Logo
Logo

Multirose – preparat na choroby i szkodniki róż i roślin ozdobnych

Multirose dobrze wpisuje się w coraz popularniejszy trend korzystania ze środków, które rozwiązują wiele problemów (w tym wypadku jednocześnie zwalczają choroby i szkodniki). Jest to tyle funkcjonalne, że ogranicza konieczność zakupu i przechowywania kilku produktów. Jednocześnie jest faktycznie skuteczny, co zadaje kłam powiedzeniu, że „jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego”.

Z artykułu dowiesz się:
 • Co to Multirose?
 • Gdzie używać Multirose?
 • Jak stosować Multirose 2w1?

Jak działa Multirose 2w1?
Skład i mechanizm działania

Multirose 2w1 to insektycyd i fungicyd mający postać koncentratu, który przed użyciem należy rozcieńczyć w wodzie. Zawiera tebukonazol (związek z grupy triazoli) i deltametrynę (związek z grupy pyretroidów).

Tebukonazol
Ma działanie zapobiegawcze i interwencyjne. Radzi sobie nawet z poważniejszymi patogenami (substancja jest używana nie tylko w przydomowych ogrodach, ale także w intensywnym rolnictwie i wielkopowierzchniowym sadownictwie). To inhibitor ergosterolu. Hamuje produkcję związku, który wchodzi w skład błon komórkowych chorobotwórczych grzybów. Tym samym uniemożliwia im rozwój. Substancja ma wysoką skuteczność w temperaturze powyżej 12 °C.

 

Deltametryna
Działa na roślinie powierzchniowo, na szkodniki kontaktowo i żołądkowo. Przenika przez błonę śluzową neuronów i blokuje kanały sodowe. Niweluje aktywność enzymu acetylocholinesterazy w centralnym i obwodowym układzie nerwowym. Z rezultacie prowadzi to do paraliżu i śmierci owadów. Najskuteczniej działa w temperaturze 10-20 °C.

Multirose 2w1 na choroby i szkodniki
Multirose 2w1 na choroby i szkodniki
Uniwersalny preparat przeznaczony do ochrony przed szkodnikami i chorobami w ogrodach przydomowych, szklarniach, tarasach, balkonach, a także w domu.
Kup online

Gdzie używać Multirose?
Rośliny przy których stosujemy preparat

Preparat Multirose 2w1 jest używany do ochrony różnorodnych roślin ozdobnych. Chociaż nazwa kojarzy się z różą (Rosa), w praktyce jest uniwersalny. Można nim opryskiwać zapobiegawczo i interwencyjnie rośliny jednoroczne, dwuletnie, byliny, trawy ozdobne, drzewa i krzewy. Znajduje zastosowanie w uprawach profesjonalnych, np., szkółkach pod osłonami.

Należy zachować ostrożności w pielęgnacji bardzo delikatnych gatunków. W przypadku wątpliwości warto wcześniej zrobić próbę na kilku liściach – jeśli po kilku dniach nic się nie dzieje (brak symptonów) – jest bezpieczny dla roślin (na przykład preparatu nie używa się do ochrony paproci!).

Multirose 2w1 najczęściej stosuje się do zwalczania:

 • mszyc (ale zwalczy także wiele innych owadów, np. mączliki),
 • mączniaka prawdziwego,
 • rdzy (u różnych grup, w tym rdzy róży),
 • czarnej plamistości róż.

Ważne: Multirose 2w1 to chemiczny preparat zawierający toksyczne substancje. Dlatego nie powinno się go stosować na rośliny znajdujące się w fazie kwitnienia. Poszczególne gatunki należy opryskiwać przed lub po kwitnieniu. W czasie kwitnienia warto skorzystać z alternatywnych rozwiązań, które nie zaszkodzą zapylaczom. Unika się także stosowania na młodych, kilkutygodniowych sadzonkach.

Jak stosować Multirose 2w1?
Krok po kroku

Z Multirose 2w1 należy korzystać rozsądnie, z zachowaniem dobrej praktyki ogrodniczej (pilnować BHP). Takie działanie zmniejsza ryzyko utraty zdrowia i ogranicza szkody dla środowiska (na tyle, na ile jest to możliwe w przypadku pestycydów). Dawkowanie dopasowuje się nie tylko do grup roślin i rodzaju problemu, ale także wysokości roślin.

 • Dawka środka 7,5 ml/10 m² w 0,75 l wody przy wysokości roślina do 50 cm, dawka środka 11,3 ml/10 m² w 1,13 l wody przy wysokości roślin od 50 cm do 125 cm, dawka środka 15,0 ml/10 m² w 1,5 l wody przy wysokości roślin powyżej 125 cm.
 • Zalecany odstęp pomiędzy zabiegami wynosi 10-14 dni. W ciągu jednego sezonu nie zaleca się opryskiwać poszczególnych roślin częściej niż dwa razy.
 • Zabieg powinno się wykonywać wieczorem, po oblocie zapylaczy. W przypadku upraw w gruncie należy wybrać bezdeszczowy i mało wietrzny dzień. Zapylanie w godzinach „słonecznych” jest nie tylko szkodliwe dla pożytecznych owadów, ale może zaszkodzić roślinom (oparzenia na skutek intensywnych promieni słonecznych).
 • W czasie opryskiwania należy używać odzieży ochronnej, obuwia, maski i okularów. Nie powinno się spożywać posiłków i pić napojów.
 • Zabieg musi być dokładny – cieczą należy pokryć wszystkie nadziemne organy roślin, z wyszczególnieniem dolnej strony blaszek liściowych (tam często żerują szkodniki).
 • Resztek zawiesiny nie wolno wylewać z opryskiwacza. Należy je wykorzystać na roślinach. Następnie zbiornik opłukuje się, a mocniej rozcieńczony oprysk ponownie wykorzystuje (na jeszcze innej, niepryskanej zieleni).

Multirose 2w1 pozwala rozwiązać różnorodne problemy w przydomowym ogrodzie, a także w uprawach na większą skalę. Łączy w sobie dwa preparaty, co ogranicza koszty i pozwala na lepsze zagospodarowanie przestrzeni magazynowej w narzędziowni (lub innym miejscu).


Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: melancholiaphotography/Pixabay ed.

Autor
Multirose – preparat na choroby i szkodniki róż i roślin ozdobnych
Multirose – preparat na choroby i szkodniki róż i roślin ozdobnych
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl