Logo
Logo

Gdzie "mieszkają" dzikie pszczoły?

Wszyscy znamy pszczoły miodne, gdzie pszczoła matka oraz wielka ilość samic-pomocnic tworzy prężnie działające "pszczele rodziny". Od wieków ludzie pomagają im w przetrwaniu i korzystają z ich pracy. Można zatem zapomnieć o dzikich pszczołach samotnicach! Podobnie jak pszczoły miodne czy trzmiele, owady te zapylają drzewa i krzewy owocowe oraz rośliny ozdobne. Dowiedz się, jak im pomagać i gdzie mieszkają. 

W przeciwieństwie do trzmieli i pszczół miodnych pszczoły samotnice nie należą do owadów społecznych. Nie tworzą kolonii i nie mają królowych, robotnic ani trutni.

Pszczołami samotnicami nazywamy wszystkie gatunki pszczół, u których samica zakłada własne gniazdo (jedno bądź kilka) i sama opiekuje się swoim potomstwem.

Gdzie żyją dzikie pszczoły samotnice?
Norki, puste łodygi i szczeliny

  • Niektóre pszczoły samotnice zakładają gniazda w wykopanych przez siebie otworach w ziemi, np. na piaszczystych trawnikach.
  • Inne wykorzystują do tego puste łodygi martwych roślin, np. słoneczników lub szczeci.
  • Dobrą lokalizacją na gniazdo pszczoły jest też otwór wydrążony przez chrząszcze w zmurszałym drewnie.
  • Kilka gatunków tworzy gniazda w pustych skorupach ślimaków!
  • Wiele pszczół samotnic budujących gniazda w różnego rodzaju szczelinach (np. murarka ogrodowa, miesierka różówka czy porobnica włochatka), dlatego chętnie skorzysta ze skrzynki wypełnionej pustymi łodygami roślin, czyli z hotelu dla pszczół.

hotel dla owadów fot. Capri23auto - Pixabay
Fot. Capri23auto/Pixabay

Jak pomóc pszczołom samotnicom?
Domki dla dzikich pszczół

Ulokuj hotel dla pszczół wśród roślin bogatych w pyłek, aby przyciągnąć do niego potencjalnych mieszkańców. Aby przyciągnąć jak najwięcej gatunków, wybierz łodygi o różnej średnicy (2-10 mm). Dobrze sprawdzają się też kawałki drewna z wywierconymi otworami, które przypominają tunele wydrążone przez chrząszcze. I w tym przypadku zastosowanie otworów różnej wielkości przyciągnie przedstawicieli większej liczby gatunków.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: AxxLC/Pixabay

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl