Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
11
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

6 prac ogrodniczych do wykonania zimą!

Dowiedz się, co robić w ogrodzie w środku zimy. Zobacz 6 najważniejszych prac.

Przekopywanie
Zima to dobry moment na przygotowanie rabat pod kwiaty i warzywa. Możesz chwycić za szpadel, o ile nie ma na nich roślin, których korzenie mogłyby ulec zniszczeniu, i o ile gleba nie jest zmarznięta ani rozmoknięta. Kop na całą głębokość szpadla i przewróć ziemię, aby ją napowietrzyć oraz zakopać chwasty i szczątki roślinne.

Kompostowanie
O tej porze roku pryzmy kompostowe najlepiej zostawić w spokoju, przykrywając je, aby zachować ciepło. Ale to dobry moment na zebranie dobrze przerobionego kompostu. Wykop go i przesiej przez sito o grubych oczkach (drewniany szkielet i siatka druciana o średnich oczkach). Umieść kompost w worku, a resztki wrzuć z powrotem na pryzmę.

Sprzątanie
Szklarniom i tunelom foliowym dobrze robią zimowe porządki. W ładny dzień opróżnij je i umyj konstrukcję zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Oczyść i zdezynfekuj półki, donice i ścieżki, aby ograniczyć liczbę zimujących szkodników i patogenów.

Konserwacja
Czyszczenie mebli ogrodowych, narzędzi i maszyn łagodnym detergentem usunie kleiste pozostałości soku oraz brud. Naoliw części ruchome, aby spowolnić ich zużycie, a metalowe natrzyj szmatką nasączoną olejem, co uchroni je przed korozją.

Projektowanie
Zima to idealny czas na przyjrzenie się ogrodowi i udoskonalenie go. Na wielu roślinach nie ma już liści, więc łatwiej robić pomiary i rysować plany. Eksperymentuj z projektowaniem i nasadzeniami albo wręcz zrób rewolucję. Przez cały rok prowadź notatki, aby bazować na nich przy zimowym planowaniu.

Zamawianie
Zimą świetnie przegląda się katalogi nasion i roślin oraz strony internetowe szkółek. Nie zwlekaj z zamówieniami, bo pożądane odmiany mogą szybko zniknąć. Pamiętaj, że zakup roślin z nagimi korzeniami i uprawa roślin z nasion oznaczają poważne oszczędności.

Zdjęcie: gmill - Pixabay

KALENDARZ OGRODNIKA

Warto przeczytać

Komentarze

Wybrane dla Ciebie
Wieści z branży
Zimowa ochrona
Temat miesiąca
Zimowa ochrona
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Kolumnowe odmiany iglaków trzeba szczelnie obwiązać sznurkiem a bardziej wrażliwe odmiany owinąć agrowłókniną, aby ciężar śniegu nie wyłamał gałązek.
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Opadające liście należy usówać również z niższych krzewów. W tym celu możemy użyć miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego (elektrycznego lub spalinowego).
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4-cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Po pierwszych przymrozkach, zanim ziemia w ogrodzie zamarznie, trzeba zabezpieczyć rośliny wrażliwe na mróz. Wokół bylin, które mogą przemarznąć pokryjmy glebę korą, liśćmi lub obornikiem (ściółkowanie zapobiega wahaniom temperatury w glebie i sprzyja utrzymaniu jej wilgotności). Rośliny można także okrywać gałązkami sosnowymi lub...
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Pod koronami drzew i krzewów warto rozprowadzić dojrzały kompost. Jest to uniwersalny nawóz do stosowania jesienią, można nim nawozić do końca listopada.
Twoja strona ogrodu