Przyczyny zrzucania igieł przez iglaki
Naturalny cykl życia
Nie powinna mieć Pani powodów do zmartwień! Drzewa iglaste takie jak sosna czy świerk nie zrzucają igieł na zimę, ale wymieniają je co kilka lat (sosna co 3-5 lat, cis co 6-8 lat, świerk 5-7 lat, jodła co 8-11 lat).
Duża ilość igliwia w ściółce lasów sosnowych i świerkowych związana jest z tą naturalną wymianą, ale nie jest to jedyny powód opadania igieł na ziemię. Sosny występujące w lesie, gdy rosną w dużym zagęszczeniu, są smukłe, wysokie, ale mają małe korony. Jest to związane z ilością dochodzącego słońca. Zacienione gałęzie sosen obumierają, a ich igły spadają na ziemię. Drzewa pozbywają się więc igieł, które nie przynoszą drzewu korzyści, skoro nie dociera do nich słońce, mają ograniczone możliwości przeprowadzania fotosyntezy, są więc nie potrzebne. Zwiększoną ilość opadających igieł możemy zaobserwować również po suchym lecie.
Choroby i szkodniki
Opadanie igieł może być spowodowane również chorobami (np. zgnilizną korzeni lub osutką) lub szkodnikami (ochojnik sosnowy, sośniczek gruszkowaty, mszyca świerkowa, przędziorek sosnowiec).
Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: May_hokkaido / Pixabay