Logo
Logo
118
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Jakie nawozy stosować jesienią?

Po co, kiedy, jak i czym nawozić? Prezentujemy poradnik jesiennego nawożenia roślin ogrodowych. Jesień to doskonała pora na zastosowanie kompostu i obornika. Można także przeprowadzić wapnowanie i nawożenie fosforem i potasem, ale nie azotem. Dowiedz się dlaczego!

 

Po co i kiedy nawozić jesienią?

Jesień, choć dziwnie to zabrzmi, to doskonała pora, aby pomyśleć o wiośnie – i przygotować glebę do nowego sezonu. Większość roślin ogrodowych zakończyło już intensywny wzrost i szykuje się powoli do zimowego okresu spoczynku. Odpowiednio nawożone, będą odporne na mrozy i bezpiecznie przezimują aby na wiosnę rozpocząć wegetację w nowym sezonie. Jesienią możemy nawozić wszystkie rośliny w ogrodzie – t.j. warzywa, zioła, drzewa i krzewy owocowe, byliny, iglaki, a nawet trawnik.

Zanim jednak rozpoczniemy nawożenie warto oddać próbkę gleby do analizy w Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej, gdyż tylko właściwe oznaczenie zawartości mikro- i makroelementów pozwala na prawidłowe określenie potrzeb nawozowych. Jeśli analiza gleby nie wskazuje dużych niedoborów pierwiastków wtedy nawożenie mineralne odkładamy do wiosny i stosujemy jedynie nawożenie organiczne, które przede wszystkim poprawia jakość, strukturę i produktywność gleby. Najlepiej nawożenie mineralne przeprowadzić dwukrotnie – połowę dawki od połowy sierpnia do połowy września, a drugą na początku października. Nawożenie organiczne (obornikiem) najlepiej przeprowadzić już na koniec sezonu – t.j. w październiku.

Pamiętaj! Od wiosny do połowy lipca stosujemy nawozy z dużą zawartością azotu (pierwiastka odpowiedzialnego za wzrost roślin), a już od sierpnia tylko nawozy „jesienne”, które zawierają mało azotu, ale dużo fosforu i potasu (pierwiastków, które przygotowują rośliny do zimy).

Jak i czym nawozić jesienią?

Nawozy sztuczne (mineralne)

Jeśli analiza gleby wykazała niedobory pierwiastków warto zastosować nawozy mineralne (sztuczne). Są to najczęściej wygodne w stosowaniu wieloskładnikowe granulaty lub nawozy sypkie. W przeciwieństwie do nawozów uniwersalnych, nawozy jesienne zawierają niewiele azotu – N (stymulującego wzrost pędów i liści) lub nie zawierają go wcale. Mają za to w składzie wysoką zawartość fosforu – F i potasu – K (odpowiedzialne są za drewnienie pędów i odporność na mróz) oraz miedź - Cu, bor - Br, żelazo – Fe i mangan – Mn.

Nawozy mineralne rozsypujemy pod roślinami (dawki określami po dokładnym zapoznaniu się z instrukcją na opakowaniu) i mieszamy je z wierzchnią warstwą gleby, następnie obficie podlewamy. W trakcie zimy granulki nawozu się rozłożą, a pierwiastki zostaną uwolnione do gleby, z której zostaną pobrane przez rośliny na wiosnę.

W każdym centrum ogrodniczym można kupić specjalne mieszkanki nawozowe – pod nazwą nawozy jesienne – zawierają one wszystkie wymienione pierwiastki. Można także stosować nawozy jednoskładnikowe – t.j. fosforowe – superfosfat (pylisty lub granulowany) oraz mączki fosforytowe oraz potasowe – siarczan potasu lub sól potasową.

Jeśli analiza wykazała kwaśne pH możesz zwapnować glebę wprowadzając wapń – Ca (poprawia strukturę gleby i zmniejsza jej kwasowość), jednak zrób to tylko wtedy jeśli jest to naprawdę potrzebne. Odczyn pH 5,5 czyli lekko kwaśny jest odpowiedni dla większości upraw ogrodniczych. Aby podnieść pH – czyli zbliżyć je do obojętnego (pH 7) można zastosować różnego rodzaju preparaty odkwaszające – na glebach ciężkich najlepiej stosować wapno tlenkowe (np. kreda pylista, mączka wapienna, kreda jeziorna), a na lekkich – węglanowe (np. wapno palone lub dolomit).

Wapno rozsypujemy na powierzchni gleby i lekko mieszamy z jej górną warstwą. Skuteczność wapnowania warto sprawdzić na wiosnę pH-metrem, pamiętając o tym, że proces odkwaszania gleby może potrwać kilka sezonów! Stosując wapno pamiętaj aby nie łączyć go z nawożeniem mineralnym i obornikiem, odkwaszanie przeprowadż na początku wiosny.

Nawozy organiczne: obornik i kompost

Nawozy organiczne zawierają wprawdzie mikro i makro elementy jednak nie wprowadzają do gleby tylu składników pokarmowych (pierwiastków) co nawozy sztuczne. Warto jednak je stosować gdyż mają bardzo pozytywny wpływ na właściwości fizyczne gleby – wprowadzają cenną próchnice i pożyteczne mikroorganizmy – dzięki czemu gleba będzie żyzna, spulchnione, przepuszczalna i posiadająca odpowiednią strukturę do prawidłowego wzrostu korzeni.

Gdy mamy już istniejące grządki najłatwiej zastosować dobrze rozłożony kompost własnej roboty – wystarczy go jedynie rozsypać pomiędzy roślinami i zmieszać z górną warstwą gleby lub tylko wysypać na powierzchnię. Obornik (suszony lub granulowany – nie zawierają nieprzyjemnego zapachu, tak jak świeży) stosujemy raz na 2-3 lata – najlepiej w miejscu gdzie dopiero planujemy uprawę gdyż trzeba go dobrze wymieszać z glebą – przekopać na głębokość szpadla.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: schulzie/Fotolia

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Odpowiednio dbaj o rośliny domowe – skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania ich liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin.
Tydzień 4, Sentencja nr:5
Tydzień 4, Sentencja nr:5
Pod koniec stycznia wykonuje się bielenie pni drzew, gdy temperatura wzrośnie powyżej zera. Bielenie zapobiegnie pękaniu kory na skutek zmian temperatury oraz silnego nasłonecznienia, które są częste w późniejszych, zimowych miesiącach.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie i nie nawoźmy. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy. Jeśli jest możliwość, przenieśmy je w jak najwidniejsze miejsce.
Tydzień 4, Sentencja nr:3
Tydzień 4, Sentencja nr:3
Jeśli na Święta Bożego Narodzenia mieliśmy w domu choinkę w formie żywego drzewka z korzeniami, możemy zacząć proces przesadzania go do ogrodu. Nie można tego robić od razu, ale pomału, by roślina przystosowała się do nowych, surowych warunków.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca. Pamiętajmy, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne, dlatego formuje się je od czerwca do września.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!