Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
17
Okazje

Kalendarz cięcia roślin ogrodowych

Cięcie roślin przeprowadza się prawie przez cały rok. Zaplanuj zabiegi w swoim ogrodzie z naszym kalendarzem cięcia, by rośliny były nie tylko zdrowe, ale też obficie kwitły i owocowały.

 

Styczeń

W styczniu większość roślin jest zanurzony w spoczynku zimowym. W ogrodach przydomowych nie wykonuje się wtedy raczej żadnych znaczących cieć. Można ewentualnie skorygować kształt niektórych, najbardziej odpornych na uszkodzenia mrozowe drzew i krzewów, znajdujących się w stanie bezlistnym (np. leszczyna).

Luty

W lutym można rozpocząć prześwietlanie i przycinanie drzew owocowych (głównie ziarnkowych – jabłoni i grusz). Zabieg cięcia drzew owocowych należy wykonywać najlepiej w suchy dzień, przy temperaturze nie mniejszej niż -5°C. W ogrodach przydomowych można jednak przełożyć cięcia drzew owocowych nawet na połowę marca.

Marzec i Kwiecień

Od połowy marca i w kwietniu można już przycinać ogrodowe krzewy ozdobne, które kwitną latem, np. tawuły japońskie, krzewuszki, pięciornik, hortensje bukietowe i drzewiaste, budleje, ketmie, róże, a także pnącza ogrodowe, np. wiciokrzewy, powojniki.

Krzewy takie jak np. magnolie, azalie, oczary, perukowce, kaliny, czarny bez nie lubią cięcia, więc lepiej nie ciąć ich bez potrzeby. Ponadto, wiosną nie należy ciąż drzew, które silnie tracą soki („płaczą”), np. brzóz, klonów, orzecha włoskiego.

Czerwiec i lipiec

Większość krzewów kwitnących wiosną najlepiej przyciąć właśnie po zakończeniu kwitnienia. Dlatego w tym czasie można przyciąć np. forsycje, migdałki, bzy lilaki, pigwowce, tamaryszki, porzeczkę krwistą. Jest to dobry czas na formowanie żywopłotów i krzewów, które zakończyły przyrost oraz przycinania przekwitłych kwiatów róż, aby pobudzać je do dalszego kwitnienia.

W lecie (lipiec-sierpień) można także przyciąć drzewa, które silnie „płaczą” wiosną, np. klony i brzozy. W lecie po zbiorze owoców można przycinać również owocowe drzewa pestkowe, głównie wiśnie, czereśnie, śliwy.

Sierpień i Wrzesień

W sierpniu i ostatecznie do połowy września można jeszcze przyciąć zimozielone żywopłoty liściaste i iglaste. Wrzesień to także dobry czas na przycięcie orzecha włoskiego, który intensywnie wydziela soki na wiosnę.

Od końca września nie powinno się już wykonywać żadnych cięć (szczególnie silnych) krzewów i drzew ozdobnych, aby mogły się spokojnie przygotować do spoczynku zimowego i nie były narażone na przemarznięcie po zbyt późnym cięciu na jesień.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe IgorVetushko/Depositphotos

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (10)
Nowe treści
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 37, Sentencja nr:5
Tydzień 37, Sentencja nr:5
Kończymy zbiór warzyw ciepłolubnych, do których należą: dynia, ogórek, papryka czy pomidor.
Tydzień 37, Sentencja nr:4
Tydzień 37, Sentencja nr:4
Warto przegrabić murawę, a jeśli gleba jest zbita, trzeba przeprowadzić wertykulację (nacinanie) i aerację (napowietrzanie) trawnika.
Tydzień 37, Sentencja nr:3
Tydzień 37, Sentencja nr:3
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 37, Sentencja nr:2
Tydzień 37, Sentencja nr:2
Bardzo ważne jest, aby w sierpniu zakończyć nawożenie drzew i krzewów ogrodowych nawozami azotowymi. W przeciwnym razie gałązki mogą nie zdrewnieć przed nadejściem zimy.
Tydzień 37, Sentencja nr:1
Tydzień 37, Sentencja nr:1
Także we wrześniu pamiętajmy o pielęgnacji trawnika: regularnym strzyżeniu (na większej wysokości niż latem) i podlewaniu (w miarę potrzeby)
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu