Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
17
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

Kalendarz cięcia roślin ogrodowych

Cięcie roślin przeprowadza się prawie przez cały rok. Zaplanuj zabiegi w swoim ogrodzie z naszym kalendarzem cięcia, by rośliny były nie tylko zdrowe, ale też obficie kwitły i owocowały.

 

Styczeń

W styczniu większość roślin jest zanurzony w spoczynku zimowym. W ogrodach przydomowych nie wykonuje się wtedy raczej żadnych znaczących cieć. Można ewentualnie skorygować kształt niektórych, najbardziej odpornych na uszkodzenia mrozowe drzew i krzewów, znajdujących się w stanie bezlistnym (np. leszczyna).

Luty

W lutym można rozpocząć prześwietlanie i przycinanie drzew owocowych (głównie ziarnkowych – jabłoni i grusz). Zabieg cięcia drzew owocowych należy wykonywać najlepiej w suchy dzień, przy temperaturze nie mniejszej niż -5°C. W ogrodach przydomowych można jednak przełożyć cięcia drzew owocowych nawet na połowę marca.

Marzec i Kwiecień

Od połowy marca i w kwietniu można już przycinać ogrodowe krzewy ozdobne, które kwitną latem, np. tawuły japońskie, krzewuszki, pięciornik, hortensje bukietowe i drzewiaste, budleje, ketmie, róże, a także pnącza ogrodowe, np. wiciokrzewy, powojniki.

Krzewy takie jak np. magnolie, azalie, oczary, perukowce, kaliny, czarny bez nie lubią cięcia, więc lepiej nie ciąć ich bez potrzeby. Ponadto, wiosną nie należy ciąż drzew, które silnie tracą soki („płaczą”), np. brzóz, klonów, orzecha włoskiego.

Czerwiec i lipiec

Większość krzewów kwitnących wiosną najlepiej przyciąć właśnie po zakończeniu kwitnienia. Dlatego w tym czasie można przyciąć np. forsycje, migdałki, bzy lilaki, pigwowce, tamaryszki, porzeczkę krwistą. Jest to dobry czas na formowanie żywopłotów i krzewów, które zakończyły przyrost oraz przycinania przekwitłych kwiatów róż, aby pobudzać je do dalszego kwitnienia.

W lecie (lipiec-sierpień) można także przyciąć drzewa, które silnie „płaczą” wiosną, np. klony i brzozy. W lecie po zbiorze owoców można przycinać również owocowe drzewa pestkowe, głównie wiśnie, czereśnie, śliwy.

Sierpień i Wrzesień

W sierpniu i ostatecznie do połowy września można jeszcze przyciąć zimozielone żywopłoty liściaste i iglaste. Wrzesień to także dobry czas na przycięcie orzecha włoskiego, który intensywnie wydziela soki na wiosnę.

Od końca września nie powinno się już wykonywać żadnych cięć (szczególnie silnych) krzewów i drzew ozdobnych, aby mogły się spokojnie przygotować do spoczynku zimowego i nie były narażone na przemarznięcie po zbyt późnym cięciu na jesień.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe IgorVetushko/Depositphotos

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (10)

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 25, Sentencja nr:7
Tydzień 25, Sentencja nr:7
Zwalczamy szkodniki drzew owocowych (jabłkóweczkę, mszyce, śliwkóweczkę). Na pniach można umieścić opaski chwytne.
Tydzień 25, Sentencja nr:6
Tydzień 25, Sentencja nr:6
Można przygotować sadzonki z młodych przyrostów ozdobnych krzewów liściastych. W tym celu do ukorzenienia należy uciąć młode pędy z 3-4 węzłami.
Tydzień 25, Sentencja nr:5
Tydzień 25, Sentencja nr:5
Ważne jest usuwanie bocznych pędów pomidora (tzw. wilków), wyrastających w kątach liści. Większe krzaki należy przywiązać do palików.
Tydzień 25, Sentencja nr:4
Tydzień 25, Sentencja nr:4
Można zakończyć zbiór wczesnych warzyw (przedplonu): cebuli z dymki, kalafiorów, kapusty głowiastej, rzodkiewki, sałaty, szpinaku.
Tydzień 25, Sentencja nr:3
Tydzień 25, Sentencja nr:3
Zbierajmy zioła (mięta, oregano, tymianek) do suszenia i kwiaty na suche bukiety. Rośliny zbiera się w pogodny dzień (nie wilgotny), w godzinach popołudniowych. Suszy się je w luźnych, zawieszonych pęczkach, w przewiewnym, ciemnym pomieszczeniu.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu