Mączka bazaltowa do zwalczania ślimaków

mączka bazaltowa - zwalczanie ślimaków

Ślimaki w ogrodzie to ogromny problem. Niszczą rośliny ozdobne i uprawne, sprawiając, że ogród prezentuje się mało atrakcyjnie i skutecznie niszcząc plony. Ręczne wyłapywanie ślimaków, czy inne domowe sposoby często się nie sprawdzają, a w walce z tymi szkodnikami niezwykle ważne jest podjęcie szybkich i zdecydowanych działań. Jednym z popularniejszych i niezwykle skutecznych sposobów jest mączka bazaltowa. Jak jej używać i jakie korzyści przynosi jej stosowanie?

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
21
Spis treści
Dlaczego warto stosować mączkę bazaltową do pozbycia się ślimaków? Jak stosować mączkę bazaltową na ślimaki?

Dlaczego warto stosować mączkę bazaltową do pozbycia się ślimaków?

Mączka bazaltowa jest przede wszystkim w pełni naturalna i ekologiczna, a więc całkowicie bezpieczna dla uprawianych roślin. Działa ona odstraszająco na ślimaki wszystkich gatunków, a szczególnie przydatna jest w zwalczaniu ślimaków nagich. Pozwala skutecznie pozbyć się ślimaków z ogrodu i ochronić rośliny przed innymi szkodnikami, takimi jak mszyce.

Dodatkową korzyścią ze stosowania mączki bazaltowej są jej właściwości nawozowe. Zawiera mikro i makroelementy, które poprawiają właściwości gleby, wzmacniając rośliny i wspierając ich wzrost. Mączkę stosuje się często jako nawóz startowy, uzupełnienie kompostownika, przyspieszenie procesu kompostowania i uzupełnienie minerałów w mocno wyeksploatowanych i nieurodzajnych glebach. Nadaje się do wszystkich rodzajów roślin i świetnie sprawdza się do piaskowania trawników na mało przepuszczalnych glebach.

Mączka bazaltowa jako dodatek do kompostu
Mączka bazaltowa przeciwko ślimakom
Mączka jest w pełni bezpieczna dla środowiska, ludzi, zwierząt i owadów. Posiada wiele cennych składników mineralnych bardzo potrzebnych roślinom w okresie wzrostu i nie tylko. Dodatkowo, pośrednio wspomaga walkę z chorobami i szkodnikami roślin, m.in. ślimakami.
Kup w naszym sklepie

Dodatkowo chroni rośliny przed rozwojem chorób różnego pochodzenia i jest w pełni bezpieczna dla zwierząt i ludzi. Oznacza to, że nawet przy stosowaniu mączki bazaltowej plony można zbierać i spożywać bez okresu karencji. Jak więc widać jest to produkt bardzo wszechstronny, który przynosi wiele korzyści roślinom uprawianym w ogrodzie.

Jak stosować mączkę bazaltową na ślimaki?

Mączka bazaltowa jest niezwykle prosta w użyciu – wystarczy rozsypać ją wokół grządek, aby odstraszyć ślimaki. Wynika to z faktu, że mączka oblepia mięczaki i uniemożliwia im poruszanie się, dlatego ślimaki jej unikają i nie atakują roślin. Miedź zawarta w mączce ma dodatkowe działanie odstraszające.

Mączkę bazaltową najlepiej stosować w suche dni, aby zapobiec jej rozpuszczeniu. Zabieg warto powtarzać po intensywnych deszczach, które mogą zmyć utworzoną barierę. Po rozpuszczeniu i wniknięciu w podłoże mączka zasili glebę w dodatkowe minerały.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: kolaż – Leslie Eckert/ Pixabay oraz robertohunger / Depositphotos
G.T.


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 15 g
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 15 g
 Limocide 3w1 – All in 1 – 30 ml Protect Garden
Limocide 3w1 – All in 1 – 30 ml Protect Garden
Żółte tablice lepowe likwidujące mszyce, mączliki i inne szkodniki – 5 szt
Żółte tablice lepowe likwidujące mszyce, mączliki i inne szkodniki – 5 szt
Wrotycz – Ekstrakt Na Pędraki – 500 ml Target
Wrotycz – Ekstrakt Na Pędraki – 500 ml Target
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści