Jak odstraszyć kunę z domu i ogrodu? 3 sprawdzone sposoby!

jak pozbyć się kuny fot. JakubMrocek - Depositphotos

Dowiedz się, jak zabezpieczyć dom, auto i ogród przed pojawieniem się kuny. Jeśli zwierzę już stanowi problem, sprawdź 3 sprawdzone metody, by pozbyć się kuna na dobre. Przedstawiamy pułapki i odstraszacze (zapachowe, dźwiękowe i elektryczne), które skutecznie zniechęcą kuny przed odwiedzinami naszego domostwa.

Posłuchaj
00:00
82
Spis treści
Jak wygląda kuna i dlaczego odwiedza nasze domy? Jakie szkody robi kuna w domu i w samochodzie? Jak przepędzić kunę? Zastosuj te metody i preparaty!

Co warto wiedzieć o kunach?

Na terenie Polski można spotkać najczęściej dwa gatunki kun – kunę domową (Martes foina) oraz kunę leśną (Martes martes). Są to zwierzęta z rodziny łasicowatych (Mustelidae) o smukłym ciele i krótkich nogach, które są doskonale przystosowane do drapieżnego trybu życia w różnych środowiskach. Osiągają około 50 cm długości (wraz z ogonem około 80-90 cm) i najczęściej kojarzą się z miłymi, futrzastymi, nieszkodliwymi czworonogami. Jednak zwierzęta te mają nawyki, które potrafią wyrządzić wiele szkód w gospodarstwie domowym i w jego otoczeniu. Zwykle żerują one wieczorem oraz w nocy i ciężko spotkać je w ciągu dnia.

Najbardziej potrafi dać się we znaki kuna domowa, która dzięki silnym łapom potrafi szybko się poruszać (skacze na odległość nawet 3 m) i sprawnie się wspina (potrafi zadomowić się na strychach i w innych zakamarkach). Jej cechy charakterystyczne to duża, biała plama na piersiach oraz ostre zęby. 

Kunę leśną można odróżnić od domowej dzięki innemu wzorowi na futrze – żółtawej plamie pomiędzy przednimi łapami. Ponadto, kuna leśna trzyma się raczej swojego środowiska i nawet jeśli zagląda do ludzkich domostw, raczej wraca skąd przyszła.

Jakie szkody może wyrządzić kuna?

Zwierzęta te są przede wszystkim drapieżnikami i potrafią być pożyteczne, polując na szkodniki domowe (np. myszy i szczury), ale lubią żywić się także ptactwem hodowlanym (np. kurami) oraz owocami. Bardzo często zadomowiają się na poddaszach (tworzą gniazda i dokonują zniszczeń w warstwie izolacyjnej domów), uszkadzają elewacje, konstrukcje dachów oraz wszelkie instalacje. Spotkać je można także pod maskami samochodów, gdzie niszczą przede wszystkim różnego rodzaju kable i miękkie przewody. Uciążliwe mogą być też częste i wyraźne odgłosy (piski, szuranie) wydawane przez kuny, żerujące na poddaszu oraz ich odchody i pozostawiane, gnijące resztki pożywienia.

Tani i skuteczny środek odstraszający kuny
Środek odstraszający kuny | Kunagone
Opatentowany polski produkt, który odpiera atak kun na nasze domy i gospodarstwa. Wyzwala naturalny zapach psa (naturalnego wroga), który odstrasza nie tylko kuny, ale i inne dzikie zwierzęta. Można stosować na poddaszach, garażach oraz innych miejscach, gdzie obecność dzikich zwierząt jest niepożądana.
Skuteczność działania została potwierdzona podczas prób i badań trwających 12 miesięcy.
SPRAWDŹ W NASZYM SKLEPIE

Sprawdzone sposoby na pozbycie się kuny z ogrodu, domu lub samochodu

W związku z tym, że kuny podlegają okresowej ochronie, lepiej traktować je humanitarnie i nie wpadać na pomysł, aby je zabijać (grożą za to kary). Najlepszymi sposobami na pozbycie się lub odstraszenie kun jest zastosowanie metod profilaktycznych lub odłowienie zwierzęcia.

Preparaty zapachowe (repelenty)

Podobnie, jak inne zwierzęta leśne, można zniechęcać kuny za pomocą zapachów, ukrytych w specjalnych preparatach. Ustawione we właściwych miejscach, mogą skutecznie odstraszyć lub zniechęcić kuny do osiedlania się w naszym domu. Tego typu środki mogą stracić swoją moc (zwietrzeć) i wtedy niestety trzeba liczyć się z tym, że kuny wrócą.

Redakcja poleca
0 Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
1 Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
2 Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
3 Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb

Pułapki na kuny – „żywołapki”

Kuny można także spróbować odłowić za pomocą specjalnych pułapek dostępnych w sprzedaży. Tak zwaną żywołapkę (używaną także do łowienia wydr, lisów lub kotów) ustawia się na strychu otwartą i przez jakiś czas zostawia się w niej pokarm (np. owoce), aby zwierzę się z nim oswoiło. Ważne, by nie dotykać żywności gołymi rękami, ponieważ gdy kuna wyczuje ludzki zapach, nie będzie chciała jeść zostawionego pokarmu. Po pewnym czasie, gdy zauważymy, że pokarm jest regularnie zjadany przez kunę, można zwolnić mechanizm pułapki i złowić zwierzę, a następnie wywieźć kunę daleko od domu i wypuścić lub skontaktować się z instytucjami zajmującymi się dzikimi zwierzętami.

Odstraszacze dźwiękowe lub elektryczne

Specjalne urządzenie – odstraszacz, emituje nieprzyjemne dla kuny fale dźwiękowe (niesłyszalne dla ludzkiego ucha) lub inne odgłosy, w tym naturalnych wrogów kun, np. borsuków. Można spotkać także w sprzedaży tzw. pastuchy o niewielkim napięciu elektrycznym, które przy dotknięciu ich przez kunę, z pewnością zniechęcą ją do przebywania w danym miejscu.


Źródło: Cuda Świata | Youtube


Jak zabezpieczyć dom przed kunami?

Aby uniknąć zasiedlenia domu przez kuny lub ich powrotu, warto zabezpieczyć wszelkie otwory wentylacyjne za pomocą specjalnych kratek. Podobne kratki można umieścić także w konstrukcji dachówki i przy ujściach przewodów wentylacyjnych. Różnego rodzaju zabezpieczenia i uszczelnienia można także wykonać w podbitce i innych elementach konstrukcji dachu (można poprosić także o pomoc firmy zajmujące się na co dzień zabezpieczaniem dachów lub budynków przed gryzoniami).

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: JakubMrocek / Deposithpotos

Obserwuj
Autor
Maciej Aleksandrowicz Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik z dużym doświadczeniem. Od lat pisze artykuły o uprawie i pielęgnacji roślin.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Gość skarabeusz
10-08-2021 18:27
To kunagone to dobra sprawa, co kilka miesięcy wymieniam na nowe worki i zero kun na strychu.
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści