Logo
Logo
118
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Jakie nawozy stosować jesienią?

Po co, kiedy, jak i czym nawozić? Prezentujemy poradnik jesiennego nawożenia roślin ogrodowych. Jesień to doskonała pora na zastosowanie kompostu i obornika. Można także przeprowadzić wapnowanie i nawożenie fosforem i potasem, ale nie azotem. Dowiedz się dlaczego!

 

Po co i kiedy nawozić jesienią?

Jesień, choć dziwnie to zabrzmi, to doskonała pora, aby pomyśleć o wiośnie – i przygotować glebę do nowego sezonu. Większość roślin ogrodowych zakończyło już intensywny wzrost i szykuje się powoli do zimowego okresu spoczynku. Odpowiednio nawożone, będą odporne na mrozy i bezpiecznie przezimują aby na wiosnę rozpocząć wegetację w nowym sezonie. Jesienią możemy nawozić wszystkie rośliny w ogrodzie – t.j. warzywa, zioła, drzewa i krzewy owocowe, byliny, iglaki, a nawet trawnik.

Zanim jednak rozpoczniemy nawożenie warto oddać próbkę gleby do analizy w Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej, gdyż tylko właściwe oznaczenie zawartości mikro- i makroelementów pozwala na prawidłowe określenie potrzeb nawozowych. Jeśli analiza gleby nie wskazuje dużych niedoborów pierwiastków wtedy nawożenie mineralne odkładamy do wiosny i stosujemy jedynie nawożenie organiczne, które przede wszystkim poprawia jakość, strukturę i produktywność gleby. Najlepiej nawożenie mineralne przeprowadzić dwukrotnie – połowę dawki od połowy sierpnia do połowy września, a drugą na początku października. Nawożenie organiczne (obornikiem) najlepiej przeprowadzić już na koniec sezonu – t.j. w październiku.

Pamiętaj! Od wiosny do połowy lipca stosujemy nawozy z dużą zawartością azotu (pierwiastka odpowiedzialnego za wzrost roślin), a już od sierpnia tylko nawozy „jesienne”, które zawierają mało azotu, ale dużo fosforu i potasu (pierwiastków, które przygotowują rośliny do zimy).

Jak i czym nawozić jesienią?

Nawozy sztuczne (mineralne)

Jeśli analiza gleby wykazała niedobory pierwiastków warto zastosować nawozy mineralne (sztuczne). Są to najczęściej wygodne w stosowaniu wieloskładnikowe granulaty lub nawozy sypkie. W przeciwieństwie do nawozów uniwersalnych, nawozy jesienne zawierają niewiele azotu – N (stymulującego wzrost pędów i liści) lub nie zawierają go wcale. Mają za to w składzie wysoką zawartość fosforu – F i potasu – K (odpowiedzialne są za drewnienie pędów i odporność na mróz) oraz miedź - Cu, bor - Br, żelazo – Fe i mangan – Mn.

Nawozy mineralne rozsypujemy pod roślinami (dawki określami po dokładnym zapoznaniu się z instrukcją na opakowaniu) i mieszamy je z wierzchnią warstwą gleby, następnie obficie podlewamy. W trakcie zimy granulki nawozu się rozłożą, a pierwiastki zostaną uwolnione do gleby, z której zostaną pobrane przez rośliny na wiosnę.

W każdym centrum ogrodniczym można kupić specjalne mieszkanki nawozowe – pod nazwą nawozy jesienne – zawierają one wszystkie wymienione pierwiastki. Można także stosować nawozy jednoskładnikowe – t.j. fosforowe – superfosfat (pylisty lub granulowany) oraz mączki fosforytowe oraz potasowe – siarczan potasu lub sól potasową.

Jeśli analiza wykazała kwaśne pH możesz zwapnować glebę wprowadzając wapń – Ca (poprawia strukturę gleby i zmniejsza jej kwasowość), jednak zrób to tylko wtedy jeśli jest to naprawdę potrzebne. Odczyn pH 5,5 czyli lekko kwaśny jest odpowiedni dla większości upraw ogrodniczych. Aby podnieść pH – czyli zbliżyć je do obojętnego (pH 7) można zastosować różnego rodzaju preparaty odkwaszające – na glebach ciężkich najlepiej stosować wapno tlenkowe (np. kreda pylista, mączka wapienna, kreda jeziorna), a na lekkich – węglanowe (np. wapno palone lub dolomit).

Wapno rozsypujemy na powierzchni gleby i lekko mieszamy z jej górną warstwą. Skuteczność wapnowania warto sprawdzić na wiosnę pH-metrem, pamiętając o tym, że proces odkwaszania gleby może potrwać kilka sezonów! Stosując wapno pamiętaj aby nie łączyć go z nawożeniem mineralnym i obornikiem, odkwaszanie przeprowadż na początku wiosny.

Nawozy organiczne: obornik i kompost

Nawozy organiczne zawierają wprawdzie mikro i makro elementy jednak nie wprowadzają do gleby tylu składników pokarmowych (pierwiastków) co nawozy sztuczne. Warto jednak je stosować gdyż mają bardzo pozytywny wpływ na właściwości fizyczne gleby – wprowadzają cenną próchnice i pożyteczne mikroorganizmy – dzięki czemu gleba będzie żyzna, spulchnione, przepuszczalna i posiadająca odpowiednią strukturę do prawidłowego wzrostu korzeni.

Gdy mamy już istniejące grządki najłatwiej zastosować dobrze rozłożony kompost własnej roboty – wystarczy go jedynie rozsypać pomiędzy roślinami i zmieszać z górną warstwą gleby lub tylko wysypać na powierzchnię. Obornik (suszony lub granulowany – nie zawierają nieprzyjemnego zapachu, tak jak świeży) stosujemy raz na 2-3 lata – najlepiej w miejscu gdzie dopiero planujemy uprawę gdyż trzeba go dobrze wymieszać z glebą – przekopać na głębokość szpadla.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: schulzie/Fotolia

Dowiedz się więcej
 
To Cię zainteresujeZobacz także
Lista zakupów


Komentarze

02-11-2019 14:34

Najlepiej jest podejść do jakiejś hurtowni choinek i spytać się jak dbają o drzewka, myślę, że nikt bardziej profesjonalnie do tego nie podejdzie niż ci, którzy się tym fachowo zajmują 😉 Jeśli ktoś jest z okolic Warszawy to może podejść tutaj  https://www.choinki.pl/    mają ...

23-10-2019 07:22

No właśnie podpowiedźcie mi proszę w jaki nawóz się zaopatrzyć. Postanowiłam zamowić choinki z plantacji choinek i chcę je posadzić na mojej działce za miastem, gdzie spędzamy większą część roku. Będzie to jodła kaukaska i czy ma jakieś większe wymagania niż zwykłe ...

Gość krzysztof

20-10-2019 19:51

dobry artykuł ale nie powinno się używać słowa nawozy sztuczne jak w treści.to są nawozy mineralne -ter składniki istnieją w przyrodzie a źródłem substancji jest właśnie mineralne pochodzenie. jak na jesień polecam magiczną siłę. takie małe torebki. czysty, 100% nawozu, ...

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu