Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2019
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

Co robić zimą w ogrodzie?

Dowiedz się, co robić w ogrodzie w środku zimy.

6 prac do wykonania zimą

Przekopywanie
Zima to dobry moment na przygotowanie rabat pod kwiaty i warzywa. Możesz chwycić za szpadel, o ile nie ma na nich roślin, których korzenie mogłyby ulec zniszczeniu, i o ile gleba nie jest zmarznięta ani rozmoknięta. Kop na całą głębokość szpadla i przewróć ziemię, aby ją napowietrzyć oraz zakopać chwasty i szczątki roślinne.

Kompostowanie
O tej porze roku pryzmy kompostowe najlepiej zostawić w spokoju, przykrywając je, aby zachować ciepło. Ale to dobry moment na zebranie dobrze przerobionego kompostu. Wykop go i przesiej przez sito o grubych oczkach (drewniany szkielet i siatka druciana o średnich oczkach). Umieść kompost w worku, a resztki wrzuć z powrotem na pryzmę.

Sprzątanie
Szklarniom i tunelom foliowym dobrze robią zimowe porządki. W ładny dzień opróżnij je i umyj konstrukcję zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Oczyść i zdezynfekuj półki, donice i ścieżki, aby ograniczyć liczbę zimujących szkodników i patogenów.

Konserwacja
Czyszczenie mebli ogrodowych, narzędzi i maszyn łagodnym detergentem usunie kleiste pozostałości soku oraz brud. Naoliw części ruchome, aby spowolnić ich zużycie, a metalowe natrzyj szmatką nasączoną olejem, co uchroni je przed korozją.

Projektowanie
Zima to idealny czas na przyjrzenie się ogrodowi i udoskonalenie go. Na wielu roślinach nie ma już liści, więc łatwiej robić pomiary i rysować plany. Eksperymentuj z projektowaniem i nasadzeniami albo wręcz zrób rewolucję. Przez cały rok prowadź notatki, aby bazować na nich przy zimowym planowaniu.

Zamawianie
Zimą świetnie przegląda się katalogi nasion i roślin oraz strony internetowe szkółek. Nie zwlekaj z zamówieniami, bo pożądane odmiany mogą szybko zniknąć. Pamiętaj, że zakup roślin z nagimi korzeniami i uprawa roślin z nasion oznaczają poważne oszczędności.

Zdjęcie: gmill - Pixabay

 

 

 

 

Komentarze

Nowe treści
Wieści z branży

 

Remont ogrodu
Temat miesiąca
Remont ogrodu
Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 33, Sentencja nr:5
Tydzień 33, Sentencja nr:5
Pamiętajmy o formowaniu koron młodych drzew owocowych (latem pędy rosną bardzo intensywnie). Usuńmy gałęzie, które zbyt mocno się rozrosły oraz te, które konkurują z przewodnikiem.
Tydzień 33, Sentencja nr:4
Tydzień 33, Sentencja nr:4
Na początku miesiąca przycinamy lawendę. Systematycznie usuwamy też przekwitnięte kwiatostany róż i bylin (niektóre gatunki jeszcze w tym roku mogą powtórzyć kwitnienie).
Tydzień 33, Sentencja nr:3
Tydzień 33, Sentencja nr:3
W sierpniu należy zakończyć nawożenie drzew i krzewów nawozami azotowymi, aby gałązki zdążyły zdrewnieć przed nadejściem zimy.
Tydzień 33, Sentencja nr:2
Tydzień 33, Sentencja nr:2
Zbieramy fasolę szparagową (gdy jej liście zżółkną, a strąki będą suche) oraz rośliny dyniowate, np. dynie, cukinie czy kabaczki. W pełni trwa też sezon na zbiór ogórków (zbiór rano lub wieczorem).
Tydzień 33, Sentencja nr:1
Tydzień 33, Sentencja nr:1
Możemy sadzić w ogrodzie nowe drzewa i krzewy – rośliny ozdobne sprzedawane w pojemnikach można sadzić przez cały okres wegetacyjny (te, które sprzedawane są z odkrytym korzeniem musimy zostawić na wczesną wiosnę lub jesień).
Twoja strona ogrodu