkaniny, takie jak agrowłóknina, mogą być użyte do okrycia roślin na noc.
 • Zacienianie roślin - w dni, kiedy słońce jest szczególnie intensywne po mroźnej nocy, warto zacienić rośliny, aby zapobiec ich przegrzaniu i umożliwić równomierne odzyskiwanie sił.

Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
Przeczytaj także
Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów

Jak ratować rośliny po wiosennych przymrozkach?

Jeżeli mimo zastosowanych środków ochronnych rośliny doznały szkód z powodu przymrozków, ważne jest szybkie i skuteczne działanie. Oto kilka kroków, które można podjąć:

 1. Ocena uszkodzeń - nie wszystkie uszkodzenia są od razu widoczne. Czasami warto poczekać kilka dni, aby zobaczyć, jak roślina reaguje.
 2. Ochrona przed słońcem - uszkodzone rośliny są szczególnie wrażliwe na słońce. Zabezpiecz je, tworząc lekkie zacienienie.
 3. Podlewanie - regularne podlewanie pomoże roślinom się regenerować, jednak należy unikać zalewania.
 4. Ciągła pielęgnacja - uszkodzone rośliny będą wymagały więcej uwagi, zwłaszcza w zakresie nawożenia i ochrony przed chorobami.

Zdjęcie tytułowe: AdobeStock

Autor
Jakie rośliny są wrażliwe na wiosenne przymrozki? Jak chronić przed i jak ratować po?
Jakie rośliny są wrażliwe na wiosenne przymrozki? Jak chronić przed i jak ratować po?
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl