Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019
10
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

Co robić zimą w ogrodzie?

Dowiedz się, co robić w ogrodzie w środku zimy.

6 prac do wykonania zimą

Przekopywanie
Zima to dobry moment na przygotowanie rabat pod kwiaty i warzywa. Możesz chwycić za szpadel, o ile nie ma na nich roślin, których korzenie mogłyby ulec zniszczeniu, i o ile gleba nie jest zmarznięta ani rozmoknięta. Kop na całą głębokość szpadla i przewróć ziemię, aby ją napowietrzyć oraz zakopać chwasty i szczątki roślinne.

Kompostowanie
O tej porze roku pryzmy kompostowe najlepiej zostawić w spokoju, przykrywając je, aby zachować ciepło. Ale to dobry moment na zebranie dobrze przerobionego kompostu. Wykop go i przesiej przez sito o grubych oczkach (drewniany szkielet i siatka druciana o średnich oczkach). Umieść kompost w worku, a resztki wrzuć z powrotem na pryzmę.

Sprzątanie
Szklarniom i tunelom foliowym dobrze robią zimowe porządki. W ładny dzień opróżnij je i umyj konstrukcję zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Oczyść i zdezynfekuj półki, donice i ścieżki, aby ograniczyć liczbę zimujących szkodników i patogenów.

Konserwacja
Czyszczenie mebli ogrodowych, narzędzi i maszyn łagodnym detergentem usunie kleiste pozostałości soku oraz brud. Naoliw części ruchome, aby spowolnić ich zużycie, a metalowe natrzyj szmatką nasączoną olejem, co uchroni je przed korozją.

Projektowanie
Zima to idealny czas na przyjrzenie się ogrodowi i udoskonalenie go. Na wielu roślinach nie ma już liści, więc łatwiej robić pomiary i rysować plany. Eksperymentuj z projektowaniem i nasadzeniami albo wręcz zrób rewolucję. Przez cały rok prowadź notatki, aby bazować na nich przy zimowym planowaniu.

Zamawianie
Zimą świetnie przegląda się katalogi nasion i roślin oraz strony internetowe szkółek. Nie zwlekaj z zamówieniami, bo pożądane odmiany mogą szybko zniknąć. Pamiętaj, że zakup roślin z nagimi korzeniami i uprawa roślin z nasion oznaczają poważne oszczędności.

Zdjęcie: gmill - Pixabay

 

 

 

 


Komentarze

Rośliny cebulowe
Temat miesiąca
Rośliny cebulowe
Zobacz więcej
Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Najlepszym okresem na sadzenie drzew owocowych jest jesień (od pierwszych dni października do pierwszych przymrozków). Przed nastaniem zimy drzewka zdążą zregenerować uszkodzony system korzeniowy.
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłm chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Krzewy róż warto teraz zasilić. Wierzchnią warstwę ziemi przemieszajmy z przefermentowanym obornikiem. Róże pienne należy zabezpieczyć przed nadchodzącą zimą. W tym celu przygina się je do ziemi i obsypuje ziemią.
Tydzień 42, Sentencja nr:2
Tydzień 42, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Twoja strona ogrodu